SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Afyonkarahisar’da, Türkiye Basketbol Federasyonu’nca (TBF) düzenlenen “12 Dev Adam” Basketbol Okulları Kampı sona erdi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Yücel Ocak, illerinde basketbol oynayan ve basketbolda ileride yetenek vaat edecek çocukları kamp ortamında bir araya getirdiklerini söyledi.

Kampın çocuklara basketbol öğretmeyi amaçladığını belirten Ocak, şöyle konuştu:

”Toplumda uyumlu, memleketine faydalı, ailesine faydalı bizim gelenek göreneklerimize göre yetişmiş iyi insan olarak yetiştirmek bu amaçla ülkenin her bölgesinden ülke dışından gelen çocuklarla böyle bir çalışma hedeflendi. Sadece çocuklardan ziyade buraya gelen koçların bilgi birikimlerini geliştirmelerini, basketbolun temel noktası ABD’deki eğitimle ilgili yeni yaklaşımları bu koçlara anlatıyoruz. Antrenörlere de bir girişim semineri gibi seminer oluyor bu çalışmalar. Üniversite boyutu olarak bu işin destek noktasında yanındaydık.”

Afyonkarahisar “12 Dev Adam” Basketbol Okulları Koordinatörü Feyzullah Demirkale de kampa 50 ilden, 150 sporcu katıldığını kaydetti.

Afyonkarahisar’daki kampın, 2001 ve 2002 yaş grubundaki çocuklara hitap ettiğini ifade eden Demirkale, ”Her yıl Türkiye’nin değişik coğrafyalarında yapılan bu organizasyonu bu yıl Afyonkarahisar’da yaptık. Çocuklar mutlu bir şekilde ayrıldı. Bugün kampımız sona erdi. Buradan seçilen 5 öğrenci için dünya çocuklar basketbol kampı var. Bütün çocukların katılacağı bir haftalık kamp olacak. Bu seçilmeler buradan sağlandı. Birisi de Afyonkarahisar’dan 5 kişinin içine girdi” diye konuştu.