SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Onlar Trabzon’dan ayrılınca…”

Galatasaray'ın transfer döneminde bu yıl renklerine kattığı Olcan Adın, sarı kırmızılı formayı giyeceği için çok heyecanlı olduğunu söyledi. Olcan Adın, "Abilerimiz UEFA Kupası'nı kazandı, umarım biz de Şampiyonlar Ligi'ni kazanırız." dedi.

Güncellenme: 22:17, 26/07/2014
“Onlar Trabzon’dan ayrılınca…”

Sarı-kırmızılı kulübün yeni ismi Olcan Adın, kulüp televizyonuna yaptığı açıklamada futbola başlamasında ailesinin etkisinin çok büyük olduğunu söyledi. Ailesinin futbolcu olmasını kendinden daha fazla istediklerini belirten Adın, “Sekiz yaşımda Balıkesirspor'un altyapısında başladım futbola. Başta arkadaşlarla kendi aramızda oynuyorduk. Ondan sonra gelişen süreçten Balıkesirspor'un altyapısında denemelere girdim. Altyapıdan başladıktan sonra belirli seviyelerde oynadım ama profesyonel olamadım. O zamandan bugüne kadar çok yol kat ettik.” şeklinde konuştu.

Futbolcu olmayı her şeyden fazla istediğini de belirten Olcan Adın, “Açıkçası başarılı bir öğrenci değildim. Benim ve ailemin hayatı tamamen futboldu. Futbolla doğdum, futbolla büyüdüm. Futbolcu olmayı çok istiyordum ve Allah da bana bugünleri nasip etti.” diyerek, şöyle konuştu:

“Bizim aile bağlarımız çok kuvvetli. Amcam, babam, abimler… Hep futbolun içindeyiz. 16 yaşında Kartalspor'a transfer olana kadar, hiç ailemden ayrı kalmamıştım. Ailem bana inanılmaz yardımcı olmuştu. Zor günler yaşadım ama bugünlere gelmem de onların çok büyük desteği var. Ailemin bendeki yeri çok ayrı.

En büyük hayallerimden biri Galatasaray'da oynamaktı ve bunu başardığım için her anne – baba gibi ailem de benimle büyük gurur duydu. Galatasaray'a gelerek hem ailemin hayalini hem de kendi hayallerimi gerçekleştirdim.”

‘COUCERİO VE TOLUNAY KAFKAS'IN BENDE İNANILMAZ KATKILARI OLDU’

Türkiye’de adının duyulmasında etkili olduğuna inandığı Gaziantepspor serüveninin kendisi için sıkıntılı başladığını belirten Olcan Adın, “Gaziantepspor serüveni aslında benim için sıkıntılı başladı. Fenerbahçe'den ayrılma dönemim vardı ve o zaman Karşıyaka'da kiralıktım. Kampa katılacağız mı katılamayacağız mı diye sorunlar yaşadım.” diyerek, şunları söyledi:

“Gaziantepspor'a geldiğim sezonun ilk döneminde düzenli oynama şansı bulamamıştım. Ligin sonlarına doğru Portekizli teknik adam Coucerio geldi takımın başına. Aslında o zamanda fazla forma şansı bulamamıştım. Takımda kaliteli isimler vardı. Ancak o ara takımda bir sol bek sıkıntısı yaşanmıştı. Ben de genç takımlarda daha önce sol bekte oynamıştım. Hocam, bana ‘sol bek oynar mısın?’ diye sordu. Ben de daha önce oynamıştım dedim. Gaziantepspor'da başta sol bekte oynamaya başladım. Coucerio ve Tolunay Kafkas'ın bende inanılmaz katkıları oldu. İkisinin benim hayatımdaki yerleri ayrı. Gaziantep serüvenim biraz zorluklarla başlamıştı diyebilirim.”

BURAK VE SELÇUK AYRILINCA SIKINTI YAŞADIM

Trabzonspor'da da zorluklar yaşadığını belirten Adın, “İlk başta alışma süreci olmuştu. Çünkü en yakın arkadaşlarım Burak ve Selçuk takımdan ayrılmışlardı. Ama Trabzon'un bana olan katkısını hiçbir zaman inkar edemem. Daha başarılı olmamda en büyük etkenlerden biridir.” diye konuştu.

Olcan Adın şöyle devam etti: “Gaziantepspor'da gelişme sürecimi tamamladım, Trabzonspor'da ise en olgun dönemimi yaşadım. Trabzonspor'a katkı vermeye başlamıştım. Trabzonspor'da futbolu iyice öğrenmeye başladım diyebilirim. Ve orada gerçekten mutluydum, hiçbir zaman sıkıntı yaşamadım. Yönetim, hocalarımız ve taraftarlarla aram çok iyiydi. Şöyle söyleyebilirim; ‘Karşılıklı anlaşarak, hem ben hem de onlar mutlu olarak Galatasaray'a transferim gerçekleşti.’ Trabzonspor camiasına çok teşekkür ediyorum. Buraya kadar ulaşmamda onların çok büyük emeği var.

Burak (Yılmaz) benim çok yakın arkadaşım. Antalyaspor'da da 18-19 yaşındayken birlikte oynamıştık, aynı takımda maceramız olmuştuk. Milli takımlarda zaten hep beraberdik. Tabii ki Burak'ın da hedefleri vardı, benim de kendime göre hedeflerim vardı. Hedeflerime her zaman ulaştığımı söyleyebilirim. İstediğim şekilde ulaştım. Tekrar aynı takımda olmak da mutluluk verici, bunu her zaman söylüyorum. En yakın arkadaşlarımla aynı takımda olmak, daha farklı bir durum, daha farklı bir duygu.”

Galatasaray’a transfer süreci ve gelişmelerden de bahseden Olcan Adın, “Biraz zor bir süreç oldu benim açımdan. Mancini ayrıldı, daha sonra yeni hoca geldi. Tabii ki futbolcu ister istemez düşünüyor, ‘transfer olacak mıyım, olamayacak mıyım, neler olacak?’ Çünkü çok istiyorsunuz bu takıma gelmeyi, tekrar eski arkadaşlarınızla beraber olmayı. Zor bir süreçti; ama benim adıma, Galatasaray adına mutlu bitti. O yüzden bir sıkıntı olmadı.” ifadelerini kullandı.

“Arkadaşlarımla yazın büyük bölümünde beraberdik. Aynı yerde tatil yapmıştık. Onlarla sürekli fikir alışverişinde bulunduk, onlar da sağolsun, gelmemi çok istemişlerdi.” diyen Adın, şöyle konuştu: ” ‘İnşallah gelirsin’ diyorlardı, sürekli nasihatlerde bulunuyorlardı, ‘şöyle olur, şu kadar başarılar elde ederiz, şöyle gelişiriz, inanılmaz olur, çocukluktan beri beraberiz, yine aynı takımda bir araya geleceğiz, çok güzel zamanlar geçireceğiz, şampiyonluklar, mutluluklar yaşayacağız’ diye. Bana tavsiyelerde bulunmuşlardı. Onların da buraya gelmemde, kararımı vermemde çok büyük katkıları oldu. Onlara da teşekkür ederim.”

Galatasaray’ın Roberto Mancini’nin yerine göreve getirdiği yine bir İtalyan olan Cesare Prandelli ile ilgili soruları da cevaplayan Olcan Adın, “Cesare Prandelli ile 14 günlük bir süredir beraberiz. Futbolcuya yaklaşımı, onlarla ilişkisi inanılmaz üst seviyede.” diyerek, şöyle devam etti:

“Ben daha önceki hocalarımla da bunları yaşamıştım. Ama yerli ve yabancı antrenörler arasında iletişim açısından çok farklar vardı; fakat Prandelli ile bu süreci çok çabuk atlattık. Her arkadaşımızla yakından ilgileniyor, özellikle gençlere özel bir ilgisi var. Bizlerden genç arkadaşlarımıza bir şeyler öğretmemizi istiyor. Bizim ona gösterdiğimiz saygıyı kendisinden görüyoruz. Bu çok önemli bizim için. Hocanız size her şekilde saygı duyuyor, her şeyde sizinle beraber olabileceğinizi gösteriyor. Biz onunla çalışmaktan ötürü çok mutluyuz. Bize öğretecekleri, bize katacakları tabii ki de tartışılmaz. İnşallah onunla da sezon sonunda mutlu sona ulaşacağız diye düşünüyorum.”

Olcan Adın, takımın şampiyonluğunda payının yüzde kaç olacağı şeklindeki bir soruya ise verdiği cevapta, “Bu bir ekip işidir. Daha önceki röportajlarımda da söylemiştim. Bireysel değil, bir takım sporu yapıyoruz. Bu ekibin içinde malzemecilerimizden, siz çalışanlarımıza, taraftarlarımıza herkes var. Ekip olarak bu işi başarabileceğimizi düşünüyorum. O yüzden ben bir yüzde vermeyeyim. Şampiyonluğumuzda herkesin ufak ufak payı olacak.” dedi.

Galatasaray’ın artılarının sorulması üzerine ise Olcan Adın, “Biz her zaman kazanmayı isteyen bir takımız. Galatasaray, kazanmaya alışkın bir takım. Bunu daha önceki senelerde de gördük. UEFA Kupası, Süper Kupa, lig şampiyonlukları… Sahaya sadece kazanmak için çıkacağız. Ve bundan başka bir düşüncemiz olmayacak.” diye cevap verdi.

İNŞALLAH 4. YILDIZLA KALMAZ BU 5, 6, 7. YILDIZA KADAR ÇIKAR

Galatasaray’ın yeni sezon hazırlıkları ve kamp çalışmalarını da değerlendiren Olcan Adın, hedefleri, 4. yıldız ve Avrupa’daki hedefleriyle ilgili olarak ise iddialı cevaplar verdi.

Yeni sezona hazırlanmanın, vücudunu tekrar zorlu bir sezona hazırlamanın zorluklarına da değinen Olcan Adın, “Bunlar çok uzun bir süreç ama bu süreci en iyi şekilde atlatıp hazırlık maçları oynayıp, ilk oynayacağımız Süper Kupa maçına tam olarak hazır bir şekilde çıkacağız.” diyerek, şöyle devam etti:

“İlk ciddi hazırlık maçımız olan Rapid Wien karşılaşmasında inanılmaz heyecanlıydım, ilk çıktığımda sanki hazırlık maçı değil de Şampiyonlar Ligi'nde final maçı oynuyormuş gibiydi. Umarım bu heyecanımı kaybetmem, çok gururluydum.

Bu senenin daha farklı bir anlamı var. Dördüncü yıldızı inşallah takacağız. İyi bir takımımız var. Tabi ki zorlu bir maraton olacak ama bütün kulvarlarda gülen taraf bir olacağız. 4. yıldız bizim üzerimizde baskı değil motivasyon oluşturuyor. Herkese sorun tek hedef şampiyonluk. İnşallah 4. yıldızla kalmaz bu 5, 6, 7. yıldıza kadar çıkar.”

Galatasaray’da beğendiği oyuncuların sorulması üzerine ise Olcan Adın, “Beğendiğim oyuncuları söylemek gerekirse bütün oyuncuları söylemek gerekir, inanılmaz yetenekli oyuncular var.” dedi.

Takımdaki genç oyunculara tavsiyesinin olup almadığı sorusuna ise Olcan Adın, “Hiçbir zaman çalışmaktan vazgeçmesinler. Ben hiç vazgeçmedim, belki uzun zamanlar oynamadım, forma şansı bulamadım ama buralara yılmadan, pes etmeden çalışarak geldim. Bizim mesleğimiz çalışmayı çok gerektiriyor.” diye cevap verdi.

ABİLERİMİZ UEFA KUPASI'NI KAZANDILAR, UMARIM BİZ DE ŞAMPİYONLAR LİGİ’Nİ KAZANIRIZ

Galatasaray’ın Avrupa’da kupa kazanan bir ekip olduğu hatırlatılarak, bu sezonki Şampiyonlar Ligi hedefinin sorulması üzerine de Olcan Adın, şöyle cevap verdi:

“Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray formasıyla sahaya çıkmak ayrı bir gurur ve heyecan olacak. Başka takımlarda da Şampiyonlar Ligi kadrolarında yer aldım ama sahaya çıkmadım. 2000 yılında abilerimiz başardılar ve UEFA Kupası'nı kazandılar. Umarım biz de çıtayı yükseltiriz ve Şampiyonlar Ligi şampiyonu oluruz.”

Olcan Adın, son olarak Galatasaray taraftarıyla ilgili bir soruya da cevap verirken, sarı kırmızılı taraftarlara övgüler yağdırdı. Olcan Adın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Rakip olarak Arena'ya geldiğimizde inanılmaz heyecanlanıyorduk. Muhteşem bir baskı oluşuyordu üzerimizde. Bu sezon biz, sahamızda oynayacağımız maçları kaybedeceğimizi sanmıyorum.

Taraftarlarımız her zaman bizim yanımızda oldular. Ben yeni geldim ama gittiğimiz her yerde o coşkuyu hissedebiliyoruz. Onlar bize, biz de onlara güveniyoruz. Hep beraber arzu ettiğimiz sonuçları alacağız. Benim onlardan tek isteğim, desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemesinler. Zaten esirgemiyorlar da.”

Yayınlanma Tarihi:22:15,