SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Okur NBA’e geri dönüyor

NBA şampiyonluk yüzüğü bulunan ve basketbolun zirvesinde 10 yıl geçiren Mehmet Okur, asistan koçluğu için 2 NBA takımıyla görüşmelerini sürdürüyor.

Güncellenme: 14:44, 20/07/2014
Mehmet Okur NBA’e geri dönüyor

NBA’de 10 yıl forma giydikten sonra kariyerini noktalayan, All-Star ve NBA şampiyonluğu yaşayan Mehmet Okur, Hürriyet gazetesine özel röportaj verdi.

Memo; kariyerini, Türk basketbolunu yorulmadığı röportajda NBA’ye dönüş yapacağının müjdesini verdi.

İşte Mehmet Okur’un özel açıklamalarından bir bölümü:

2012'de 33 yaşındayken basketbolu bıraktınız. Biraz erken olmadı mı?

– Hedefim basketbolu oynayabildiğim kadar oynamaktı. Fakat tendonumun kopmasından sonra her şey yokuş aşağı gitmeye başladı. 9 aylık bir tedavi sürecinin akabinde tekrar oynamaya başladım. Ayağım zayıf olduğu için belime yüklendim ve belimi sakatladım. Öyle ki sabahları kalktığımda yüzümü yıkayamıyordum, çocuklarımı kucağıma alamıyordum. Kondüsyonumu geri kazanmak için yüklendikçe geriye gittim. Dünyanın en zor ligi olan NBA'de 20-35 dakika oynadıktan sonra burada yarım yamalak 5-10 dakika oynamayı yediremedim. Çocuklarım da büyüyordu zaten, onlara daha fazla vakit ayırayım dedim ve bıraktım.

Sizin yerinizde başkası olsa süre hesabı yapmaz, bütün maçlarda bençte otursa bile milyon dolarları alırdı….

– O hırsızlığa girerdi. Hayatım boyunca öyle bir adam olmadım ben. Benim için yolun sonu gelmişti. Başka türlüsü karakterime uymaz, basketbol kitabımda yazmaz.

Türkiye'ye yaşamak için değil oynamak için de geri dönmediniz. Neden?

– 12 yıl oldu artık, hayatımız orada. Şu anda iki NBA takımıyla oyuncu asistan koçluğu için görüşüyorum. Biriyle anlaşacağım. Çocukların eğitimi açısından da Amerika çok avantajlı. Ama bu hayat boyu böyle olacak demek değil. Dönüp dolaşıp geleceğimiz yer Türkiye. 10 sene ya da 20 sene sonra Ege'ye yerleşmeyi hayal ediyoruz.

Ceyhun Fersoy, Twitter hesabından Linas Kleiza'yı eleştiren bir tweet atarak “Kleiza yıllık 3.3 milyon euro alıyor. Helali hoş olsun, oyuna katkısı?” dedi. Sizden şu yanıt geldi: “Bro bunları şu halimle çıksam denize dökerim… Yazık günah..”

– Bir Fenerbahçeli olarak, Kleiza, Bogdanoviç ya da Preldzic gibi yabancı seçimlerimdeki tepkimi belirttim. Türkiye'ye gelen yabancılara çok fazla para veriliyor ve karşılığı alınamıyor. Bir de bu sene altı yabancı serbest bırakılmış. Bu resmen Türk basketbolunu öldürmektir. Alt yapılara çizgi çekmektir. Umarım genç Türk oyuncular biraz uyanır da mesleğe ve geleceklerine sahip çıkmak için yeni sezonda çok çalışır çok iyi performans gösterirler.

Bu sene Türk Milli Takımı'ndan teklif gelse gider miydiniz?

– Milli Takım bu, reddedilmez. Oynamak isterdim tabii. Benim son Milli Takım serüvenim üzerinden 6 sene geçti. Çok iyi geçmemişti. Antrenörlerle çok gerilmiştik.

Yayınlanma Tarihi:12:32,