SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Roadshow Voleybol” yola çıktı

Çocukları voleybolla tanıştırmak ve çocukların başlangıç eğitimini en doğru şekilde alabilmesi için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) ortaklığında oluşturulan Roadshow Voleybol Projesi, basın toplantısıyla tanıtıldı.

Güncellenme: 14:55, 15/07/2014
“Roadshow Voleybol” yola çıktı

TVF Başkanı Özkan Mutlugil, TVF Başkent Salonu’ndaki toplantının açılış konuşmasıda, projenin özellikle olimpiyatlara katılmak ve uluslararası alanda kalıcı, sürdürülebilir başarılar elde etmek isteyen federasyonları için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Proje kapsamında 9 ilde ücretsiz seminerler verilecek. Beden eğitimi ve sınıf öğretmenleri, antrenörler ile yeni başlayanlar için basit egzersizlerle eğitim verilecek. Temel teknik ve taktikler öğretilecek” dedi.

Köln Spor Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun (FIVB) üst düzey antrenör eğitmeni olan Athanasisos Papageorgiou’nun 6 haftalık eğitim için Türkiye’ye geldiğini belirten Mutlugil, şöyle devam etti:

“Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve FIVB Eğitmeni Dr. Cengiz Akarçeşme ile birlikte tüm tecrübelerini, son temel eğitim tekniklerini, Anadolu’nun 9 kentinde, katılımcılarla paylaşacaklar. Proje, Mersin’de başlayacak, Malatya, Şanlıurfa, Sakarya, Bursa, Muğla, Tekirdağ, Artvin ve Samsun’da devam edecek. İkişer günlük eğitimlerin ardından katılımcı öğretmenlere 1 adet mini voleybol seti ve 2 adet top, antrenörlere ise 2 adet top hediye ederek bundan sonraki çalışmalarına katkı sağlamaya çalışacağız. Bu proje, özellikle olimpiyatlara katılmak ve uluslararası alanda kalıcı, sürdürülebilir başarılar elde etmek isteyen federasyonumuz için çok önemli.”

Mutlugil, bu tür projelerin kolay gerçekleşmediğine de dikkati çekerek, desteklerinden dolayı TMOK’a teşekkür etti.

“BU PROJE TAKDİRE ŞAYAN BİR BAŞLANGIÇ”

TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Keten ise projenin Türk voleyboluna bir ışık gibi doğmasını temenni ederek, “TMOK olarak kuruluşumuzun temel ilkelerinin ilk maddesinin esaslarına uygun olarak sporu tabandan gençlere ve daha üst seviyelere çıkarmak, olimpik ruha uygun olarak uluslararası başarıyı ve başarının devamını sağlamak açısından bu proje takdire şayan bir başlangıçtır” ifadesini kullandı.

TMOK olarak bu ve benzer projeleri destekleme kararını çok önceden aldıklarını belirten Keten, “TVF böyle bir projeyle gelince çok mutlu olduk ve destekleme kararı aldık. Başkanımız Uğur Erdener ve yönetim kurulumuzun Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile yaptığı işbirliği çerçevesinde projeye yaklaşık 50 bin lira destek sağlıyoruz. Bu tür projeleri sürekli destekleme ilkesini benimseyen bir yönetim olarak Roadshow Voleybol’un, sadece bu yılla sınırlı kalmasını istemiyoruz” diye konuştu.

TVF İSVİÇRE SAATİ GİBİ ÇALIŞIYOR

FIVB üst düzey antrenör eğitmeni Papageorgiou, konuşmasına Türkçe “Günaydın ve selamünaleyküm” diyerek başladı.

TVF ve TMOK’u “harika bir projeyi hayata geçirdikleri” için teşekkür eden Papageorgiou, şunları söyledi:

“1. kademe antrenörlük kursu ve ardından daha da önemli bulduğum proje eğitmenliği için bana verdiğiniz görevlerden dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. TVF’nin organizasyon anlamındaki başarısını zaten biliyoruz. TVF, İsviçre saati gibi çalışıyor, bir saniye bile aksamıyor. TMOK’un da TVF ile gurur duyduğunu biliyorum. Tüm ulusal federasyonlar, sahip olduğunuz tesisler nedeniyle kıskançlık duyuyor olsa gerek. Bu tesislerin, voleybolun daha da gelişmesi için FIVB organizasyonlarında kullanılmasıyla ilgili fikirlerimiz var. Üç gün önce çok sevindirici bir haber aldım. Projenin başlangıç ili Mersin’de, kurslara 70 kişi başvurmuş. Diğer illerde de katılımcı sayısının bu kadar yüksek olmasını diliyorum. Cengiz Akarçeşme ile daha önceki projelerde çok uyumlu çalıştık. Bu da başarımızın devam edeceğine bir işaret.”

Toplantıya, TVF Başkan Vekili Mehmet Akif Üstündağ ile yönetim kurulu üyesi Ahmet Göksu da katıldı.