SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor’da adı ‘ağlayan adam’a çıkan Volkan, “Bu ligin en mızmız benim. Kendimi çok yere atarım. Ama benden daha artisti Burak Yılmaz’dır” dedi.

Yuvama döndüm” dedi, orta boylu esmer adam ve bir vizyonel ifadeyle “Bu ülkeye bir Arda Turan yetmez” diye devam etti konuşmasına. Kim mi? İçe kapanık yapısıyla uzaktan bakıldığında insanı iten fakat sohbete başladığımızda ümit dolu, son derece keyifli bir profil ortaya koyan Bursaspor’un alt yapısından yetişen 3. kaptanı Volkan Şen.

O kadar samimi ki Volkan, “Medya ile ilişkilerim şöyle böyle, çok güçlü değil” demesine rağmen ne sorduysak içtenlikle cevap verdi. En çok içerlediği şey, adının Trabzonspor’da “ağlayan adam”a çıkmış olmasıydı. Nasıl içerlemesin ki; futboluyla gündeme gelmek varken, gözyaşları ilehatırlanıyor. Ama hemen sonrasında bomba bir itiraf geldi: Bu ligin en mızmızı benim!

Nasıl yani?

“Gerçekten söylüyorum; en mızmız futbolcu benim. Kolay beğenmem, çabuk küserim. Mesela maçlarda kendimi çok yere atarım. Fakat benden daha artisti Burak Yılmaz’dır. Kendini benden daha başarılı atıyor, çok da iyi yediriyor! Ligin kasabı Serdar Aziz. Yok, pardon Yalçın Ayhan daha acımasız. En yararlı oyuncu ise Selçuk İnan, çok büyük yetenek…”

Yetenek demişken, Arda Turan’ın hakkını veriyor Volkan, “Ama bu ülkeye bir Arda Turan yetmez. Daha çok futbolcu Avrupa’ya açılmalı. Salih Uçan’ı tebrik ediyorum. Arda’nın açtığı çığırdan yürüyecek. İnanıyorum ki, İtalya’da çok başarılı olacak.”

Bu sayı nasıl artar ki?

“Altyapılar güçlendirilmeli. Biz bu konuda çok zayıfız. Alt yapıların ne doğru dürüst bir bütçesi var ne de hocası. Tesadüfen geliyor, yukarı çıkan oyuncular. Ben alt yapısı en iyi olan bir kulüpte, Bursaspor’da yetiştim.”

Senin hedefinde yok mu peki Avrupa?

“Benim de hedefim de Arda gibi bir gün İspanya’da oynamak. Başarılı olacağımı da düşünüyorum.”

Kariyer planlaman bundan mı ibaret?

“Şu an öncelikli hedefim yetiştiğim ‘yuvam’ dediğim Bursaspor’da hem lig şampiyonluğu yaşamak hem de Avrupa’da ses getiren bir takımın parçası olmak. Şenol Hoca’nın da buna çok ihtiyacı var, benim de…”

Kısa zamanda bu mümkün mü?

“Bir anda olabilecek bir şey değil, zamana ihtiyacımız var. İki sezon içinde bu başarılabilir. Mesela Galatasaray’ın başarısızlığını Mancini’ye yıktılar. Bence tek suçlu o değil. İtalyan teknik adamı belli bir proje kapsamında getirenler o sabrı göstermediler. Herkes kendi muhasebesini yapmalı. Mancini örneğinden hareketle Bursaspor camiasına söylemek istediğim şey şu, Şenol Güneş çok büyük bir hoca. Büyük hedefleri yakalamak için bir yıl yetmez. Bunu takımdaki arkadaşlarıma da anlatıyorum.”

Teknik adamlar açısından kendini şanslı hissediyor musun?

Manalı bir tebessümle, iki isme dikkat çekiyor. Biri, birlikte Bursaspor’da tarihi şampiyonluğu yaşadığı Ertuğrul Sağlam, diğeri Trabzon’da Mustafa Reşit Akçay.

Ertuğrul Hoca ile aranızda ne geçti?

“Ne anlatayım, size… Bursaspor’da şampiyon olduk, tarih yazdık ama o sevinci yaşayamadım. Ertuğrul Hoca’nın bizimle ilgili farklı planları varmış sonra öğrendik ki o plan bizi gönderme planıymış. O gün çok üzülmüş ve hocaya çok kızmıştım ama şimdi düşünüyorum da benim de hatalarım varmış. Zaman insanı olgunlaştırıyor.”

Şenol Güneş?

“Şenol Hoca babam gibidir. O, futbolcunun ne istediğini bilir. Kendisinden çok şey öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Mustafa Denizli de bir futbol düşünürüdür. Söylemleriyle insanın zihninde hep yeni bir kıvılcım uyandırıyor.”

Volkan Şen’in gizlemediği bir gerçek de Milli Takım’da Fatih Terim’le çalışma isteği. Diyor ki, “Fatih Hoca büyük başarılar yaşamış, bir efsane… Hâlâ heyecanı taptaze. Onunla bir Avrupa Şampiyonası finali oynamayı çok isterim.”

Ne kendimiz olabiliyoruz ne de…

Maneviyatı güçlü biriyim. Sahip olduklarımı düşündüğümde ne kadar şükretsem az, derim. Avrupalılaşmak istiyoruz ama bizde yapaylık var, bir türlü kendimiz olamıyoruz. Oysa bizdeki kültür müthiş. Eşim Amerika’dan geldiğinde Türkiye’ye hayran oldu.

Türkiye