SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Redbull Air Race Polonya’da kanatlanacak

Üç kıtada yedi ülkede durakları olan toplam sekiz yarışlık dünya şampiyonasının üçüncü raundunun ardından heyecan sürüyor. Pilotlar 2014 Red Bull Air Race Dünya Şampiyonu ünvanı için dünya genelinde sekiz durakta bütün güçleri ile yarışıyor.

Güncellenme: 15:32, 21/07/2014
Redbull Air Race Polonya’da kanatlanacak

Gdynia özgün limanı ile son yıllarda hızla büyüyen genç Polonyalı kentlerinden biridir. Baltık Denizi’nin güney kıyısında yer alan popüler turistik nokta eklektik bir kültürel karışıma ev sahipliği yapmaktadır. Dinamik kıyı kenti Polonya’da gerçekleştirilecek olan şampiyonluk yarışı Redbull Air Race büyük bir heyecanla takipçilerini bekliyor. Yarış bu kez çok zorlu olacak.

Önceki yarışta Nigel Lamb yedi yıl sonra ilk Red Bull Air Race galibiyetini aldı. Putrajaya Red Bull Air Race üçüncü turdan Final 4 sonuçlar şöyleydi;

. 1. LAM (GBR) – 01:15.023

. 2.ARCH (AUT) – 01:15.597

. 3. HALL (AUS) – 01:15.691

. 4. MCLEOD (CAN) -. DNF

İngiltere’den Nigel Lamb kariyerinin ilk zaferini elde etti. Putrajaya bunaltıcı tropikal sıcağında bir aksiyon dolu Red Bull Air Race Dünya Şampiyonasında ilginç bir sonuç yaşanmış oldu. Yarışta Yaver Holding’in sponsorluğunu üstlendiği Avusturyalı Hannes Arch ikinci olurken, Avustralya’dan Matt Hall dünyanın en hızlı motor sporları serisinin ilk kez doğu Asya yarışında üçüncü olmuştu.

Putrajaya Gölü kıyılarından nemli gökyüzü altında muhteşem bir gösteri izlenmişti.

Geçen yarışta genel ortalama ile birinci olan Hannes Arch, 15 yarışlık podyum serisi kesintiye uğrayan Bonhomme 25 puanla genel klasmanda ikinci sırada yer alırken Lamb ise 17 puanla üçüncülüğe çıktı.

Kariyerinde beş yıl önce bir gösteri pilotu olarak tropik kuşaktaki Malezya'yı turlamış olan ve hala ülkede büyük bir popüleriteye sahip olan Lamb, Putrajaya Gölü’nün kıyılarından yarışı izleyen yerel hayranlarına nemli göklerde olağanüstü bir uçuş gösterisi sunmuştu. 40 dereceye yaklaşan sıcaklıktan yılmayan Lamb, son dört yarışında, yüksek hızlı, düşük irtifalı parkurda serinkanlı bir şekilde uçtu ve 1 dakika 15,023 saniyelik bir süreyle günün en hızlı geçişini yaptı. Hall ise 1:15,691 süreyle az farkla bitirirken, Arch daha da az farkla 1:15,597 süreyle yarışı tamamladı.

Yedi yıllık kariyerinde girdiği 43 yarışta beş kere ikincilik elde etmiş olan Lamb kazandığı zaferden sonra gözyaşlarını tutamayarak, “Bu duyguyu yaşayacağımı hiç düşünmüyordum. Bu harika bir duygu. Yedi yıldan ve birçok iniş çıkıştan sonra nihayet emeğimin karşılığını aldım” demişti.

Yarış Takvimi

Gdynia (Polonya) 26/27 Temmuz Ascot (İngiltere) 16/17 Ağustos Dallas/Fort Worth (ABD) 6/7 Eylül Las Vegas (ABD) 11/12 Ekim Çin (Yeri belirlenecek) 1/2 Kasım