SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Skandal kutlamaya büyük tepki!

Almanlar’ın Berlin’deki kupa şöleninde Güney Amerikalılar’ı aşağılayan sevinç gösterisi ortalığı karıştırdı. Panzerler’e en sert tepkiyi ise “İğrenç naziler” sözleriyle Uruguaylı ünlü gazeteci Morales gösterdi.

Güncellenme: 08:23, 18/07/2014
Skandal kutlamaya büyük tepki!

Dünya Kupası'na kazanıp, 4. yıldızı takan Almanlar'ın Berlin'deki şampiyonluk kutlamalarında ortaya çıkan bir görüntü büyük yankı uyandırdı. Podyuma çıkan oyuncular sevinç gösterileri sergilerken, Götze, Mustafi, Kroos, Weidenfeller, Schürrle ve Klose'den oluşan grubun Güney Amerikalılar'ı aşağılayan tezahüratı büyük tepki çekti.

Podyumda “Güney Amerikalılar böyle yürür” diyen 6 Alman oyuncu eğilmiş vaziyette ve komik bir şekilde yürümeye çalışırken, tezahüratın ikinci kısmında “Almanlar ise böyle yürür” sözleriyle bir anda doğruluyor ve sevinç gösterisinin dozunu abartıyor. İşte bu ilginç dansla aşağılanan Güney Amerikalılar, Almanlar'a ateş püskürdü.

ÖZÜR DİLEDİLER AMA…

Uruguay’ın en önemli spor gazetecisi Victor Hugo Morales, Continental Radyosu'nda yaptığı programda Alman Milli Takımı oyuncularını sert bir dille eleştirdi.

Morales “İğrenç Naziler” ifadesini kullandığı Almanlar için “Bu davranış 30-40'lı yıllarda Yahudi ve Çingene, 6 milyona yakın insanın hayatını yitirmesine sebep olan mantaliteyle aynı” suçlamasında bulundu.

Alman Futbol Federasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach, Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı Grondona'ya yazdığı davet mektubunda futbolcularının bu dansı yaparken kötü bir niyetlerinin olmadığını ve kimseye saygısızlık yapmadıklarını belirtti. Niersbach ayrıca iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek için 3 Eylül'de Düsseldorf'ta bir dostluk maçı yapılmasını teklif etti.