SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“81 ile birden yatırım yapıyoruz”

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın hayata geçirdiği proje kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan gençler, futbolunun efsane isimleriyle bir araya gelecek

Güncellenme: 17:26, 11/08/2014
“81 ile birden yatırım yapıyoruz”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Futbolun Ustaları Geleceğin Yıldızlarıyla Buluşuyor Projesi” kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan gençler, ülke futbolunun efsane isimleriyle bir araya gelecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülke futbolunun efsane isimlerinden Tanju Çolak, Hami Mandıralı, Ali Gültekin, Semih Yuvakuran, Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan gençlerle çeşitli etkinlikler kapsamında buluşacak.

İdeallerini gerçekleştirme yolunda gençlere yeni bir vizyon oluşturması ve fırsat eşitliği sağlanarak bölgeler arası gelişmişlik farkı algısının azaltılması gibi hedeflerin yanı sıra bölgede yaşayan gençlerin spora özendirilmesi gibi amaçlar taşıyan projenin ilk ayağı, ağustos ve kasım aylarında gerçekleştirilecek. İlk etapta 13 şehrin gezileceği projenin, 2015 yılında mart ve mayıs aylarında 15 kentte devam etmesi hedefleniyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuyla ilgili değerlendirmesinde, Bakanlık olarak sadece tesisleşme anlamında önemli işlere imza atmakla kalmadıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu tesislere gidecek sporcu kardeşlerimize ve sporseverlerimize yönelik sosyal, kültürel projelerimiz de tüm hızıyla devam ediyor. Bu güzel projemiz de onlardan biri. Bir dönemin efsane isimlerinin bölge halkıyla büyük bir buluşma gerçekleştireceğini düşünüyorum. Yatırım anlamında Türkiye’nin her bölgesine aynı şekilde yaklaşıyoruz. Sadece spor yatırımları anlamında bir eşitlik istemiyoruz. Aynı zamanda sosyal ve kültürel projelerde de 81 ilin tamamında bir eşitlik hedefiyle adımlarımızı atıyoruz. Bölge halkının, oradaki genç kardeşlerimizin televizyonlardan takip ettiği, evlerinde posterlerini astığı isimlerle bir araya gelecek olması memnuniyet verici.”

Televizyon ekranının sanallığını ortadan kaldırdıklarını ve efsanelerle halkı, tüm sıcaklığıyla buluştaracaklarını kaydeden Kılıç, “Doğu ve Güneydoğu’da yaptığımız tesis yatırımlarının bu tür sosyal projelerle desteklenmesi çok önemli. Proje ilk olarak 13 Ağustos günü Van’da başlayacak ve sırasıyla Hakkari, Kars, Şırnak, Muş, Siirt, Batman, Iğdır, Mardin, Bingöl, Ağrı, Bitlis ve Elazığ illerinde düzenlenecek” ifadelerini kullandı.

Tanju Çolak

Tanju Çolak ise Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkati çeketiği projeyle ilgili şunları kaydetti:

“Hem ben hem de diğer sporcu kardeşlerim büyük bir heyecan ve mutluluk içindeyiz. Türkiye’de daha önce yapılmamış bir projede yer almanın haklı onurunu da yaşıyoruz. Projenin çok güzel dönüşleri olacak. Biz bu güzel projeyi, sporun akil isimlerinin bölge halkıyla kucaklaşması olarak görüyoruz. Yıllarca bizi gönüllerinden, dualarından eksik etmeyen genç kardeşlerimizle bir araya gelmek gerçekten de çok güzel olacak. Belki bundan önceki yıllarda oraları biraz ihmal ettik ama bize düşen bu açığı hemen kapatmak olmalı. Bu konuda herkes elini taşın altına koymalı. Orada sadece 1 saat programa katılıp İstanbul’a dönmeyeceğiz. Günlerimizi bölge halkıyla geçireceğiz. Çocuklarımıza sporu anlatacak, gençlerimizle futbol maçları yapacağız. Şehrin ileri gelen isimleriyle bir araya gelip, ortak hedefler noktasında atılabilecek adımları değerlendireceğiz. Türkiye sadece İstanbul’dan ibaret değil. Bölge halkının bizlere çok güzel bir evsahipliği yapacağına inanıyoruz. Başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç olmak üzere projenin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz.”

Gençler, ünlü futbolcularla maç yapacaklar

Proje kapsamında Doğu ve Güneydoğu’da bulunan Gençlik Merkezleri ile ve Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarındaki gençler, efsane futbolcularla bir araya gelecek.

Paneller, soru-cevap bölümleri ve sohbet gibi farklı etkinliklerin olduğu projede, ünlü sporcularla gençler arasında halı saha maçları da düzenlenecek. Ayrıca, gençlik merkezlerinde etkinliğin yapıldığı ilin yöresel ve kültürel özelliklerine göre farklı programlar da düzenlenecek.

Yayınlanma Tarihi:17:24,