SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Basketbol Milli Takımları İdari Menajeri Barbaros Akkaş, A Milli Takım'ın hazırlıklarını değerlendirirken, Genç ve Ümit Milliler'in Avrupa Şampiyonlukları'nın planlı bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade etti.

Milliyet’te yer alan habere göre, 12 Dev Adam'ın iyi bir kamp dönemi geçirdiğini, kendilerini sıkıntıya sokan tek durumun Birkan Batuk'un yaşadığı şanssız sakatlık olduğunu belirten Akkaş, “Bormio kampını geçtiğimiz yıllara göre daha hafif geçirdik. Basketbol antrenmanlarıyla kondisyon çalışmalarını bir araya getirdiler. Şimdi hazırlık maçlarına başladık ve yoğun bir yolculuk programı bizi bekliyor. Aslında geçen yıllara oranla 1-2 maç daha eksik yapacağız ama çok yol gideceğiz. Avrupa'nın dev takımları, İspanya, Yunanistan gibi ekipler ile maçlar oynayacağız” dedi.

‘Umutluyum'

Takımda herkesin çok konsantre gözüktüğünü belirten Akkaş, “Şampiyonaya az bir zaman kaldı ancak oyuncularımızdaki istek ve inanç, beni umutlandırıyor” ifadesini kullandı.

Biz bunu bekliyorduk

Alt yapı milli takımlarında art arda elde edilen Avrupa Şampiyonlukları'nın beklendiğini söyleyen Barbaros Akkaş, “3-4 yıldır söylediğimiz bir şey var. Alttan gelen 1994-98 arası altın bir jenerasyona sahibiz. Bunların başarısı bizim için sürpriz değil. 2018 yılından itibaren A Milli Takım kadrosuna girecek, dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda oynayacak çok önemli isimler geliyor. Bunun çalışması, 7-8 yıldır yapılıyor.

Biz tüm Türkiye'de 1993-94 doğumluların taramasını yaparken 650 sporcu ile başlamıştık, 1999-2000 doğumlu oyuncuların taramasında ise bu sayıyı 3 bin 500'e çıkardık. Bu oyuncu taramalarında alt yapı milli takımlarının tüm antrenörleri bizzat bulunurken, sporcuların vücut analiz ölçüklerinin de yapıldığını belirtmeliyim. Bu taramalar sonunda gerçekten çok önemli yerlere gelebilecek, yetenekli isimleri bulmak daha kolay oluyor. Tabii ki bundan sonrası da kulüplerin bu gençlere maksimum süreleri vererek, onları hazırlamalarından geçiyor” şeklinde konuştu.

Antrenöre de yatırım yapıyoruz

Hiçbir başarı tesadüf değildir. Artık iyi-kötü ülke kalmadı. Ekol ülkeler var. Herkes aynı antrenmanı yapıyor, ekol olanlar daha cesur olduğu için başarılar geliyor. Biz de cesur ve planlı olmalıyız. Ümit ve Genç takımları Avrupa Şampiyonu oldu. Biz sadece oyuncuya değil, antrenörlere de yatırım yapıyoruz. Bugün Erhan Toker, Ömer Uğurata, Taner Günay, Mustafa Derin gibi çok önemli başarılar elde eden antrenörlerin yıllardır milli takımlar bünyesinde rol aldıkları ortada. Bu sistem başarıyı getiriyor. Ben bu konuda Federasyon olarak da çok başarılı hareket ettiğimizi, mutevazı olmamamız gerektiğini düşünüyorum.

Gençler çok çalışıp formayı kapacaktır

Yeni yabancı kuralıyla bu gençlerin süre alma şansları azalmadı mı? sorusunu da yanıtlayan Akkaş, şu ifadeleri kullandı: Ben bunun olacağını düşünmüyorum. Mücadele eden formayı alır. Geçen yıl da takımlar 5 yabancı ile sahaya çıkıyordu. Berk, Kenan, Melih, Birkan, Cedi gibi isimlerin takımlarında önemli süreler aldıklarına şahit olduk. Zaten şampiyonluk kazanan Ümit Milli Takımı'ndaki oyuncular 19-20 yaşına geldi. Bu da A takım seviyesinde oynamaları gerektiğini gösteriyor.

Antrenörlerin şans vermesi durumunda ben hepsinin yükü kaldırabileceğini düşünüyorum. Çok önemli 3 ismi Kenan, Kerem ve Erdi'den yoksunken Avrupa Şampiyonu olmuş bir kadrodan söz ediyoruz. Burada önemli olan nokta, kulüplerin bu gençlere şans tanıması ya da daha fazla oynayacakları takımlara yollaması. 1992-2000 arası doğumlularda, her pozisyon için en az 2 tane çok üst düzey yeteneği sayabiliriz. Bunların kullanılması lazım.

GERGİNLİK SAHANIN DIŞINDAYDI

Final serisinde yaşanan gerginliğin hiçbir şekilde milli takıma yansımadığını ve yansımayacağını vurgulayan Akkaş, “Gerginlik saha içinde değil, saha dışındaydı. Zaten bu oyuncuların hepsi alt yapı milli takımlarında ya da geçmiş sezonlarda farklı takımlarda birlikte oynamış isimler, arkadaşlar. O olayları herkes unuttu, konusu bile açılmıyor. Burası milli takım” açıklamasını yaptı.

Yayınlanma Tarihi:10:42,