SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tek ayağıyla hayallerinin peşinden koşuyor

Trafik kazasında tek ayağını kaybetmesine rağmen hayallerinden vazgeçmeyen Barış Telli, 2016 Rio Olimpiyatları için çalışmalarını sürdürüyor.

Güncellenme: 14:01, 30/07/2014
Tek ayağıyla hayallerinin peşinden koşuyor

Trafik kazasında tek ayağını kaybetmesine rağmen hayallerinden vazgeçmeyerek Ampute Milli Futbol Takımı’nda forma giyen Barış Telli, şimdi de 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’yi atletizm branşında temsil etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

HABERİN FOTOĞRAFLARI

4 yaşında top peşinde koşarken geçirdiği trafik kazasıyla tek ayağını kaybeden milli sporcu Telli, yeni hedeflerini Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi yayın organı Gençlik Spor Dergisi’ne anlatı.

Ampute futbolda milli takım formasıyla Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa ikinciliği ile dünya üçüncülüğü sevinci yaşayan, gol krallığı ve en iyi oyuncu ödüllerini alan 25 yaşındaki Telli’nin yeni hedefinde atletizm var.

Bedensel Engelliler Atletizm Türkiye Şampiyonası’nın rekortmeni Telli, son olarak Berlin’de düzenlenen Grand Prix şampiyonasından üçüncülükle döndü.

Telli, hayallerini kurduğu 2016 Rio Olimpiyatları hedefini gerçekleştirmek için ise var gücüyle çalışıyor, koşuyor, uzun ve yüksek atlama yapıyor.

“HİÇ VAZGEÇMEDİM”

Azmiyle herkesin takdirini toplayan Telli, her başını yastığa koyduğunda olimpiyatlarda koşmayı hayal ettiğini vurgulayarak, “2016 Rio Olimpiyatları’nda yarışmak için elimden geleni yapacağım. Ülkem adına bir ilki gerçekleştirip olimpiyatlardan madalya getirmek istiyorum” dedi.

Telli, tek ayağını kaybetmesinin zorluklarını büyüdükçe yaşadığını belirterek, “Açıkçası çocuk yaşta ne olduğunu anlamıyorsunuz. Büyüdükçe farkına varıyorsunuz, zorlukların ve insanların bakışlarının farklı olduğunu. Buna rağmen kendimden, hayatımdan ve ailemden hiç vazgeçmedim” ifadelerini kullandı.

“KOLTUK DEĞNEKLERİMİ OYUNA DÖNÜŞTÜRDÜM”

Spor yapmaya ilkokulda cimnastik takımına katılarak başladığını anlatan Telli, şöyle devam etti:

“Okul gösterilerinde güzel tepkiler aldım. Ayağım olmadığı halde normal insanlar gibi ellerimin üzerinde yürümenin keyfini yaşıyordum. Çocuklukta her şeyi oyuna döküyorsunuz. Ben de koltuk değneklerimi oyuna dönüştürdüm. Onlarla zıpladım, hopladım. Sokak aralarında, pazarlarda hızlı koşup karşıma çıkan engelleri koltuk değneklerimle ‘slalom’ yaparak aşmaya çalıştım.”

ENGELLİ BAKIŞ AÇISI

Telli, küçükken arkadaşlarının “düşersin” diye kendisini oyunlara almadığını dile getirerek, “Onlar ‘yapamaz’ dedikçe ben ‘yaparım’ dedim. Kendimi nasıl geliştiririm diye düşündüm ve çalıştım. Hep sıkıntıları ve engelleri aşmak için mücadele verdim. Şu an da bile engelli bakış acısını değiştirmek için elimden geleni yapıyorum” diye konuştu.

Lise 1. sınıfta öğretmeni Bekir Murat Altıntaş sayesinde futbolla tanıştığına değinen Telli, şunları söyledi:

“Normal olan arkadaşlarımın yanında koltuk değnekleriyle maç yapardım. Hocam, beni Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi’nin Karagücü takımına getirdi. 2005’ten bu yana Ampute Futbol Milli Takımı formasının heyecanını hala ilk günkü gibi yaşıyorum.”

“KOLTUK DEĞNEKLERİYLE KOŞTUM”

Telli, atletizme başlamaya nasıl karar verdiğini ise şöyle anlattı:

“Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu antrenörlük bölümünü kazandım. Derslerdeki bir çok branşı yapabiliyordum, o zaman protezim de yoktu. Engelli koşu dersinde hocam Hacı Ahmet Pekel, bunun çok zor olduğunu, denememem gerektiğini belirtti. ‘Hocam, ben zaten yıllardır engelli koşuyorum’ dedim ve koltuk değnekleriyle koştum. O gün bana, ‘seni olimpiyatlara hazırlayacağım’ dedi.”

“PROTEZİMİ HÜLYA AVŞAR YAPTIRDI”

Telli, ilk protezini çok pahalı olması nedeniyle kendi imkanlarıyla alamadıkları için Türkiye Futbol Federasyonu eski başkan vekillerinden rahmetli Hadi Neşet Türkmen’in yaptırdığını bildirdi.

Daha sonra Hülya Avşar’ın olimpiyat sporcularıyla koşması için ihtiyacı olan profesyonel koşu protezini şubat ayında yaptırdığını ifade eden Telli, “Ben de 1 ay içinde rekor kırarak Türkiye şampiyonu oldum” dedi.

“BAKANLIK DESTEKLEDİ BERLIN’DE KOŞTUM”

Milli sporcu, yeni hedeflerine ilişkin olarak da şunları kaydetti:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği sayesinde Berlin’deki Grand Prix şampiyonasına gittim. Bu yarışlarda başarılı olursan olimpiyatlara gitme hakkı kazanıyorsun. Bakanlık bana ön ayak oldu. Olimpiyat şampiyonuyla koştum, büyük bir tecrübe oldu. Kendi derecemi geliştirdim, Türkiye rekoru kırdım. Bu yıl Avrupa Şampiyonası’nda final koşup, yüksek atlamada madalya getirmek istiyorum. 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmak için mücadele edeceğim.”

Yayınlanma Tarihi:13:58,