SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

DIŞ HABERLER

Önümüzdeki sezon büyük heyecana sahne olması beklenen İngiltere Premier Lig’de gerilim, henüz transfer sezonunda başladı. Manchester United’ın yeni menajeri Louis van Gaal ile Chelsea’nin çalıştırıcısı Jose Mourinho, Luke Shaw transferi nedeniyle birbirlerine sataştı.

Tartışmada ilk kıvılcımı tahmin edileceği üzere Mourinho yaktı. Ashley Cole’ün ayrılmasının ardından sol bek arayışına giren ancak listesindeki Shaw’u Manchester United’a kaptıran Portekizli çalıştırıcı, bunun üzerine Atletico Madrid’den Filipe Luis’i transfer etmişti.

Geçtiğimiz gün bu transfer ile ilgili açıklamalarda bulunan Mourinho, Shaw’dan yüksek ücreti nedeniyle vazgeçtiğini söyledi. Genç yaştaki bir oyuncuya verilecek bu paranın hem kulübün hem de takımın finansal dengelerini sarsacağını söyleyen Mourinho, Van Gaal’i transfer konusunda eleştirmişti.

MAAŞINI FAZLA BULDU

Shaw’un Manchester United’dan aldığı haftalık 100 bin pound ücretini fazla bulan Mourinho, “Harika bir futbolcu bile olsa 19 yaşındaki isme bu parayı vermek, bizi öldürürdü. Bu yaşta, bu kadar para kazanan bir isme gelecek yıllarda ne ödeyeceksiniz? Bu durum gelecekte bazı oyuncularınızı kaybetmenize neden olur. Futbolcularınız “Ben kulüpte 200 maça çıktım. Bu kadar kazanmıyorum. Nasıl olur da genç bir isim benden daha fazla kazanır” şeklinde düşüncelere kapılırlar” dedi.

Hollandalı çalıştırıcı da Mourinho’nun altında kalmadı. Transferi savunan Van Gaal, bu konuyu medya önünde tartışmaktan hoşlanmadığını, Mourinho ile özel olarak Shaw transferini konuşabileceğini söyledi. Van Gaal, Abramoviç’in, Shaw’un ücretini ödemekte zorlanmayacağını da sözlerine eklerken “Mourinho son dakikaya kadar Shaw’u transfer etmek için uğraştı. Bunu Chelsea – Manchester United ve Southampton kulüpleri çok iyi biliyor” açıklamasında bulundu.

Sezon henüz başlamadan atışmaya başlayan iki dostun, lig süresince de sık sık benzer senaryoları tekrarlayacağı anlaşılıyor.