SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Almanya 24 yıl sonra Dünya Kupası'nı havaya kaldırırken, bu başarının büyük mimarı bir dönem yolu Türkiye'den de geçen Teknik Direktör Joachim Löw'dü…

Alman hoca, ülkemizde Fenerbahçe ve Adanaspor'u bir dönem çalıştırmıştı. Panzerlerin mutlu sona ulaşmasının ardından Löw ile ilgili küme düşürdüğü Adanaspor'un eski Başkanı Çağdaş Ergin ve kulübün o dönemki Genel Menajeri Şehabettin Yavuzer Hürriyet’e konuştu.

“KENDİ ADIMA GURURLANDIM”

Löw, turuncu beyazlılarda başarısız olmuş ve takım bir alt ligin yolunu tutmuştu. Adanaspor'un eski Başkanı Çağdaş Ergin, Löw'ü, Hikmet Karaman'ın ayrılmasının ardından göreve getirdiklerini belirtti ve Alman hocayla ilgili şunları söyledi:

“Beyefendi bir insan. Bir süre çalıştık. Onu Adanaspor'dan ben gönderdim. Başarısız olmuştu, küme düşmüştük. Löw, Dünya Kupası'nı kaldırınca kendi adıma gururlanmadım. İyi takımlarda teknik direktörler büyük katkı sağlar. Dünya Kupası'nda eminim Löw'ün yerine başka bir Alman da takımın başında bulunsa başarılı olurdu. Alman Milli Takımı gibi disiplinli ve oyuncularının her biri kendini ispat etmiş olan ekibe hocalık yapmak, Adanaspor'a yapmakla aynı şey değil. Bizi küme düşürmeseydi. Bugün bakınca, zamanında Dünya Kupası'nı kaldıran hocayı almış ve göndermiş oluyoruz.”

“ALMANLAR ONA SABIR GÖSTERDİ”

Adanaspor'un o dönemki eski idari menajeri Şehabettin Yavuzer ise Löw için, “1 milyon mark civarı bir para alıyordu. Giderken sıkıntı çıkarmadı. Alman ekolüne sahip gurbetçi oyuncularımız var diye onu getirmiştik. Ben hocanın Dünya Kupası şampiyonluğuna çok sevindik. Gecemiz, gündüzümüz beraber geçti. Çok da iyi bir insandı. Salon adamıydı. Ama o zaman ayrılırken üzülmemiştim. Allah yolunu açık etsin. Almanların ona gösterdiği sabrı, Türkiye'de hiç bir hocaya göstermezler. Çünkü hemen başarıya endeksleniyoruz” dedi.

Hürriyet