SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIBA Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası çeyrek final maçında Yunanistan, İtalya’yı 85-68 yenerek, yarı finale yükseldi.

Karşılaşmanın ilk dakikaları karşılıklı basketlerle geçilirken, Yunanistan Koniaris, Mitoglou, Smatimis ve Papagiannis’in sayılarıyla 5. dakikayı 9-5 önde geçti. Defansta katı savunma uygulayan Yunanistan, Mitoglou ile boyalı alanda etkinliğini sürdürdü. Hücumda istediği etkinliği kuramayan İtalya’da ise Mussini, Severini, Rossato ve Flaccadori’nin sayıları yeterli olmadı ve ilk periyot, 20-11 Yunanistan’ın üstünlüğüyle geçildi.

İkinci periyoda etkili başlayan İtalya, Severini, Rossato ve Flaccadori’nin sayılarıyla aradaki farkı kapatmaya çalıştı. Periyodun ilk 5 dakikasında farkı 4 sayıya (21-25) indiren İtalya, rakibini dış atışlara yöneltti. Yunanistan ise Charalampopoulas, Stamatis, Mouratos ve Kottas ile sayı bulurken, aradaki farkı korudu. Sert savunmasıyla rakibine fazla sayı şansı tanımayan Yunanistan, ikinci periyodu 39-33 önde geçti.

Üçüncü periyoda her iki takım da etkisiz ataklarla başladı. Mouratos, Koniaris ve Stamatis sayılarıyla aradaki farkı 10’a (41-51) çıkaran Yunanistan, defansta katı savunma uygulamaya devam etti. Mussini, Spera, Flaccadori ve Cacace ile farkı azaltmaya çalışan İtalya, rakibini defansta durduramayınca üçüncü periyot 58-53 Yunanistan’ın üstünlüğüyle sona erdi.

Final periyoduna Mussini’nin üçlüğüyle başlayan İtalya, boyalı alanda Yunan oyuncuları durdurmayı başardı. Arka arkaya iki atakta rakibinine sayı şansı tanımayan İtalya, Oyunda ilk defa eşitliği sağladı: (59-59). Bu dakikadan sonra hücumda anlayışını değiştiren Yunanistan, Papagiannis’in smaçlarıyla aradaki farkı tekrar 9 sayıya (61-70) çıkardı. Bulduğu sayılarla rakibinin moralini bozan ve hücumda etkinliğini sürdüren Yunanistan, maçı 85-68 kazandı. Bu sonuçla Yunanistan, yarı finale yükselen ilk takım oldu.

İtalya: 68 – Yunanistan: 85

Salon: Konya Büyükşehir Spor ve Kongre Merkezi Hakemler: Milos Koljensic (Karadağ), Amit Balak (İsrail), Nick Van Den Broeck (Belçika)

İtalya: Federico Mussini 24, Alberto Navarini 2, Luca Severini 10, Riccardo Rossato 8, Andrea Spera 2, Andrea Picarelli 6, Leanordo Tote, Diego Flaccadori 11, Bruno Mascolo, Curtis Nwohuocho 3, Alberto Cacace 2

Yunanistan: Antonios Koniaris 10, Thomas Kottas 2, Konstantinos Oikonomopoulos, Konstantinos Mitoglou 8, Vasileios Mouratos 12, Dionysis Skoulidas, Georgios Tsalmpouris 3, Sotirios Billis, Dimitrios Stamatis 16, Georgios Papagiannis 14, Vasileios Charalampopoulos 20

1. periyot: 11-20 Devre: 33-39 3. periyot: 53-58