SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

PTT 1. Lig ekiplerinden Altınordu’nun futbol sosyal girişim başkanı Seyit Mehmet Özkan, “Altyapımız tam hazır olmadan Süper Lig’e çıkmayacağız” dedi.

Özkan, yaptığı açıklamada, Altınordu armasının 2 sezon üst üste şampiyon olarak PTT 1. Lig’e çıkardıklarını ve “yetiştirici” kavramının en doğru oturduğu yere geldiklerini belirtti. Şu anda en önemli varlıklarının altyapıları olduğunu kaydeden Özkan, son dönemde yabancı uyruklu oyuncu oynatmama kararlarıyla ilgili bazı eleştirilerin yapıldığını bildirdi.

Özkan, yabancı uyruklu oyuncu oynatmama kararlarının ırkçılığa girmeyeceğini savunarak, şunları kaydetti:

“Milli takımlarımızın yarısı 3,5 milyon gurbetçi vatandaşlarımızın çocuklarından oluşuyor. Biz burada 75 milyonuz, yani 20 misli. Burada bir terslik olduğu açık. 30 milyon gencimiz var diye övünüyoruz ama altyapılara yatırım yapmıyoruz, futbolcu üretmiyoruz. Biz diyoruz ki çocuklarımıza Almanlar gibi aynı imkanları verirsek ve planlı programlı ve disiplin içerisinde bir futbol eğitimi verirsek, biz de sürdürülebilir başarılar elde ederiz. İspanya’nın Bask Bölgesi takımı Athletic Bilbao kendi bölgesinin dışında hiçbir oyuncu oynatmadan, 1929’dan beri La Liga’da mücadele ediyor. Real Madrid ve Barcelona ile birlikte ligden hiç düşmemiş üç takımdan birisi Athletic Bilbao 8 kez La Liga’yı, 24 kez de İspanya Kupası’nı kazanmayı başarmıştır.”

Kendilerine “Eğer Süper Lig’e çıkarsanız, yabancı oynatmazsanız, hemen düşersiniz” denildiğini kaydeden Özkan, şöyle konuştu:

“Yakın bir zaman önce de açıkladık, ‘Altyapımız tam hazır olmadan çıkmayacağız.’ Bunu da şöyle planladık, bu sezon alışma yılı, seneye play-off hedefi, üçüncü sezon da şampiyonluk hedefi. Bu arada 1997 doğumlu 18 yaş jenerasyonu oyuncularımız da 21 yaşında olacaklar. A takım kadromuz özkaynağımızdan çıkan oyunculardan oluşmaya başlayacak. Diyelim ki erken çıktık. Yine yabancı oynatmayacağız ve sezon sonunda düştük diyelim, dünyanın sonu değil, hele bizim için hiç değil.”