SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rıdvan Dilmen, tarihi final maçını yorumlarken, Almanya’nın hak ederek kazandığını belirtti. Ünlü yorumcu, Messi’nin ise bundan sonraki kariyerinin gerileyeceğini iddia etti.

Ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Almanya ile Hollanda arasında oynanan finali Sabah gazetesine yorumlarken, kazanan ekibin hak ettiğini belirtti. Ayrıca, Messi hakkında ilginç bir ifade kullanan Dilmen, “Bundan sonra kariyeri için de fazla ışık vermiyor” dedi.

İşte Dilmen’in yorumu; “Futbolda yıllardır söylenegelen bir şehir efsanesi vardır: “Futbolun adaleti yok.” Hayır, futbolun adaleti vardır ve iyi olan her zaman kazanır. Hele hele turnuvalarda ve liglerde.

Turnuva başlarken, iki büyük favori vardı: Son şampiyon İspanya ile Almanya. Brezilya ev sahibi olma avantajı, Arjantin ise Messi’ye sahip olması dışında hiçbir avantaja sahip değildi. İyi takımlardan İspanya ikinci maçta evine döndü. Almanya ise final maçında kapasitesinin altında kalmasına rağmen hak ettiği şampiyonluğu aldı.

Bundesliga oyuncularıyla oynayan, pas yüzdesi yüksek Almanya, dün kapasitesinin altında kaldı derken şunu kast ediyorum. Arjantin’in merkezindeki açığı bir türlü bulamadılar. Ta ki oyunun son bölümünde Garay’ın dikkat sorunundan dolayı yaptığı kademe hatasından kaynaklanan pozisyona kadar…

Schürrle’nin getirdiği topta Götze nefis bir vole attı. Turnuvanın en iyi oyuncusu gördüğüm Mascherano Arjantin’e yetmedi. Messi de kapasitesinin altında kaldı. Futbolun doğrusunu oynayan Almanya, şampiyonluğu fazlasıyla hak etti. Almanya güçlü bir orta sahaya sahip…

Kroos ve Schweinsteiger çok iyi oyuncular. Sol taraftan Höwedes’in hücuma katkı verememesine rağmen, Klose’nin oyunda kalıp etkili olamamasına rağmen, Müller turnuvadaki en kötü maçını çıkarmasına rağmen… Rağmen rağmen… Tüm rağmenlere karşın Almanya, turnuvadaki en vasat maçını kazanmayı bildi.

Messi’ye gelirsek… O tartışmasız dünyanın en yetenekli oyuncusu, ama son sezonunda sakatlıktan sonra düşüş yaşadı. Kupada goller atmasına rağmen eski fizik gücü ve coşkusunda gerileme var. Hatta bundan sonraki futbol kariyeri için de açıkçası fazla ışık vermiyor.”