SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Ülkemizi su altında başarıyla temsil edebilmek benim için çok değerli bir nokta. Her rekor denememde suya bu bilinçle dalıp, en iyi için nefesimi tutuyorum”

“Paletsiz ip destekli serbest dalış” ve “değişken ağırlık ip destekli paletsiz dalış” alanlarında iki dünya rekoru kıran milli dalgıç Şahika Ercümen, “Ülkemizi su altında başarıyla temsil edebilmek benim için çok değerli bir nokta. Her rekor denememde suya bu bilinçle dalıp, en iyi için nefesimi tutuyorum” dedi.

Milli dalgıçlar Şahika Ercümen, Derya Can ve Devrim Cenk Ulusoy, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi yayın organı Gençlik Spor Dergisi’ne açıklamalar yaptı.

Son olarak “paletsiz ip destekli serbest dalış” alanında 72 metre inen Ercümen, spora başladıkları dönemde Türkiye’nin serbest dalışta bu kadar iyi olmadığını ifade etti.

Ercümen, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin bu alanda söz sahibi olması gerektiğini vurgulayarak, “Biz de bu süreçte özveriyle çalıştık ve dünya rekorlarını ülkemize taşıdık. Ülkemizi su altında başarıyla temsil edebilmek benim için çok değerli bir nokta. Her rekor denememde suya bu bilinçle dalıp, en iyi için nefesimi tutuyorum” açıklamasında bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın büyük desteğiyle çalışmalarını sürdüren genç sporculara rol model olduklarını belirten Ercümen, “Altyapının sağlam temellere dayandığı bu neslin, gelecek yıllarda büyük başarılara imza atacağına ve ülkemizin bu alanda önüne kimsenin geçemeyeceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

“Rekabet arttıkça, başarı da arttı”

“Değişken ağırlık paletsiz dalda” 90,2 metre dalma başarısı gösteren Derya Can ise serbest dalışta rekabetle birlikte derinlik derecelerinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar da büyük oranda arttığını bildirdi.

Can, serbest dalışta insanların dikkatini çekmeye başardıklarına işaret ederek, “Bu açıdan bunun öncülüğünü yapıyor olmak mutluluk verici. Ben de serbest dalışın gelişimine ve rekabete, biraz daha limitlerin zorlanmasını sağlayarak yön verdim. Sonuç olarak ülkemiz açısından art arda başarılar gelmeye başladı” değerlendirmesinde bulundu.

İki rekor denemesi

Daha önce 11 dünya rekoruna imza atan ve 29 Ekim’de 146 metrelik yeni bir rekor denemesi yapmak için hazırlanan Devrim Cenk Ulusoy da gittiği ülkelerde milli marşı dinletmenin müthiş ve tarif edilemez bir duygu olduğunu ve bunu üç kez yaşadığını dile getirdi.

Ulusoy, şu an tamamen dalışa konsantre olduğunu ve çalışmalarının hummalı bir şekilde sürdüğünü kaydederek, “Denemelerimde milli bayrağımızı en üst sıralara taşımak için çaba sarf ediyorum. 146 metrelik rekor denememin ardından, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında 214 metrelik müthiş bir denemeye imza atacağım” değerlendirmesinde bulundu.