SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIBA Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası çeyrek final maçında Hırvatistan, İspanya’yı 80-55 yenerek yarı finale yükseldi.

Karşılaşmaya hızlı başlayan ve Slavica, Bender ve Arapovic ile sayılar bulan Hırvatistan, ilk 3 dakikada 10-0’lık seri yakaladı. Üst üste hücumlardan boş dönen İspanya ise ilk 4 dakikada sadece 2 sayı atabildi. Boyalı alandaki etkinliğini sürdüren Hırvatistan ilk periyodu 24-12 önde geçti.

İkinci periyot karşılıklı basketlerle başladı. Hızlı ataklarla sayı bulmaya çalışan iki takım da boyalı alandaki etkinliğiyle dikkati çekti. Dış atışlardaki performansıyla sayı farkını açan Hırvatistan, periyodun bitimine 7 dakika kala farkı 29-18’lik skorla 11 sayıya çıkardı. Üstünlüğünü sürdüren Hırvatistan ilk yarıyı da 32-27 önde tamamladı.

İspanya üçüncü periyota etkili başladı. Aradaki farkı kapatmak için hızlı hücumlar gerçekleştiren İspanya, üçüncü periyodun ilk beş dakikasında farkı 5 sayıya kadar (38-33) düşürdü. Bu dakikadan sonra toparlanan Hırvatistan, Slavica ve Arapovic’in sayılarıyla farkı tekrardan 11 sayıya (44-33) çıkardı. Etkili oyununu sürdüren Hırvatistan, üçüncü periyodu 55-39 önde bitirdi.

Final periyoduna Bender’in 3 sayılık atışıyla başlayan Hırvatistan, boyalı alanda da rakibine sayı şansı vermedi. Hırvatistan, Slavica, Zizic ve Filipovic ile aradaki farkı 20 sayıya (67-47) kadar çıkardı. Sorolla ve Sima ile Hırvatistan’ın etkili oyununu kırmayan çalışan İspanya, savunmada ise aynı mücadeleyi gösteremedi. Hırvatistan rakibi karşısında müsabakayı 80-55 kazandı ve yarı finale yükseldi.

Yayınlanma Tarihi:21:10,