SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / amkspor.com

Brezilya’nın ev sahipliğini yaptığı 2014 FIFA Dünya Kupası Almanya’nın zaferi ile sonuçlandı.

Finalde Arjantin’i uzatmalarda 1-0 mağlup eden Almanya, Güney Amerika’da düzenlenen bir Dünya Kupası’nda zafere ulaşan ilk Avrupa takımı olmayı başardı. 24 yıl aradan sonra dördüncü Dünya şampiyonluğunu kazanan ‘Panzerler’, Arjantin’i üst üste üçüncü kez Dünya Kupası’ndan elemeyi başardı.

 

‘DÜNYA’DA BİR İLK

Bu Dünya Kupası tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. Çünkü hiçbir takım şimdiye kadar aynı rakibini üç kez üst üste elemeyi başaramadı.

İki takım ilk olarak 2006 Dünya Kupası çeyrek finalinde karşılaştı. Normal süresi 1-1 biten karşılaşmada Almanya, Arjantin’i penaltılarda 4-2 yenerek yarı finale yükselen takım oldu.

Almanya ve Arjantin, 2010 Dünya Kupası’nda yine çeyrek finalde birbirlerine rakip oldular. ‘Tangocular’ı adeta sahadan silen ‘Panzerler’ rakibini Thomas Müller, Miroslav Klose (2) ve Arne Friedrich’in golleri ile 4-0 mağlup ederek adını yarı finale yazdırdı.

EN ACISI 2014 OLDU

Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası’nda ise bu kez finalde birbirlerine rakip olan iki takımdan gülen taraf yine Almanya oldu. Bu galibiyet diğer iki eşleşmeye göre Arjantin’i daha çok üzdü. Kupaya uzun yıllar sonra ilk defa bu kadar yaklaşan Arjantin, uzatma dakikalarında Mario Götze’nin golüne engel olamayınca rakibine yine elenmekten kurtulamadı.

 

Son galibiyet ile Almanya hem 24 yıllık Dünya Kupası hasretine son verdi hem de Güney Amerika’da Dünya Kupası’nı kaldıran ilk Avrupa takımı oldu. Bütün bunların dışında Dünya Kupası’nda üçüncü kez üst üste Arjantin’i eleyerek tarihte bir ilke imza attı.

Yayınlanma Tarihi:01:49,