SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

 

Teknoloji ve ödeme sistemleri şirketi Visa’dan yapılan açıklamaya göre, FIFA 2014 Dünya Kupası süreci boyunca Brezilya’ya giden futbolseverlerin Visa kartlarıyla yaptıkları harcamalar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 143 artarak, toplamda 380 milyon dolara ulaştı.

Brezilya’da, 12 Haziran – 13 Temmuz 2014 tarihleri arasında Visa kartlarıyla en fazla harcamayı ise Amerikalılar yaptı. Brezilya’ya giden Amerikalı futbolseverler toplamda yaklaşık 95 milyon dolar harcama yaparken, onları, 32 milyon dolar ile İngilizler ve 25 milyon dolar ile Fransızlar takip etti.

FIFA 2014 Dünya Kupası döneminde Brezilya’daki uluslararası harcamalara bakıldığında, ziyaretçiler, Visa kartlarıyla en fazla harcamayı Sao Paulo’da yaptı. Şehirdeki toplam harcama, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 77’lik bir artışla 59 milyon doları buldu. Yabancıların Visa kartlarıyla yaptığı harcamalarda Sao Paulo’yu, 28 milyon dolarla Rio ve Brezilya izledi.

 

RUSLAR’DAN REKOR ARTIŞ

Brezilya’ya 12 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında gelen yabancılar Visa kartları ile en fazla konaklama harcaması yaptı. Konaklama harcamaları 55 milyon doları bulurken, ziyaretçilerin perakende harcamaları ise 47,6 milyon dolar ile ikinci sıraya yerleşti. Kupa sırasında yabancıların restoran giderleri ise 39,5 milyon ile üçüncü sırada yer aldı.

Geçen yılın aynı döneminde Brezilya’ya gelen yabancıların Visa kartları ile yaptığı harcamalarla kıyaslandığında ise en fazla artış Ruslar tarafından gerçekleştirildi. 2013 yılının aynı döneminde sadece 700 bin dolarlık harcama yapan Ruslar, FIFA 2014 Dünya Kupası sırasında Brezilya’da bunun 7 katına çıkarak, yaklaşık 5 milyon 800 bin dolar harcadı.

Kupanın galibi Almanlar’ın harcamalarında ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 131’lik bir artış gerçekleşti, Almanlar Brezilya’da Visa kartlarıyla toplam 14 milyon dolar harcama yaptı. Kupa yarışında yer almayan Türkler’in, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Brezilya’daki harcamalarında yüzde 55’lik bir artış oldu. Geçen sene Brezilya’da 190 bin dolar harcama yapan Türkler, bu yıl Dünya Kupası sırasında 297 bin dolar harcadı.

2010 yılında Güney Afrika’da gerçekleşen Dünya Kupası sırasında yabancılar, Visa kartları ile toplam yaklaşık 258,5 milyon dolar harcama yapmıştı.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:12:14,