SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Elif Akyüz aklandı!

2011 Dünya Wushu Şampiyonası'nda birinci olan Elif Akyüz'ün şampiyon olabilmesi için 7 adet Rolex kol saati ve bir miktar doların dönemin federasyon başkanı Abdurrahman Akyüz tarafından yönetici ve hakemlere verildiği yönündeki iddiaları inceleyen Gençlik ve Spor Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, raporda "iddialara ilişkin bir bulguya rastlanmadığı"nı bildirdi.

Güncellenme: 17:26, 22/07/2014
Elif Akyüz aklandı!

Gençlik ve Spor Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, “2011 Dünya Wushu Şampiyonası’nda birinci olan Elif Akyüz’ün şampiyon olabilmesi için 7 adet Rolex kol saati ve bir miktar doların, dönemin federasyon başkanı Abdurrahman Akyüz tarafından yönetici ve hakemlere verildiği” yönündeki iddialara ilişkin bir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

Wushu Federasyonu Asbaşkanı Rıdvan Duran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık Teftiş Kurulu’nun, 9-15 Ekim 2011 tarihlerinde yapılan şampiyonada “kuzey mızrağı” dalında birincilik elde eden Elif Akyüz’ün “şampiyon olması için yönetici ve hakemlere rüşvet verildiği” yönündeki iddiaların iftiradan ibaret olduğuna karar verdiğini belirtti.

Milli sporcu Akyüz’e atılan iftiraların kurul raporuyla ortaya çıktığı ifade eden Duran, “Zaten başından beri böyle bir şey olmadığını söylüyorduk. Akıl dışı ve komik bir iddialardı. Böyle bir şeyin olabilmesi için birçok kişiyi organize etmeniz gerekiyor ve 3-5 kişiye saat vermekle olabilecek bir şey değil. Neticede yapılan incelemelerle de iftira olduğu da anlaşıldı. Resmi olarak da gerçek dışı olduğu ortaya kondu” diye konuştu.

Duran, Dünya Wushu Federasyonu’nun da konuyu incelediğini belirterek, böyle bir şeyin mümkün olmadığını ortaya koyduklarını kaydetti.

İddiaları ortaya koyan kişilerle ilgili hukuki süreç başlatılacağını ifade eden Duran, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu iddiaları ortaya koyanların kimler olduğunu biliyoruz ve hepsiyle ilgili hukukçularımız işlem başlatacak. Devam eden tazminat davalarına ek olarak, elimizdeki belgelerle bunların iftira ve safsata olduğunu belgelerle göstereceğiz. Burada sadece sporcumuzun duyguları incinmedi, milli onurumuz da zedelendi. Şampiyon sporcularımıza böyle iftira atarak, milli itibarımızı kendi elimiz ve ağzımızla ayağa düşürebiliyorsak bu, hiç hoş değil, kabul edilemez. Bunun da takipçisi olacağız.”

Duran, Türkiye’de wushunun ilerlemesi için sporcu yetiştirmeye devam edeceklerini belirterek, “Dünya şampiyonları çıkararak, iddialı sporcularımızla ülke spor camiasının göğsünü kabartacağız” dedi.

Akyüz: “Bizim onurumuzla oynadılar”

Wushu Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Abdurrahman Akyüz de en başından bu yana iddiaların düzmece ve yalan olduğunu vurguladıklarını, Bakanlık Teftiş Kurulu’nun da söz konusu iddiaların asılsız olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

İddiaları ortaya atan kişilerin dilekçelerinde kendilerine ters düştüğünü belirten Akyüz, ilk dilekçede “Her şeyi gördüm, biliyorum” diyen kişinin, daha sonraki dilekçesinde ifadesini değiştirip, olayı görmediğini, sadece başkasından duyduğunu ifade ettiğini vurguladı.

Son raporla iddiaların yalandığını ve bu olayda ismi geçen kişilere davalar açılacağını ifade eden Akyüz, şunları kaydetti:

“Bizim onurumuzla oynadılar. ’17 Aralık’ operasyonlarının hemen ardından bazı yayın organlarında çıkan yalan haberlerle Türk sporunda da bilmeceler yaşanması amaçlandı. Gururumuz dünya şampiyonu, Elif Akyüz’ü malzeme olarak kullandılar. Yapılan büyük bir haksızlık ve zalimliktir. Başörtülü sporcumuza saldıranlar, bir taraftan zihniyetlerinden dolayı düşmanlık beslerken bir taraftan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la aramızdaki ilişkiyi çekemeyenler, ona saldırmak isteyenler bizi de çocuğumuzu da malzeme olarak kullandılar. Böyle önemli başarılara imza atan Elif Akyüz benim kızım olmasaydı, eminim ki heykeli dikilirdi.”