SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Arjantin’e pankart cezası

Arjantin’e pankart cezası

Arjantin Futbol Federasyonu, açtığı bir pankart nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

DIŞ HABERLER

Arjantin Futbol Federasyonu, Falkland Adaları ile ilgili açtığ bir pankart nedeniyle 20 bin pound ceza ödemek zorunda kaldı.

Slovenya ile oynadığı hazırlık maçında açılan “Las Malvinas son Argentinas” yani, “Falkland Adaları Arjantin’e aittir” şeklinde pankardı cezasız bırakmayan FIFA, Arjantin Futbol Federasyonu’na 20 bin pound para cezası verdi. Futbolcuların tuttuğu pankartın siyasi içerikli ve kışkırtıcı olduğunu belirten FIFA Disiplin Kurulu, futbolun bu tip olaylara alet edilmemesi gerektiği için ceza verilmesine karar verdi.

İngiltere ile Arjantin, 1982 yılında Falkland Adaları’na sahip olmak için üç ay boyunca savaşmış, savaşta 655 Arjantinli, 255 de İngiliz askeri hayatını kaybetmişti. Adada yaşayan üç sivil de çatışmalarda hayatını kaybetmişti.

Bu Arjantin’in son bir ayda Falkland Adaları ile ilgili aldığı ikinci ceza oldu. Daha önce Dünya Kupası öncesi Arjantinli futbolcuların basın toplantısında yaptıkları Falkland konuşması nedeniyle Arjantin Futbol Federasyonu’na FIFA tarafından 200 bin pound para cezası kesilmişti.