SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hedefe 180 dakika

7 Ağustos 2014

Bir Şampiyonlar Ligi eşleşmesi için “İş ilk maçta bitti” demek zordur. Futbolun neler getireceği belli olmaz. Beşiktaş, Rotterdam'da 2-1 kazanmasına rağmen tedirgindi. Bu endişe hali sanki siyah-beyazlıların olması beklenen ritmini biraz bozmuş gibiydi. Feyenoord ilk bölümde yüklenirken, Bilic'in öğrencileri belli bir süre topun kontrolünü almakta zorlandılar. Ancak özellikle Kerim Frei, Olcay gibi hareketli ve çabuk oyuncuların meşin yuvarlığı rakip sahaya taşımasıyla saman alevi gibi parladılar.

Mustafa çok iyiydi

Serdar Kurtuluş'un oynamaması Beşiktaş açısından ne kadar handikaptı, tartışılır. Bu oyuncunun yerine görev alan Necip sırıtmadı. Veli'nin takıma dönüşü siyah-beyazlı orta sahaya ve takıma ayrı bir direnç kazandırdı. Beşiktaş'ın yeni sezonda en faydalı isimlerinden olacağı yolunda hazırlık kampından bu yana sinyaller veren Mustafa Pektemek müthiş presinin sonunda kaptığı topta Kara Kartal'ı rahatlattı. Gol her ne kadar Demba Ba'ya yazıldıysa da Pektemek pozisyonun kahramanıydı. ‘Ofsayt' bilinciyle rakibini perdeleyerek topun kaleye girişini hazırlaması da ayrıca alkışlanacak bir hareketti.

İşte aranan golcü

İkinci yarıda biraz laubali davranan Beşiktaş ummadığı bir anda kalesinde golü görünce yakın geçmişteki ‘maçı koparamama' hastalığı geri mi döndü endişesi hortladı. Ancak Olcay'ın klas hareketleriyle getirdiği topu ağlara göndermek Demba Ba için zor olmadı. Rakip defansın hatasında bir kez daha sahneye çıkan Senegalli İstanbul'daki ilk maçında hat-trick yaptı, taraftarın gönlünü çaldı. Demba Ba, Kara Kartal'ın yıllardır aradığı net gol vuruşuna sahip nokta santrforu olabileceğini gösterdi. Bir sonraki tur bu kadar kolay olmayacaktır. Ama gerçek olan birşey var o da siyah-beyazlılar ve Türk futbolunun geleceği açısından büyük önem taşıyan Şampiyonlar Ligi grup aşaması için Beşiktaş'ın önünde artık sadece 180 dakika var.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek