SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, 2013-2014 sezonunun başarıyla tamamlandığını belirterek, “Göreve geldiğimiz günden bu yana çalışma arkadaşlarımla yaptığımız çalışmaların meyvelerini almanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Demirören, Marriott Otel’deki TFF Olağan Mali Genel Kurulu’nda yaptığı açılış konuşmasında, geride kalan sezonda, saha içinde kaliteli ve çekişmeli futbolun öne çıktığını ve saha dışında da şiddete karşı vermiş oldukları mücadelenin dozunu arttırdıklarını söyledi.

Göreve geldikleri günden bu yana çalışma arkadaşlarıyla yaptıkları çalışmaların meyvelerini almanın haklı gururunu yaşadıklarını anlatan Demirören, “Finansal anlamda tarihin en güçlü dönemini geçiren federasyon olarak, ülkemizin her bölgesinde futbolun gelişimine katkı sağlayan bir yönetim anlayışını ilke edindik. Ülke genelinde gidilmedik kulüp, gezilmedik tesis bırakmadık. PTT 1. Lig dahil olmak üzere 2 ve 3. Lig kulüplerine toplam 26 milyon liralık tesis yardımında bulunduk. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 21 çim sahayı futbolumuzun hizmetine kazandırdık” diye konuştu.

ALTYAPIYA DESTEK

Altyapıyı önemseyen ve geliştirmek isteyen kulüplere her zaman destek olduklarının altını çizen Demirören, “Altyapı oyuncularını oynatan kulüplerimize teşvik amaçlı maddi destek verdik. Bu uygulamayı yeni sezonda alt liglerimizde de yaygınlaştırıyoruz” dedi.

PTT 1. Lig Spor Toto 2. ve 3. Ligler’de mücadele eden kulüplerin, deplasman giderlerini karşılayarak ağır bir maddi yükten kurtardıklarını ifade eden Demirören, şöyle devam etti:

“Aynı liglere yıllık 10 milyon lira tutarında ek sponsorluk geliri sağladık. Dönemimizde lisanslı futbolcu sayısı yüzde 18 artarak 270 bine ulaştı. A Milli Takımımız, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in göreve gelişinden bu yana form grafiğini hızla yükseltiyor. Hazırlık maçlarını üst düzey bir motivasyonla oynayan ve FIFA sıralamasında da yükselişe geçen Milli Takımımızın mükemmel bir Avrupa Şampiyonası eleme performansı göstereceğine eminiz. Onların başarısı için tüm imkanlarımızla yanlarındayız. Milli Takımımızı tüm Türkiye’nin etrafında birleştiği bir sevgi takımı olarak konumlandırmak için çalışıyoruz. En önemli hedefimiz her turnuvaya katılan başarıda sürekliliği yakalamış bir milli takımdır.”

SOMA’YA 5 MİLYON LİRALIK YARDIM

Yıldırım Demirören, Süper Kupa’yı Manisa’da oynatma kararı aldıklarını ve Soma’da yaşanan felaketin ardından 5 milyon liralık yardımda bulunduklarını hatırlatarak, Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa Finali hasılatının da Soma’ya yardım için kullanılacağını belirtti.

Bunun yanı sıra Soma’da bir futbol okulu açma sözü verdiklerini ve bu okulun yapımına da en kısa sürede başlayacaklarını vurgulayan Demirören, “Spor Bakanlığımızın desteğini alarak yürüttüğümüz tesis projesi, ihtiyacı olan ve gerekli kriterleri yerine getiren tüm 2. ve 3. Lig kulüplerimizin hizmetine sunulacaktır. Bir diğer önemli hedefimiz Beylerbeyi Tesisleri’ni Türk futboluna kazandırmaktır. Federasyonumuzun tüm idari birimlerini buraya taşımak istiyoruz. Bu sayede hem yılda 3 milyon liralık tasarruf sağlanacak hem de Avrupa’nın 6. büyük futbol ekonomisini yöneten Türkiye Futbol Federasyonu, kendi binasına yerleşmiş olacak” diye konuştu.

“OLİMPİYAT STADI’NI YENİLEMEK İSTİYORUZ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak bir çalışma içerisine girdiklerini anlatan Demirören, “2-3 yıl içinde Olimpiyat Stadı’nı yenileyip Milli Takımlar Stadı haline getirmek istiyoruz” dedi.

Türkiye Kupası’nın cazip bir organizasyon haline geldiğini vurgulayan Demirören, biten sezonun yarattığı heyecanın devam etmesini umduğunu dile getirdi.

Kupanın gelir havuzunu büyütmek için önemli bir adım attıklarını ve yeni ihaleyle yayın gelirlerini yüzde 22 oranında arttırdıklarını kaydeden Yıldırım Demirören, “Federasyon bütçesinden final oynayan takımlara, yüzde 60’a 40 oranıyla dağıtılacak, 5 milyon liralık bir ödül koyduk. Federasyonumuz sponsorlarının destekleriyle büyümeye devam ediyor. Bu vesileyle yeni sponsorların federasyon ailesine katıldığını gururla duyurmak isterim” ifadelerini kullandı.

“TRİBÜN KAPATMA CEZALARINI UYGULAMA ALIYORUZ”

Sporda şiddetin önüne geçmek için, göreve geldikleri günden bu yana ortaya koydukları iradenin sonuçlarını almak istediklerini söyleyen Demirören, şöyle devam etti:

“Özellikle çirkin ve kötü tezahürat konusunda geçtiğimiz sezon radikal önlemler aldık. Bunun sonucunda çirkin ve kötü tezahüratın yüzde 70 oranında azaldığını belirtmek isterim. Kötü tezahüratı ve şiddeti bitirmek için her türlü önlemi alacağız. Bu sezon e-bilet uygulamasının da yardımıyla tribün kapatma cezalarını uygulamaya alıyoruz. Bu uygulama ile seyircisiz veya sadece kadın ve çocukların izlediği müsabakalar tarih oluyor. E-bilet konusunda ise federasyon olarak öncü ve örnek bir yapı oluşturduk. Passolig dünyadaki emsallerinin üzerinde ve kulüplerimize şimdiden faydalar sağlamaya başlamış bir teknolojidir. Sizlerin ve sağduyulu taraftarların katkılarıyla yeni sezonda çok daha fazla faydalarını göreceğimize eminim.”

40 yıl aradan sonra Dünya Kupası’na hakemler, hatta yarı finali yöneten hakemler gönderen bir federasyonun başkanı olmanın gururunu yaşadığını ifade eden Demirören, “Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile başarılı hakemlerin yetişmesi için büyük çaba gösteren Zekeriya Alp başkanlığındaki Merkez Hakem Kurulu’na, bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KAYBOLAN KÖPÜK UYGULAMASI

Hakemlikteki yenilikleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Demirören, yeni sezonda kaybolan köpük boya uygulamasını Spor Toto Süper Lig’e getireceklerini ve bu uygulamanın da büyük fayda sağlayacağını umduğunu kaydetti.

TFF’nin mali açıdan en parlak dönemlerinden birini yaşadığını belirten Demirören, aktif biçimde uyguladıkları tasarruf sistemi sayesinde, büyük yatırımlara imza attıklarını, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri projesini bitirdiklerini söyledi.

Federasyonun, 2012-2013’te 32 milyon lira kar ettiğini ve bu yılı ise 31 milyon lira karla kapattığını anlatan Demirören, “Amacımız kar etmek değildir. Biz bu parayı yine futbola aktarıyoruz. Riva Tesisleri gibi müthiş projeler bu kaynaklarla inşa ediliyor. 450 gün içerisinde dünya çapında bir tesisi tamamlamanın ve hizmete sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu tesiste tüm yaş gruplarındaki milli futbolcularımız geleceğe hazırlanacak ve A Milli Takım, kendi tesislerinde kamp yapma olanağı bulacaktır. Bu proje yalnızca Türk sporunun en kapsamlı, en modern, en iyisi değil dünyanın da sayılı alt yapı tesislerinden birisi olmuştur” şeklinde konuştu.

Hizmete açılan tesisin yanı başında 120 bin metrekarelik bir alanın, federasyonun kullanımına verildiğini kaydeden Demirören, “Bu alana Futbol Lisesi, sporcu sağlığı ile ilgili bir hastane ve antrenman salonu gibi yeni üniteler inşa edeceğiz. Kısacası 3-4 yıl içinde Riva Hasan Doğan Tesisleri’nin olduğu bölge bir Futbol Vadisi olacak” dedi.

Demirören, Fatih Terim’in önerisiyle projelendirdikleri ve geleneksel hale getirmek istedikleri Uluslararası Spor Fuarı’nda dünyanın en önde gelen teknik adamları, hakem hocaları, spor hekimleri ve spor hukukçularının eğitim vereceğini sözlerine ekledi.

Demirören’in konuşmasının ardından faaliyet raporları sunuldu ve sırasıyla gündem maddeleri okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Ayrıca TFF Statüsü’nün 69. maddesi gereğince üyelik aidatı, 10 lira olarak belirlendi.

Yayınlanma Tarihi:11:34,