SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Potanın Perileri’ hedefe kilitlendi

TBF ve FIBA Avrupa Başkanı Demirel, "Seyircimizin desteğiyle Dünya Şampiyonası'nda da kürsüye çıkmak amacıyla hazırlıkları yürütüyoruz" dedi.

Güncellenme: 16:32, 17/07/2014
‘Potanın Perileri’ hedefe kilitlendi

Türkiye’de 27 Eylül-5 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 2014 FIBA Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası’nda mücadele edecek A Milli Takım, basınla buluştu.

Federasyonun son 15 yıl içinde tüm uluslararası organizasyonları başarıyla gerçekleştirdiğini belirten Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel Turgay Demirel, millilerin daha önce kazandığı başarıların kendilerine Dünya Şampiyonası öncesinde ümit verdiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“Seyircimizin desteğiyle Dünya Şampiyonası’nda da kürsüye çıkmak amacıyla hazırlıkları yürütüyoruz. Diğer rakiplere oranla göreceli olarak dezavantajlıyız. Önde gelen ülkelere göre kadın basketbolcu sayısı çok düşük. Bizim de son yıllarda elde ettiğimiz başarılarla bu sayının artmasını, daha çok genç kızımızın basketbola başlamasını ve ablalarını örnek alarak Türk basketbolunu ileride temsil etmelerini hedefliyoruz.”

Dünya Şampiyonası’nın finallerinin Kurban Bayramı’na denk geldiğini hatırlatan Demirel, şu ifadeleri kullandı:

“Teknik kadromuza ve sporcularımıza iyi ve başarılı bir hazırlık dönemi diliyorum. İnşallah bir sakatlık yaşanmaz. Futbolda FIFA Dünya Kupası’nın yeni tamamlandığı, ülkemizin orada sadece çok başarılı bir hakemimizle temsil edildiği bir şampiyona sonrasında ağustos ve eyül ayı ülkemiz için basketbol anlamında çok dolu geçecek. Kurban Bayramı’nda Dünya Basketbol Şampiyonası’nın finalinin oynanacak olması, inşallah ülkemizde ikinci bir bayram havasını yaşatır.”

TBF ve FIBA Avrupa Başkanı Demirel, gelen bir soru üzerine, Dünya Şampiyonası’nda altın madalya alınması halinde takıma ne kadar prim ödeneceğiyle ilgili henüz bir karar vermediklerini ve bu konuyu gizli tutmayı düşündüklerini belirtti.