SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Prandelli Sabri’yi neden almadı?

Galatasaray'ın İtalyan teknik direktörü Cesare Prandelli, Galatasaray Dergisi'nin ağustos sayısında yer alan röportajında önemli açıklamalar yaptı.

Güncellenme: 15:15, 04/08/2014
Prandelli Sabri’yi neden almadı?

Galatasaray’ın İtalyan teknik direktörü Cesare Prandelli, yeni sezonda en büyük hedeflerinin dördüncü yıldızı takmak olduğunu söyledi.

Prandelli, sarı-kırmızılı kulübün aylık resmi yayın organı Galatasaray Dergisi’nin ağustos sayısında yer alan röportajında, futbol felsefesi ve hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu.

“BU KARARI ÇOK RAHAT VERDİM”

Galatasaray’ın her zaman kazanmak isteyen bir kulüp olmasının yanı sıra çok önemli bir tarihe sahip olduğunu belirten Cesare Prandelli, “Benim de kazanma isteğim çok fazla ve açıkçası büyük hedefleri olan bir kulübe gelmek için pek fazla düşünmeye gerek yok. O yüzden bu kararı çok rahat verdim” ifadelerini kullandı.

“MANCINI VE BEN AYNI DEĞİLİZ”

Sarı-kırmızılı takımın eski teknik direktörü Roberto Mancini’den farkının ne olacağı yönündeki soruyu yanıtlayan tecrübeli teknik adam, “Unutulmaması gereken nokta, herkesin kendine has bir karakteri vardır. Kısacası Mancini ve ben aynı insanlar değiliz. Aynı ekolden gelebiliriz ama futbola bakışımız farklı olabilir” diye görüşlerini aktardı.

“FELSEFEMİZ HER ZAMAN KAZANMAK OLACAK”

Yeni sezonda en büyük hedeflerinin dördüncü yıldızı takmak olduğunu vurgulayan İtalyan teknik adam, “Aynı zamanda Şampiyonlar Ligi de var ve orada da en iyi şekilde mücadele edeceğiz. Bunların dışında Türkiye Kupası ve Süper Kupa var. Zaten bir takımın yarıştığı kulvarlarda seçim hakkı yoktur, hepsinde sonuna kadar mücadele edersiniz. Bizim felsefemiz her zaman kazanmak olacak” değerlendirmesinde bulundu.

TAKIMIN OYUN ANLAYIŞI HAKKINDA…

Takımın oyun anlayışı hakkında bilgi veren Prandelli, şunları kaydetti:

“Takım olarak çalışmalarımıza dörtlü savunma ile başladık ve önüne iki orta saha, kanatları koyup, ileride de forvet arkası ve forvet oynadık. Çalışmalarımıza bu şekilde başladık. Bir yandan da yerden oynamayı öğrenmeye çalışıyoruz. Bu nokta önemli, her futbolcumuzda da bu çabayı görüyoruz. Ama durumumuz maçlardan sonra belli olacak. Çalışarak daha iyiye gideceğiz. Bizim felsefemizde birinci öncelik topa sahip olmak ve oyunu kontrol etmek. Topa sahip olduğumuzda da hızımızı arttırmalıyız. Kontrataklara çıkarken oyunu iyi okumalı ve çabuk kurmalıyız. Oyunumuzu bunun üzerine kuruyoruz.”

“ŞANSLIYIZ, TAKIMDA SELÇUK İNAN GİBİ BİR İSİM VAR”

Kendisi için takım kaptanlığının çok önemli olduğunu vurgulayan Prandelli, “İlk olarak kaptanlığı kime vermeliyim diye düşündüm. Kaptanlık pazubandını taşıyan oyuncu, öyle bir futbolcu olmalı ki, sadece Galatasaray takımı değil, taraftarı ve Türkiye’yi de temsil eden bir futbolcu olmalıydı. Şanslıyız, çünkü takımda Selçuk İnan gibi bir isim var ve Selçuk İnan’ı kaptan yaptık. Selçuk sadece Galatasaray'ı değil, taraftarı ve Türkiye'yi de temsil ediyor. Herkesin sevdiği bir insan ve benim için de büyük bir onur onunla çalışmak” ifadelerini kullandı.

Başarı için takımın birleşmesi gerektiğini kaydeden sarı-kırmızılı takımın teknik direktörü, “Futbolcularla doğru konuşmaları yapmak lazım. Onlarla empati kurmak çok önemli. Antrenman sistemleri getirirken de aynı yolda ilerlemek gerekiyor. Bunun için de doğru iletişimi yaratmamız çok önemli” diye görüş belirtti.

“ÇOK KOŞAN, ÇOK ÇALIŞAN SNEIJDER BEKLİYORUM”

Takımın Hollandalı oyuncusu Wesley Sneijder’e değinen İtalyan çalıştırıcı, “Sneijder dendiğinde, Dünya Kupası’na katılan ve herkesten çok koşan, çalışan bir Sneijder bekliyorum. Onun konumu bizim için çok önemli. Dünya Kupası’nda gösterdiği performansı bizim için de göstermesini diliyorum” değerlendirmesini yaptı.

SABRİ SARIOĞLU İÇİN KONUŞTU

Sarı-kırmızılı kulübe gelmesinin ardından kadroda kendisine yer bulamayan Sabri Sarıoğlu ile ilgili soruyu ise Cesare Prandelli, “Sabri kararı hep birlikte alınan bir karar. Kişisel olarak Sabri’ye ya da diğer oyunculara karşı herhangi olumsuz bir düşüncem yok ama değişim zamanı geldi” şeklinde yanıtladı.

Galatasaray maçlarını videodan izlediğini ama Türk Telekom Arena’ya ilk çıktığında farklı olacağını belirten Prandelli, “Taraftarlarımız karşısında oynamak çok büyük bir şey olacak. Orası bir cehennem ve bu bize karşı olmayacak. Bu bizim için çok büyük bir avantaj” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:15:11,