SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

AMK, adım adım istifanın nedenlerini açıklıyor

‘Derin Beşiktaş’, Özen’in ayağını kaydırmak için her yolu denedi. ‘Pis Fenerli’ dendi, tuzaklar kuruldu, şantaj yapıldı, teknik heyetinden yöneticilere türlü sorunlar çıkarıldı; sonunda istenilen oldu...

Güncellenme: 08:05, 16/07/2014
AMK, adım adım istifanın nedenlerini açıklıyor

Ersoy ÖZDEM / AMKSPOR

Tarihler Ekim 2012'yi gösterirken, dönemin Futbol Şube Sorumlusu Tamer Kıran, yeni kuracakları Futbol Direktörlüğü görevini Önder Özen'e teklif etti. Özen bunu geri çevirdi. Kasım 2012'de bu kez başkan Fikret Orman da vardı yeni görüşmede. Özen teklifi yine kabul etmedi ve bu görev için Metin Tekin'i önerdi. Üçüncü teklif ise Ocak 2013'te geldi ve tecrübeli çalıştırıcı ‘sahaya inmeme' şartı ile bu kez görevi kabul etti.

Böyle başladı dün resmen sona eren Önder Özen'in Beşiktaş macerası. ‘İnsan doğduğu an ölmeye başlar' sözünü haklı çıkarır gibi de Özen ilk darbeyi imza töreninde yedi. 22 Mayıs 2013'deki törende Özen'in arkasında kendisini göreve getiren Tamer Kıran yoktu. Kıran'ın yeni yönetimde yer almamasıyla birlikte arkasında sadece başkan Fikret Orman'ın desteğini hisseden Özen'i o günden düne istifaya götüren nedenleri adım adım yazdık…

ERSOY ÖZDEM'iN KALEMiNDEN YAŞANANLAR

*Önder Özen, ilk basın toplantısında karşılaştığı “Siz Tanrı parçacığı mısınız?” sorusuyla neye uğradığını şaşırdı; basına mesafeli yaklaşma kararı aldı.

*Kulüp içinde ‘pis Fenerbahçeli' söylemleriyle karşılaştı. Yöneticilere selam vermediği için tepki topladı, sorun çıktı.

*İlk sezon kampında Bilic'in transfer isteklerine menajerlik ücretleri nedeniyle karşı çıkan Özen, menajerlerin kampa giremeyeceğini söyledi. Fakat Fikret Orman, kampta Bilic'in menajeri Ertan Göksu ile görüştü. Buna bozulan Özen sezon başlamadan istifasını Orman'a sundu. Beşiktaş Başkanı, bu olayın tekrarlanmayacağını söyleyip Özen'i ikna etti. Ancak o sezon boyunca menajer Göksu 5 kez takım uçağına bindi.

*Önder Özen'e bir BJK TV çalışanı üzerinden resmen oyun oynandı. Özen'e mesaj atarak göreve gelmesi nedeniyle kutlayan bu bayan, daha sonra birkaç defa çiçek yolladı, birlikte yemek yeme davetinde bulundu. Özen'in konuyu başkana iletmesiyle sorun aşıldı.

*Ronaldinho transferine karşı çıkan Önder Özen, bu konuyu ikinci başkan Ahmet Nur Çebi'ye kabul ettiremedi. Ancak transfer olmayınca Özen rahatladı.

*Dany'yi isteyen asıl isim Bilic olmasına rağmen, Önder Özen hocayı korumak adına eleştirileri sürekli kendi üzerine çekti. Kendisine ‘çapsız' denmesini hiç sindiremedi. Özellikle çocuklarının kendisine sorduğu “Baba çapsız ne demek?” soruları Özen'i bir kez daha istifa noktasına getirdi. Orman 2. kez istifadan döndürdü.

*Şampiyonlar Ligi yolundaki kritik F.Bahçe maçı öncesi Özen, futbolculara ödeme yapılmasını Çebi'den rica etti. İsteği kabul eden Çebi, Özen'in yolladığı listedekilere değil, kadroya giremeyen Escude gibi oyunculara ödeme yaptı. Jones ve Ersan gibi oyuncuların derbi öncesi morali bozuldu.

*Fikret Orman, yönetim içindeki muhalefete ve bilinen Özen-Çebi gerilimine rağmen Ahmet Nur Çebi'yi Futbol Şubesi'ne getirdi. Bu Önder Özen'i çok rahatsız etti.

*A.Nur Çebi de Özen'i istemiyordu. Çebi, yönetici Metin Albayrak ve başkan danışmanı Tuğrul Yenidoğan'ın da bulunduğu 9 Haziran 2014'deki toplantıda bunu Orman'a iletti ama kabul ettiremedi.

BILIC’İ KOVACAKTI

*Önder Özen, Almanya kampında “Arşiv yapılacak bir hayatım yok” demişti. Bunun nedeni Tuğrul Yenidoğan'ın elindeki bir fotoğraftı. Yenidoğan, Özen'in F.Bahçe Futbol Okulu'na giden çocukları ile Fenerium'da alışveriş yaparken birkaç sene önce çekilen bir fotoğrafı eline geçirmişti. Bunu öğrenen Özen, Yenidoğan'ın yardımcısı Ahmet Erzurumlu'nun basın sorumlusu olmasını engelledi.

*Beşiktaş Futbol Direktörü, yeni sezon transferlerinin ağırdan alınmasına kızdı. Özellikle Bilic'in, menajerlik yapan ağabeyi vasıtasıyla Mitroglou'nu istemesine sinirlenen Özen, Hırvat hocayı gönderip Lucescu'yu göreve getirmek istedi, ancak Luce kanadında yaşananlar bunu engelledi.

*Bilic yerli tecrübeli bir bir stoper isteyince Özen, Giray Kaçar'ı önerdi. Hırvat hoca Yalçın Ayhan'ı istedi ve bu isimle anlaşıldı. Ancak Yalçın, İngiltere kampına Özen ve Bilic'ten habersiz götürüldü. Orman ise tecrübeli savunmacıyı veto etti ve kamptan göndertti. Yalçın'ın gönderilmesi kendi üzerine kalınca Özen kesin olarak istifa kararı alıp İstanbul'a döndü.

Yayınlanma Tarihi:07:36,