SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tecrübeli çalıştırıcı, kamp döneminin iyi başladığını söylerken, Fenerbahçe'nin Türk sporuna yaptığı katkıdan, takım içindeki birlik ve beraberlik ortamından ve futbolcuların performansına katkı yapacak çalışmalardan da söz etti.

Sözlerine ilk olarak kamp dönemini değerlendirerek başlayan Yardımcı Antrenör İsmail Kartal, “Kamp gerçekten çok güzel gidiyor. Havalarında bu yazın sıcağında burada özellikle serin olması çok güzel. Çok güzel bir kamp ortamımız ve ortamımız var. Oyuncularımızın moral ve motivasyonu da çok iyi.  Futbolcularımız da tatillerini en iyi şekilde geçirip, geldiler. Sezona başladık ve şu ana kadar her şey güzel gidiyor” dedi.

Fenerbahçe’nin, Türk sporuna kazandırdığı Tesislerin sporcunun motivasyonunu da olumlu yönde etkilediğini dile getiren İsmail Hoca, “Öncelikle psikolojik motivasyon anlamında çok güzel kazanımlar olduğunu söylemek isterim. Yurt dışına gittiğimizde birçok ülkede böyle bir ortam yok. Yani hem konaklama hem de sportif faaliyetleri yapabilecek mekânlar yok ama Topuk Yaylası Tesisleri bu anlamda bir örnektir. Burası bizim kendi evimiz, kendi tesisimiz. Bunların hepsi futbolcuların çalışmayla ilgili moral ve motivasyonunu yükselten şeylerdir. Bu anlamda Fenerbahçemizin, Türk sporuna kazandırdığı çok önemli bir Tesisteyiz. Ben de böyle bir tesise sahip olduğumuz için gururluyum” diye konuştu.

Takımdaki her oyuncunun Teknik Direktörümüz Ersun Yanal'ın oyun felsefesini çok iyi anladığını ve bu sayede de başarının kaçınılmaz olduğunu söyleyen İsmail Kartal, “Geçtiğimiz yıl Ersun Hocamızın ilk yılıydı. Onun futbol felsefesi ile ilgili sezon başında yapılan çalışmalarımız vardır ve bu felsefeyi oyunculara anlatmamız gerekti. Zaman zaman bu anlamda zorluklar yaşadık ama şimdi 1 yıl geçti ve Ersun Hoca ile birlikte Şampiyon olduk. Onun taktiksel ve fiziki felsefesini oyuncular bildikleri için, yeni sezona da hazır geldiler. Geçtiğimiz sezondan itibaren futbolcularımız Ersun Hoca'nın oyun felsefesi anlamında ne istediğini biliyor. Bu anlamda da zorluk çekmiyoruz. Altyapıdan da oyuncularımız geldi, onlara da bu sistemi anlatıyoruz ve iyi gidiyor. İstediğimiz düzeyde istediğimiz performansı alıyoruz.  Anlık performansı antrenmanlardan sonra dijital araçlarla da kontrol edebiliyoruz. Geçen sezon başına oranla bu sezon başında %5'lik bir artış söz konusu diyebilirim. O nedenle her şey gayet güzel gidiyor” şeklinde konuştu.

Yaz döneminin ardından futbolcunun performansında meydana gelebilecek değişimleri de takip ettiklerini açıklayan Yardımcı Antrenör İsmail Kartal, “Geçen sezonu tamamlayan futbolcularımızın bu sezon başı itibariyle kiloları, yağ oranları ve koşu mesafelerine baktık.  Bazı futbolcularımızın bu oranlarında artış, bazılarında ise düşüş olduğunu gördük. Az önce saydığın oranlarda artış olan futbolcularımıza takviye antrenman programları veriyoruz. Sabah 06.45'te kalkan futbolcu 1 saatlik bir koşu yapar ve antrenmana hazır hale gelir. Salonda da bir takım çalışmalar yapıyoruz. Kuvvet konusunda hangi bölgede zayıflıkları varsa birtakım araçlar eşliğinde o bölgelerde antrenman yaptırıyoruz. Bu şekilde yaptıkları bireysel antrenmanlarla yeni sezona hazır hale geliyor. Bütün oyuncularımızı aynı seviyeye getirmek ve o seviyede tutmak çok önemli” dedi.

Futbolculardan verim almak için planlı ve programlı bir şekilde takviyelerin yapıldığından da söz eden İsmail Hoca, “Bizler antrenmanda oyuncudan verim almak istiyoruz. Bunun için bir planlama yapıyoruz ve çalışıyoruz. Oyuncularımızın nabız aralıklarına bakarak bir program hazırlıyoruz. Anlık verilerle oyuncularımızın tempolarını yükseltmelerini ya da düşürmelerini istiyoruz.  Bu sayede grup antrenmanlarında istediğimiz verimi almaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Sporcuların söz konusu yeteneklerine katkı yaparak, onların var olan özelliklerini geliştirme yönünde de çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade eden İsmail Kartal, “Bir futbolcuyu boş koşturduğunuzda, futbolcu sıkılır. Bu anlamda futbol topunu devreye sokarak; futbolcunun hem becerisini geliştirmesini sağlıyoruz, hem de aerobik ortamda antrenman yapmasını sağlıyoruz. Bunu yaparken de 2 ya da 3 özellik geliştiriyoruz. Nedir bunlar, hem koşu dayanıklılığını arttırıyoruz, hem topla becerilerini yükseltiyoruz hem de takım içindeki koordinasyonu sağlayıp, fiziki gelişimlerine katkı veriyoruz. Bizler futbolcunun özelliğini geliştiriyoruz. Bir temel atıyoruz diyebilirim” dedi.

Sporcuların ortaya koydukları performansları dünya liglerindeki diğer takımlar ve futbolcularla da kıyaslama yapabilecek bir sisteme sahip olduklarını dile getiren Yardımcı Antrenör İsmail Kartal, futbolun artık bireysel değil de kolektif oynanması gerektiğini şu sözleriyle açıkladı:

“Biz Fenerbahçe olarak 3 yıl önce bir başlangıç yaptık. Geçen sene de Ersun Hoca ile beraber bunu devam ettiriyoruz. Bizim Can Bartu Tesisleri'nde bir AR-GE'miz var. Tesislerimizde futbolcularımızın gelişimlerine katkı yapacak bir laboratuar kurduk. Bütün antrenmanları anlık görebiliyoruz. Futbolcularımızın hangi nabız aralıklarında neler yaptıklarını, ne kadar koştuklarını görebiliyoruz. Aynı zamanda da maçlardaki performanslarına da bakabiliyoruz. Maç ve antrenman performansını bir araya getirdiğimizde Almaya Ligi, İspanya Ligi, İngiltere Ligi nerede, gibi çıkarımlarda bulunabiliyoruz. Çünkü o liglerde mücadele eden takımların ve oyuncuların performanslarıyla karşılaştırma yapabiliyoruz. Biz de buna göre antrenman planlamalarımızı yapıyoruz. Bu anlamda çok mesafe kat ettik diyebilirim. Ancak son Dünya Kupası'nda bana göre daha çok topla hareket eden ve topla takım halinde hareket eden takımlar başarılı oldu.  Kolektif futbolu en iyi şekilde yerine getiren takımla ön plana çıktı. Eskinden yıldız oyunculara dayalı bireysel bir sistem vardı. Bu dünya kupasında da gördük ki yıldız oyunculara bağlı kurulan oyun sistemlerinin pek de başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Fransa, Almanya gibi takım halinde oynayan takımların daha başarılı olduğunu gördük. Böyle takımlar kişilere bağlı oynamıyor. Baktığınızda Almanya'nın kalecisi Neuer bile bir libero gibi oynadı. Bence bu Dünya Kupası'nda bir çığır açtı diyebilirim. Ayak tekniği ve sezgileri kuvvetli olan, sürekli oyunda kalan kaleciler ön plana çıkacaktır. Almanya'nın ben örnek olduğunu düşünüyorum. Takım olgusunun ön plana çıktığı bir Dünya Kupası oldu.”

Son Dünya Kupası şampiyonu Almanya ve Teknik Direktörü Löw hakkındaki görüşlerini ise “Löw ile her zaman konuşuyoruz. Sürekli iletişim halindeyiz. Dünya Kupası bittikten sonra da konuştuk. Aslında kupayı kazanacağından çok da emin değildi ama en azından bir final oynayacağını biliyordu. Takımı çünkü o seviyeye gelmişti. Dünya Kupası'nda disiplinli ve istikrarlı bir şekilde oynayarak kupayı hak eden taraf oldular. Ben kendisini bir kez daha tebrik ediyorum. Dünya futbolunun önünü açıp, vizyonunu genişletmiştir” şeklinde sıraladı.

Fenerbahçe’nin 2014-2015 sezonu ilk yarısında deplasmanda oynayacağı derbi maçlarını ve fikstürü de  değerlendiren tecrübeli çalıştırıcı, “Geçtiğimiz sene Karabükspor ile deplasmanda oynadığımız maçta, sahanın 4'te 3'lük bölümü buzluydu. Futbol oynamaya çok da elverişli değildi. Orada pek de iyi oynamadık. Bu sene de Karabükspor ile ilk maçımı var. Bu sene daha iyi olacağına inanıyorum.  Biz takımımıza güveniyoruz. Fikstür, bizim için ne avantaj ne de dezavantajdır. Ben oyuncuma güveniyorum.  Bu noktada da içeride ya da dışarıda oynamak çok da fark etmiyor. Kendi takımımın gücünü ve neler yapabileceğini gördüğüm ve onlara inandığım için fark etmez diyorum. Ancak rakiplerimizle ilk yarıda deplasmanda oynamak ikinci yarıda kendi sahamızda oynayacak olmamız için bir avantaj diyebilirim. Kendi evimizde taraftarımızla birleştiğimiz, bütünleştiğimi zaman herkesi yenebiliyoruz, biz bu güce sahibiz. Biz, kazanmak için sahada olacağız. Fenerbahçe; her zaman, her maçına kazanmak için çıkar” diyerek Fenerbahçe'nin her zaman kazanmak için sahada olacağını da sözlerine ekledi.

Diego Ribas transferini ve takıma yapacağı katkı hakkında da konuşan İsmail Kartal, “Bu yıl Diego Ribas'ın da takıma gelmesiyle birlikte 3.bölgede bağlantı anlamında hücumsallık yönünden takımı çok daha zenginleştireceğini düşünüyorum. Topun o bölgede kalması, ön tarafta hızlı ve direkt gole gidebilen oyuncularımızı yönlendirebilmesi ve son vuruşları iyi yapabilen bir oyuncu olmasıyla beraber bu sene hücumsal anlamda biraz daha zenginleşebileceğimize inanıyorum. Geçen sezonun Şampiyon tamamlamamız ve oyuncularımızın Ersun Hoca'nın oyun felsefesini kavramalarından dolayı da daha iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum. Tabii şöyle bir takımlara baktığımızda da Beşiktaş'ın, Trabzon'un iyi hamleler yaptığını görüyoruz. Aynı şekilde Galatasaray da hamleler yapmaya başladı. Evet, Lig kolay olmayacak, çok daha fazla çalışmamız lazım. Bu sene, geçen sezonun üstüne ne koyabiliriz diye düşünüp, ona göre çalışmalıyız.  3 hafta kala değil de 6 hafta kala Şampiyonluğumuzu nasıl ilan ederiz onun için çalışmalıyız” dedi.

Sözlerini takım içindeki birlik ve beraberlik ortamından söz ederek noktalayan Yardımcı Antrenör İsmail Kartal, “Öncelikle böyle bir ortamın kolay sağlanmayacağını söylemek isterim. Futbolcularımız çok dürüst, çok karakterli ve çok akıllı insanlar. Ben de futboldan gelen biri olduğum için onların hangi duygular içinde antrenman yaptığını, yorgun olduklarında neler hissettiklerini, oynamadıkları zaman neler düşündükleri gibi duyguları bildiğim için onlara daha çabuk yaklaşabilen, onlarla bir ağabey gibi rahat konuşabiliyorum. Tabii bun yaparken de temelde samimiyet vardır.  Samimiyet ve sevgi aynı zamanda da saygı olmalıdır. Bu anlayış içinde oyuncularımızla çok iyi bir şekilde diyalog kurabiliyorum. Onların her türlü sorunlarıyla ilgilenebiliyorum. Bir problem olduğu zaman gelip konuşuyoruz ve bu sayede sorunları aşıyoruz.  Her şeyin daha güzel olması için neler yapabiliriz bunları konuşarak bir sonuca varmaya ve iletişim kurmaya çalışıyoruz. Oyuncularımızın hepsi dediğim gibi karakterli insanlar, bizler de bu anlamda şanslı insanlarız. Futbolcularımızın hepsiyle gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.