SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ligde 20 takımın 38 hafta boyunca yapacağı mücadelenin maç takvimi bugün düzenenlenen fikstür çekim töreni, bu akşam Milano’da yapıldı.

30 Ağustos’ta start alacak olan İtalyan liginin ilk yarısı, Hristiyan aleminin kutladığı Noel Bayramı’ndan önce, 21 Aralık’ta sona erecek. Ligde ikinci yarı maçlarının oynanamasına 5 Ocak 2015’te başlanacak ve uzun maraton 31 Mayıs 2015’te 38. ve son hafta karşılaşmalarının oynanmasıyla son bulacak.

Ligde bu sezon; 24 Eylül, 29 Ekim 2014, 6 Ocak 2015 ve 29 Nisan’a denk gelen hafta mücadeleleri hafta içi günlerde oynanacak iken, 7 Eylül, 12 Ekim, 16 Kasım ve 29 Mart haftalarına denk gelen tarihlerde de milli takım maç haftası olması sebebiyle maç yapılmayacak.

Derbiler

Serie A’da bu sezon önceki yıllarda olduğu gibi yine çok sayıda derbi oynanacak. Aynı kentin farklı takımları arasındaki mücadeleye verilen isim olan “derbi”, İtalya’da 5 ayrı kentte olacak.

Başkent Roma’da; Lazio ile Roma, Milano’da; Milan-Inter, Torino’da; Juventus-Torino, Cenova’da; Genoa-Sampdoria ve Verona’da da; Hellas Verona-Chievo Verona arasında derbi mücadeleleri yapılacak.

Bu derbilerden en çok ilgi görenlerinden Inter ve Milan arasındaki maç, 12. haftada, Roma ile Lazio’nun başkent derbisi ise 18. haftada oynanacak.

İtalya’da derbiler kadar ilgi uyandıran büyük maçlardan olan Milan-Juventus, 3. haftada, “İtalya Derbisi” olarak anılan Juventus-Inter maçı ise 17. haftada yapılacak.

Ligde son 3 sezonun şampiyonu Juventus ile şampiyonluğun güçlü favorilerinden AS Roma ile 6. haftada kozlarını paylaşacak.

İlk hafta maç programı

Kadrosuna bu sezon Fenerbahçe’den genç yıldız Salih Uçan’ı katan Roma’yı ilk hafta zorlu bir mücadele bekliyor.

Maç programı şöyle:

Atalanta-Hellas Verona, Cesena-Parma, Chievo-Juventus, Genoa-Napoli, Milan-Lazio, Palermo-Sampdoria, AS Roma-FiorentinA, Sassuolo-Cagliari, Torino-Inter, Udinese-Empoli.