SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, Bormio kampı öncesinde oyuncuların hem stres atması hem de hafif antrenmanlar yapması için Çeşme’de bir araya geldiklerini belirterek, kampın verimli geçtiğini belirtti.

Başantrenör Ergin Ataman’ın Avrupa’daki en iyi antrenörlerden birisi olduğunu kaydeden Erdenay, “Daha önce birçok kupa kaldırmış ve iddialı da bir antrenör. Burada elindeki kadronun maksimumunu kullanarak en iyi dereceyi almaya çalışacaktır” dedi.

Erdenay, 2014 FIBA Dünya Kupası’ndaki rakiplerinden Finlandiya ile Ukrayna’yı çok yakından tanıdıklarını, Dominik Cumhuriyeti’nde ABD’deki üniversitelerde forma giyen oyuncuların bulunduğunu söyledi. Yeni Zelanda’nın çok sert bir takım olduğunu kaydeden Erdenay, “ABD ise turnuvanın favorisi durumunda. Bizim amacımız, ABD’nin ardından gruptan ikinci sırayı almak ve diğer turlar için avantaj yakalamak” diye konuştu.

Erdenay, İspanya’da desteğe ihtiyaçları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Taraftarlarımızı çok da güzel bir ülke olan İspanya’ya, takımımızı destekleye bekliyoruz. Şampiyona için belirli turlar düzenleniyor. Ayrıca şunu da eklemek isterim ki, geçen sene Avrupa Şampiyonası’nda çok kötü bir sonuç aldık. Ancak bu durum 12 Dev Adam’ın kötü olduğu anlamına gelmez. Biz şanssız bir turnuva geçirdik. Bu yıl 12 Dev Adam kalitesini ortaya koyacaktır.”

AKKAŞ: “ATAMAN POZİTİF KATKI SAĞLAYACAK”

Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, Ergin Ataman’ın göreve gelmesinin takıma pozitif katkı sağlayacağını, İspanya’daki 2014 FIBA Dünya Kupası’nda öncelikli olarak kendilerinin nasıl basketbol oynayacağının önemli olduğunu belirtti.

Kupada A ve B Grubu’nun çok zorlu olduğunu, fikstüre göre yarı finale kadar diğer gruplara göre daha rahat takımlarla karşılaşma ihtimallerinin olduğunu bildiren Akkaş, “Ancak bu bizde rehavet yapmamalı. Bütün maçlarımızı maksimum mücadeleyle oynamalıyız. Yoksa rakibimizi sahada küçümsersek ve saygı duymazsak kaybeden taraf oluruz” dedi.

Akkaş, organizasyonda ilk 4’te olmak istediklerini, bunu yapacak potansiyellerinin de olduğunu belirterek, “Basketbolseverlerin bizi yalnız bırakmayacağına inanıyorum. Sahada yüzde 100 mücadele eden, kazanmak için son topa kadar atlayan, hedeflediğimiz noktaya çıtayı taşıyacak oyuncular olacaktır. Onlarda çok keyif alacaklardır. Taraftarın gelmesiyle biz de olumlu yönde motive olacağız” diye konuştu.