SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Basketbol A Milli Takım baş antrenörü Ergin Ataman, iyi bir gruba düştüklerini ve hiçbir takımdan çekinmediklerini ifade etti.

Basketbol A Milli Takım baş antrenörü Ergin Ataman, NTV Spor'a özel açıklamalarda bulundu.

Hazırlık sürecini anlatan Ataman, “Çeşme kampında bronzlaşıp takımı madalyaya hazırladık. Ön bir hazırlık yaptık. Çeşme kampı planlarımızda yoktu. Bu akşam Bormio’ya hareket ediyoruz. 10 günlük kamp süresi boyunca fizik kondisyon ve teknik taktik çalışarak sistemi oturtma amacındayız. 10 hazırlık maçı yapacağız. İspanya Yunanistan Porto Riko gibi üst düzey ülkelerle hazırlık maçı oynayacağız. Bu hazırlık döneminde oyun stratejisini belirleyeceğiz bu stratejiyi en iyi şekilde belirleyecek olan son 12 kişiyi seçeceğiz. Oyuncular çok istekli, iyi niyetli. Bunu Çeşme’deki kampta gördük. Bormio kampında aramızda olmayan Ümit Milli takım oyuncuları da dahil oldu. Cedi Osman ve Emir Preldzic de kampa katıldı. Ömer Aşık aramıza dahil oldu. Furkan Aldemir ve Ender Arslan’ın hafif sakatlıkları var. Bormio kampında tam kadro olarak çalışacağız” dedi.

“ÖNEMLİ TAKIMLARLA OYNAYACAĞIZ” Güçlü rakiplerle  karşılaşmak istediklerini belirten tecrübeli çalıştırıcı, “Hedefi olan takımlarla hazırlık maçları yapacağız. Zayıf takımlarla oynayıp alınan farklı galibiyetlerle mutlu olabilirsiniz ancak hedefleri olan ülkelerle oynayarak aynı sertliği aynı oyun stratejisine ulaşmaya çalışacağız. Galip gelebiliriz veya yenilebiliriz ancak kadroyu daha iyi test edebilme şansı bulursunuz. Bütün oyunculara şans vermeyi amaçlıyorum. İlk 4-5 hazırlık maçında kendimizi test edeceğiz ondan sonraki hazırlık maçlarında daha çok kazanmaya yönelik bir oyun ortaya koymaya ve sistemimizi oturtarak oynamaya çalışacağız. Bizim hedefimiz madalya çıkarmak ve bu hedefle Dünya Şampiyonası’na gideceğiz” ifadelerini kullandı.

MİLLİ TAKIMIN GRUP FİKSTÜRÜ Oynayacakları grubu değerlendiren Ataman, “İyi bir gruptayız. ABD dışında bütün takımlar eşit güçte… Ancak ABD dışında diğer ülkeler arasında yenemeyeceğimiz takım yok. Son Avrupa Şampiyonası’nda Finlandiya ve Ukrayna bizim üzerimizde yer aldılar ancak kadro olarak onlardan iyiyiz. Dominik Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda takımları sürpriz yapabilecek güçteler. Türk basketbolu bugün Avrupa’nın en iyi ikinci ligine sahipse bunu sahaya da yansıtmalıyız. Hiçbir takımdan çekinmiyoruz. Her takıma saygımız var. Her takıma yönelik teknik taktik düzenimiz olacak. Her maçı sanki o turnuvanın madalya maçı gibi oynarsak iyi noktalara gelebileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“UFUK SARICA İLE ÇALIŞMAK GÜZEL DUYGU” Ataman, “Ufuk Sarıca ile çalışmak güzel bir duygu. Ufuk benim çok iyi bir arkadaşım. Türkiye’de çok başarılı genç çalıştırıcı arkadaşlarımız var. Ufuk Sarıca 5-6 yıldır işini en iyi şekilde yapan hocalardan biri. Ben teknik ekibimi kurarken Türkiye’deki en iyi en kariyerli oyuncuları tespit etmeye çalıştık. Teknik ekip anlamında da aynı anlayışta olduk. Ufuk Sarıca ile aynı mentaliteye sahipiz. Teknik ekip olarak donanımlı bir yapımız var. Bu teknik kadro ile Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız. Dünya Şampiyonası’na gitmeden Türkiye’de yorucu bir tunuva geçirmek istemedim. O yüzden Türkiye’de turnuva planlamadık. Yurtdışında turnuvalar oynadıktan sonra Türkiye’de Yunanistan ile maç yapacağız ve İspanya’ya gideceğiz” dedi.

DÜNYA ŞAMPİYONASI FAVORİLERİ Henüz kesin bir favori adı vermek için erken olduğunu söyleyen Ataman, “ABD ve İspanya favori ama sürpriz takımlar da çıkabilir. Kadrolar tam olarak belirlenemedi ama Arjantin ve Sırbistan gibi ekol ülkeler de var. Kadrolar belli olduktan sonra daha net konuşmak sağlıklı olur” değerlendirmesini yaptı.

“SKOR POTANSİYELİ DÜŞÜK” Ataman, “Biz bu kadroya Türkiye’nin en iyi oyuncularını davet ettik. Bu kadro içinde gerek savunmada gerek hücumda belli kişilere bağlı olmadan oynayacağız. Her oyuncunun sistem içinde farklı noktaları olacak. Skor bulma konusunda çeşitli opsiyonlarımız var. Top ve alan paylaşımı yaparak sonuca gitmek istiyoruz. Takım oyunu oynayacağız. Skor sıkıntısı çekeceğimizi sanmıyorum” diye konuştu.

KADRODAKİ SAKATLIKLARIN DURUMU Kadroda iki önemli oyuncunun sakatlığı nedeniyle takımla birlikte olamayacağını belirten Ataman, “Geniş kadrolarda birtakım sakatlıklar oluşabilir ancak Ender Arslan ve Furkan Aldemir’in sakatlıkları geçici sakatlıklar. Bizi düşündüren Ersan İlyasova ve Enes Kanter’in sakat olmaları. Bu oyunculardan maalesef yararlanamayacağız. Ersan’ın yokluğunda Emir’i 4 numarada kullanmayı düşünüyoruz. Mevcut kadrodan madalya getirecek sonuçlar almak istiyoruz” dedi.

GALATASARAY’DAKİ TRANSFER ÇALIŞMALARI Transfer listesini Galatasaray’a verdiğini söyleyen Ataman, “Galatasaray, Euroleague’de ve Türkiye Ligi’nde başarılı olacaktır. Yönetim elinden geleni yapıyor. İnşallah milli takımla Eylül ayında madalya aldıktan sonra Galatasaray’daki görevim devam edecek” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yayınlanma Tarihi:12:11,