SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Konya’da 16 ülkenin milli takımının katılımıyla gerçekleştirilecek 2014 Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası tanıtım toplantısı yapıldı.

1964’ten bu yana düzenlenen organizasyonda Türkiye, 2004 ve 2005’te gümüş, 2009 ve 2011’de bronz ve son olarak da geçen yıl Letonya’da düzenlenen turnuvada altın madalyanın sahibi oldu.

24 Temmuz Perşembe günü Çek Cumhuriyeti karşısında ilk maçına çıkacak olan Ay Yıldızlılar, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan ile C Grubu’nda yer alacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Alper Arıkoğlu, Rixos Otel’deki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Konya’nın spor alanında birçok organizasyonda ev sahipliği yaptığını söyledi.

24 Temmuz-3 Ağustos tarihlerinde yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda ev sahibi olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Arıkoğlu, “Şampiyonada mücadele edecek birbirinden değerli 16 milli takımın sporcu, idareci, takım mensuplarına ve organizasyonda görev alan herkese başarılar diliyorum” dedi.

“Evimizde podyumda yer almak istiyoruz”

Genç Erkek Milli Takım Başantrenörü Ömer Uğurata da turnuvaya Avrupa’nın en iyi 16 takımının katılacağını ifade etti.

Türkiye Milli Takımı’nın yaklaşık 5 senedir birlikte oynayan oyunculardan kurulu bir kadroya sahip olduğunu vurgulayan Uğurata, şöyle konuştu:

“Ev sahibi olma avantajımız en iyi şekilde kullanarak, göze hoş gelen bir basketbol seyrettirmek istiyoruz. Amacımız ilk 5’e girip, önümüzdeki sene yapılacak olan dünya şampiyonası vizesi almak. Ondan sonra da kendi evimizde podyumda yer almak istiyoruz. Turnuvada 8 takım şampiyon olma adayı. Bizde bu adaylar içerisindeyiz. Çok zorlu 9 maça çıkacağız. Maçları adım adım düşünüyoruz. Çeyrek finale kalmak ve kazanmak çok önemli. Turnuvayı en iyi yerde bitirmek istiyoruz. Tabii ki en iyi yer de altın madalyayı almaktır.”

Toplantıya, Konya Vali Yardımcısı Sefa Çetin, Spor Genel Müdürlüğü Uluslararası Organizasyonlar Daire Başkanı Ozan Çetiner, Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Elduran, ülkelerin milli takımları ve çok sayıda davetli katıldı.

Yayınlanma Tarihi:23:03,