SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tekvando Federasyonu’ndan açıklama

Tekvando Federasyonu'ndan açıklama: "Türkiye'nin gururu ve onuru, olimpiyatlardaki yüz akı tekvando sporunun başarılarını gölgelemeye, tekvando ailesinin huzuru bozmaya, birliğine ve beraberliğine çomak sokmak isteyenlere Tekvando Federasyonu olarak asla müsade edilmeyecektir"

Güncellenme: 17:04, 10/08/2014
Tekvando Federasyonu’ndan açıklama

Tekvando Federasyonu’ndan yapılan açıklamada tekvando sporunun başarılarını gölgelemeye, tekvando ailesinin huzuru bozmaya çalışanlara asla izin verilmeyeceği bildirildi.

Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin en başarılı spor branşlarından biri olan tekvandoda son aylarda kaos yaratarak, kişisel menfaat peşinde olan bir kaç kişinin 2-6 Ağustos 2014 tarihleri arasında merhum milli sporcu Seyithan Akbalık adına İzmir’de yapılan şampiyonada birkaç kez olay çıkarmaya teşebbüs ettiği belirtildi.

Sağduyulu antrenör ve hakemlerin buna izin vermediğinin bildirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Müsabakaların son gününde de provokatör bir iki kişi, olay çıkarma teşebbüsüyle müsabaka alanına girmişler, bunlardan müsabakalarla hiçbir alakası olmayan Soner Pınarcık da tribünden atlayarak, salonun bir tarafından diğer tarafına koşarak, devam etmekte olan bir maça müdahale etmek istemiş, kendisine mani olmak ve salonun dışına çıkarmak isteyen görevli ve hakemlere saldırmıştır. Bu arada hakem Eftal Kösen’i darp etmiş, darp edilen hakemimiz Eftal Kösen rapor alarak, Soner Pınarcık’tan davacı olmuştur. Ayrıca federasyonumuzca da müsabakaları provoke eden kişiler hakkında sporda şiddet yasası gereğince spor savcılığına şikayette bulunularak, gerekli hukuki süreç başlatılmıştır. Hal böyleyken, ‘yavuz hırsız, evsahibini bastırır’ misali, olay çıkaranların basına demeç vermeleri aymazlığın ta kendisidir.

Türkiye’nin gururu ve onuru, olimpiyatlardaki yüz akı tekvando sporunun başarılarını gölgelemeye, tekvando ailesinin huzuru bozmaya, birliğine ve beraberliğine çomak sokmak isteyenlere Tekvando Federasyonu olarak asla müsade edilmeyecektir.”