SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Hırvatistan, İspanya’yı farklı geçti

Hırvatistan, İspanya’yı farklı geçti

FIBA Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Hırvatistan yarı finale yükseldi.

FIBA Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası çeyrek final maçında Hırvatistan, İspanya’yı 80-55 yenerek yarı finale yükseldi.

Karşılaşmaya hızlı başlayan ve Slavica, Bender ve Arapovic ile sayılar bulan Hırvatistan, ilk 3 dakikada 10-0’lık seri yakaladı. Üst üste hücumlardan boş dönen İspanya ise ilk 4 dakikada sadece 2 sayı atabildi. Boyalı alandaki etkinliğini sürdüren Hırvatistan ilk periyodu 24-12 önde geçti.

İkinci periyot karşılıklı basketlerle başladı. Hızlı ataklarla sayı bulmaya çalışan iki takım da boyalı alandaki etkinliğiyle dikkati çekti. Dış atışlardaki performansıyla sayı farkını açan Hırvatistan, periyodun bitimine 7 dakika kala farkı 29-18’lik skorla 11 sayıya çıkardı. Üstünlüğünü sürdüren Hırvatistan ilk yarıyı da 32-27 önde tamamladı.

İspanya üçüncü periyota etkili başladı. Aradaki farkı kapatmak için hızlı hücumlar gerçekleştiren İspanya, üçüncü periyodun ilk beş dakikasında farkı 5 sayıya kadar (38-33) düşürdü. Bu dakikadan sonra toparlanan Hırvatistan, Slavica ve Arapovic’in sayılarıyla farkı tekrardan 11 sayıya (44-33) çıkardı. Etkili oyununu sürdüren Hırvatistan, üçüncü periyodu 55-39 önde bitirdi.

Final periyoduna Bender’in 3 sayılık atışıyla başlayan Hırvatistan, boyalı alanda da rakibine sayı şansı vermedi. Hırvatistan, Slavica, Zizic ve Filipovic ile aradaki farkı 20 sayıya (67-47) kadar çıkardı. Sorolla ve Sima ile Hırvatistan’ın etkili oyununu kırmayan çalışan İspanya, savunmada ise aynı mücadeleyi gösteremedi. Hırvatistan rakibi karşısında müsabakayı 80-55 kazandı ve yarı finale yükseldi.