SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Meireles’ten yabancı kuralı eleştirisi

Mehmet Topal ile Meireles, Acıbadem Fenerium'da taraftarlara imza dağıttı. Portekizli yıldız, Süper Lig'deki yabancı kuralını eleştirdi.

Güncellenme: 15:38, 06/08/2014
Meireles’ten yabancı kuralı eleştirisi

Fenerbahçeli futbolcular Mehmet Topal ve Raul Meireles, taraftarlar için yeni sezon formalarını imzaladı.

Akasya Acıbadem’deki Fenerium mağazasında gerçekleştirilen etkinliğe sarı-lacivertli taraftarlar yoğun ilgi gösterdi.

Organizasyon öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Topal, Soma yararına Beşiktaş ve Chelsea’nin de katılımıyla düzenlenecek turnuvada taraftarların tribünlerde bir arada oturacak olmasını, “Türk futbolunun çok özlediği bir durum” diyerek değerlendirdi.

Büyüklerinden, taraftarların daha önce tribünlerde birlikte maç izlediğini dinlediğini kaydeden Topal, şunları kaydetti:

“Çok özlenen bir durum. Ülke futbolunda bu tür şeyleri aşmamız gerekiyor. Bizden yaşça büyük olanlar anlatıyor. Ancak şimdi mümkün olmuyor. Büyük kavgalar, olaylar olabiliyor. Ülke olarak bunları aşmak durumundayız. İnşallah bu bir öncelik olur ve böyle devam eder. Geçmişte taraftarlar hayatlarını kaybettiler. Bunlar hem aileler adına hem bizim adımıza çok üzücü. İnşallah bu kez bir örnek olur ve Türk futbolunda çığır açmış oluruz. Böyle sezon sonuna kadar devam eder”

Sarı-lacivertli futbolcu, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine yardım amacıyla düzenlenen turnuvada amaçlarının, bu insanların unutulmaması ve biraz da olsa katkıda bulunmak olduğunu kaydetti.

“HAZIRLIK MAÇI DA OLSA KAZANMAK ZORUNDAYIZ”

Fenerbahçeli futbolcu, hazırlık maçlarında aldıkları yenilgilerin hatırlatılması üzerine “Hazırlık maçı da olsa kazanmak zorundayız” dedi.

Takım olarak tam hazır olmadıkları için bu tür sonuçlarla karşılaştıklarını anlatan Mehmet Topal, “Hazırlık maçı da olsa Fenerbahçe her zaman kazanmak zorundadır. Ancak bunları bir ölçü olarak görmememiz gerekiyor. En kısa sürede en iyi şekilde hazırlanıp, TFF Süper Kupa’nın ardından lige hazır olmaya çalışacağız. Eleştirileri olumlu yönde almamız gerekiyor. Eleştiriler olacaktır, gayet normal çünkü taraftarlarımız şampiyon bir takım izliyor. Bizim de hazır olmamız için yaklaşık 1-2 ay süreye ihtiyacımız vardı. Çalışmalarımızı en iyi şekilde sürdürüyoruz. Yüzde 70-80 hazır olduğumuzu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Mehmet, Valencia forması giyerken birlikte çalıştığı, şimdiki Sevilla takımının teknik direktörü Unai Emery’nin, İspanyol ekiple yaptıkları hazırlık maçından sonra kendisiyle ilgili övgü dolu sözleri için de, “Eski hocamdan böyle şeyler duymak beni gerçekten hem çok mutlu etti hem de çok gururlandım. Çok güzel iki sene geçirdim kendisiyle. Şu anki durumumda onun da çok büyük katkısı var” ifadelerini kullandı.

MEIRELES: “YABANCI KURALI İÇİN YANIT VERECEBİLECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK”

Portekizli futbolcu Raul Meireles, Türk futbolunda uygulanan yabancı kuralı konusunda yöneltilen soruya, “Yanıt verebileceğimiz çok fazla bir şey yok. Sonuçta Türkiye Futbol Federasyonu’nun verdiği bir karar. 5 derse 5 kişi oynayacağız. Ama biz bütün yabancılar Fenerbahçe’yi en iyi yere götürmek için her zaman çalışıyoruz ve hazır vaziyette olacağız” cevabını verdi.

Hakkındaki transfer haberleriyle ilgili olarak da Meireles, “Her sene başıma geliyor. Futbol dışı bir konu. Çok konuşulacak bir şey yok” dedi.

Chelsea’nin de katılacağı Soma yararına mini futbol turnuvasını değerlendiren Meireles, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eski arkadaşlarıma karşı oynayacağım için mutluyum. Onlarla Fenerbahçe hakkında her zaman konuşuyorum. Chelsea ile hazırlık maçı yapmak hem bizim hem onlar açısından iyi. Bu kulüplerin böyle bir organizasyonda bir araya gelip kendilerini denemeleri ve görmeleri büyük bir fırsat. Soma yararına böyle turnuvaların olması çok güzel. Bir şekilde yardım ediyoruz. Beşiktaş ve Fenerbahçe taraftarının da bir araya gelmesi çok güzel bir görüntü oluşturacaktır. Soma’da hayatlarını kaybedenlerin ailelerine ufak da olsa bir yardımda bulunmuş olacağız.”