SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Özkan Mutlugil, FIVB Dünya Grand Prix’si elemeleri 1. Grup 2. ayak maçlarıyla ilgili, “Bu hafta yapılacak maçlarda hedefimiz, geçen hafta olduğu gibi tüm maçlarımızı kazanmak” dedi.

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından bayan milli takımları arasında düzenlenen turnuvada, Ankara’nın evsahipliğinde 8-10 Ağustos tarihlerinde yapılacak 1. Grup 2. ayak maçları öncesi, Sürmeli Otel’de basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, TVF Başkanı Mutlugil’in yanı sıra FIVB Turnuva Sorumlusu Howyda Mondy, ilgili takımların antrenörleri ve kaptanları katıldı.

TVF Başkanı Mutlugil, 2. ayak maçlarında hedeflerinin, geçen hafta olduğu gibi tüm maçları kazanmak olduğunu belirterek, “Grand Prix, Dünya Şampiyonası’ndan sonra en prestijli turnuvalardan biri. Ülke olarak gerek Grand Prix, gerekse erkeklerde oynana Dünya Ligi gibi organizasyonlarda daha fazla yer alabilmek için çabalıyoruz. Bunun nedeni voleybolun ülkemizdeki popülerliğini artırmak, gençlere doğru mesajları vererek voleybol ailesini büyütmek” diye konuştu.

Gelecek hafta, son ayak maçlarını Rusya’da oynayacaklarını kaydeden Mutlugil, “Zorlu maçlar yapacağız. Hedef ilk 4 takım arasına girip finallerde oynamak. Umarım ilk hafta alınan iyi sonuçların devamını getirebiliriz. Tüm takımlara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

FIVB Turnuva Sorumlusu Mondy ise Türkiye’de sıcak bir şekilde karşılandıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Burada bulunmak benim için büyük bir onur. Türkiye, dünyanın en iyi takımlarından biri. Ayrıca ülke olarak organizasyonda oldukça başarılı. Turnuvaya katılan diğer takımlar da oldukça kuvvetli, bu nedenle çok iyi maçlar izleyeceğimizi garanti edebilirim.”

Antrenör ve takım kaptanları

A Milli Bayan Takımı Antrenörü Massimo Barbolini, 2. hafta maçlarının da Ankara’da oynanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çok iyi kapattıklarını geçen haftanın artık geride kaldığını belirten İtalyan antrenör, “Bu hafta karşımızda daha da zorlu takımlar var. Hedefimiz istikrarlı oyunumuzu sürdürmek. Her maçı ayrı ayrı hedef alıp, elimizden geleni yapmak istiyoruz. Bu hafta sonunda daha da iyi olacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

A Milli Takım Kaptanı Gözde Sonsırma da bu haftanın daha zor olacağını belirterek, katılan takımlara başarılar diledi.

Almanya Milli Takımı’nın ve aynı zamanda Bayanlar Birinci Ligi takımlarından VakıfBank’ın antrenörü Giovanni Guidetti, takımının en iyi seviyede olmadığını ifade ederek, “Kondisyonumuz üst düzeyde değil. Grand Prix, bizi hazırlaması açısından çok iyi bir fırsat. Dünya Şampiyonası öncesi burada en iyi şekilde gelişmeye çalışacağız” dedi.

Alman ekibinin kaptanı Margareta Kozuch ise takım olarak istedikleri seviyede olmadıklarını, her maçı iyileşmek için değerlendireceklerini söyledi.

Dominik Cumhuriyeti Milli Takımı Antrenörü Marcos Kwiek, Zorlu bir grupta olduklarını ve her maçın önem taşıdığını ifade etti. Takım kaptanı Bethania De La Cruz De Pena da ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını kaydetti.

Sırbistan Milli Takımı Antrenörü Zoran Terzic ile Kaptan Maja Ognjenovic de bir önceki hafta 7 puan topladıklarını ve aynı sonucu burada da elde etmek istediklerini dile getirdiler.