SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akşam Gazetesi’nin haberine göre; Aziz Yıldırım’dan telekulak tedbiri… Teknik takibe uğrayıp Şike Davası’nda yargılanan Fenerbahçe Başkanı, evine Faraday sistemi kurdurdu. Aziz Yıldırım, görüşmelerini yalıtılmış kafeste yapıyor.

OBAMA DA KULLANIYOR

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanı Aziz Yıldırım’dan ortam dinlemesine karşı önlem… Telekulak ve böceklerin etkisiz hale getirilmesinde dünya örneklerini inceleyen ve bu konunun uzmanlarına danışan Yıldırım, ABD Başkanı Barack Obama’nın kullandığı sistemlerinden biri olan ‘Faraday’da karar kıldı.

100 BİN LİRA HARCADI

Şike Davası’ sürecinde dinlemelerden çok çeken Azız Yıldırım, önemli görüşmelerini Faraday Kafesi’ne dönüştürdüğü odada yapıyor. Yaklaşık 100 bin TL’lik bir harcamayla kurulabilen sistemin özelliği, elektromanyetik her türlü sinyal ve dalgaları engellemesi. Genellikle bakır bir kafesten oluşan sistem, sinyal ve dalgaları engelleme özelliği sayesinde, telekulak yöntemiyle dışarıdan dinlenemiyor.

ŞİKE’DE TEKNİK TAKİPTEYDİ

6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve mahkemenin geçen ay verdiği ‘yeniden yargılanma’ kararıyla cezaevine girmekten son anda kurtulan Aziz Yıldırım, soruşturma döneminde teknik takibe alınmıştı. Birçok kişiyle yaptığı telefon görüşmelerinden elde edilen deliller, iddianamenin omurgasını oluşturmuştu.

ELEKTROMANYETİK DALGALARI HAPSEDİYOR

Adını ünlü fizikçi M. Faraday’dan alan kafes; yüksek frekanslı gerilimleri, elektromanyetik parazitleri ve her türlü elektriksel gürültüleri, dışarıdan içeriye, içerden dışarıya geçmesini engelleyen topraklanmış bir çeşit zırh. Kafese giren kişilerin telefonları anında servis dışı oluyor. Ortamda bütün elektromanyetik dalgalar hapsedilip topraklanıyor. Dinlemenin her türü ortadan kalkıyor. Sistem ABD, İngiltere ve Hollanda ordularının yanı sıra birçok ülkenin istihbarat birimleri tarafından kullanılıyor.