SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dilek Okuyucu, yönetim kurulu üyeleriyle Vali Ahmet Altıparmak’ı makamında ziyaret ederek, federasyon olarak yapacakları çalışmalar ve buz sporları branşlarındaki faaliyetler hakkında bilgi verdi.

25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları sayesinde buz sporlarında Türkiye’de büyük bir sıçrama yaşandığını ifade eden Okuyucu, buz sporlarında artık Türk sporcularının da uluslararası alanda büyük başarılar yakaladığını vurguladı.

Özellikle curling ve kısa kulvar sürat pateni dallarında önemli dereceler olduğunun altını çizen Okuyucu, “Sochi 2014 Kış Olimpiyatları’nda buz dansı alanında katılarak, ülkemiz adına bir ilki başardık. Artistik buz pateni dalında çok yetenekli sporcularımız var” ifadesini kullandı.

Öncelikli olarak Uluslararası Paten Birliği’nin İrlanda’da düzenlediği Olağan Genel Kongresi’ne katılım sağlayarak, Erzurum’un uluslararası bir kamp merkezi olması yönünde çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Okuyucu, şöyle devam etti:

“Bunun meyvelerini de almaya başladık. Erzurum Valiliği tarafından hazırlanan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi broşürlerini de götürerek, en yetkili spor adamlarına ve katılımcılara verdik. Federasyonun faal olduğu branşların tamamında Kore’de düzenlenecek olan 2018 Pyeong Chong Oyunları’na ülkeyi taşımak üzere master plan hazırladıklarını ve tüm branşlarda katılım sağlamak amacıyla çalışıyoruz.”

Görev süresi boyunca Türkiye’de uluslararası şampiyona organizasyonları yapmaya çalışacaklarını belirten Okuyucu, “2018 Kış Olimpiyatları’na rekor sayıda katılım sağlamayı, 2022 Kış Olimpiyatları’nda ise madalya alarak, cumhuriyetimizin 100. yılına armağan etmeyi hedefliyoruz. Erzurum’un 2019 Avrupa Olimpiyat Komiteleri adaylığı için teknik destek çalışması yürütüyoruz. 2017 Avrupa Kısa Kulvar Sürat Pateni Şampiyonası’nın Erzurum’da düzenlenmesi için başvuruda bulunduk” şeklinde konuştu.

Vali Altıparmak da sporcu kampları açısından Erzurum’un büyük avantajlar sağladığını belirterek, çok sayıda branşta sporcunun kentte kampta olduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi:17:37,