SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ataman: ‘Stratejik bir takım planlıyorum’

A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, İtalya'nın Bormio kasabasında yaptıkları kampın sonunda stratejisi oturmuş bir takım olmayı planladıklarını söyledi.

Güncellenme: 23:04, 25/07/2014
Ataman: ‘Stratejik bir takım planlıyorum’

Ataman, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun internet sitesinde yaptığı açıklamada, Bormio kampında sabahları fizik-kondisyon ve teknik geliştirme çalışmaları yaptıklarını, akşamları ise takım antrenmanlarıyla hem savunma hem de hücum stratejilerini yerleştirmeye başladıklarını belirterek, “Bu kampın sonunda takımın artık hazırlık maçları oynamaya hazır, stratejisi oturmuş bir takım olmasını planlıyoruz. Ondan sonra rötuşları yapacağız” dedi.

Hafif sakatlıkları bulunan oyunculardan bir an önce antrenmanlara başlamalarını istediğini aktaran Ergin Ataman, şunları kaydetti:

“Biz buraya çalışmak için geldik. Buraya gelen 20 kişilik kadrodan 6-7 kişinin antrenmanlarda kenarda oturması, tedavi olması benim hoşlandığım bir durum değil. Tabii ki, Allah korusun, çok ağır sakatlıkları olan oyuncular için yapacak bir şey yok ama hafif sakatlıkları olan oyuncuların bir an önce, cumartesi gününden itibaren antrenmanlara çıkması gerektiğini belirttim. Aday kadroya çağırdığımız 20 oyuncu da benim için eşit değerde. En iyi çalışan, takımın stratejisini uygulamaya en hazır olan oyuncular Dünya Kupası kadrosunda olacak. Bir ay boyunca sakat olan ve sürekli tedavi gören oyuncuyu kadroda tutup da bir ay boyunca emek sarf eden bir oyuncuyu kadrodan kesemem. Tabii ki burada çok ağır sakatlıkları olan oyuncuları ayırıyorum. Onlara zaten gerekli tedaviler uygulanıyor ve gerekli zamanda takıma dönecekler.”

”KADRODA ÇOK BELİRGİN BİR SKORER YOK”

Kadroda çok belirgin bir skorer olmadığını vurgulayan Ergin Ataman, “Şu anda mevki olarak herhangi bir eksiğimiz olduğunu düşünmüyorum. Ancak bu kadro içinde çok belirgin bir skorer yok. Oyuncularımızın ligdeki ve Avrupa kupalarındaki istatistiklerine baktığımızda bunu görebiliyoruz. Sıkışık zamanda ‘Al topu, sen bu oyunu çöz’ diyebileceğimiz bir oyuncumuz yok. Ancak bu çok büyük bir sorun değil. Topu daha iyi paylaşarak, topu hücumda daha çok oyuncunun eline değdirip doğru atışları bularak yüzdelerimizi artırmaya çalışacağız” şeklinde görüş belirtti.

Ergin Ataman, kadrodaki genç oyunculardan Cedi Osman’ın ön plana çıktığını dile getirerek, şunları ifade etti:

“Cedi’nin avantajı Anadolu Efes gibi büyük bir takımda, Avrupa Ligi’nde önemli dakikalar ve sorumluluklar almış olması. Cedi’yi önemli rol vereceğimiz bir oyuncu olarak aday kadroya çağırmıştık. Ümitler Avrupa Şampiyonası’nda da ne kadar doğru düşündüğümüzü gördük. Cedi’nin A Milli Takım’da çok faydalı olabileceğini düşünüyorum. Diğer genç oyuncular Berkay Candan ve Samet Geyik’in burada gösterecekleri performans, hazırlık maçlarında alacakları sürede takıma verecekleri, onların kadroya girip giremeyeceklerinin göstergesi olacak.”