SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyona sona erdi

Türkiye Sualtı Sporları Federasyon Asbaşkanı Özen: "Özellikle çok balık olan yeri tercih etmiyoruz. Amacımız, çok balık vurdurtmayı tercih etmek değil, en zor koşullarda avlanabilen, bu işteki en ustayı, en maharetliyi seçebilmek"

Güncellenme: 21:35, 12/07/2014
Şampiyona sona erdi

Erdek ilçesinde, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunca düzenlenen “Zıpkınla Balık Avı Türkiye Şampiyonası”nda birinciliği, Bursa Alternatif Spor Kulübü elde etti.

İlk kez kadın sporcuların da katıldığı, iki gün süren şampiyonada, 16 kulüpten 64 sporcu mücadele etti.

Sporcular, derinliği 3 ila 40 metre arasındaki koylarda yaklaşık 6 saat avlandı. Yakalanan balıklar daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na getirilerek tartım ve puanlama yapıldı.

Değerlendirme sonucu Bursa Alternatif Spor Kulübü birinci, Ankara Polis Akademisi ikinci, Aydın Yenihisar Spor Kulübü ise üçüncü oldu.

Bireysel kategoride ise birinciliği Ferit Çalıkuşu, ikinciliği Mert Elibol, üçüncülüğü Hakan Gencer kazandı.

İzmir Demirspor’dan dalgıç Serkan Dalkılıç’ın avladığı 43,2 kilogram ağırlığındaki orkinos, yarışmayı izleyenlerden ilgi gördü.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Asbaşkanı Şahin Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zıpkınla balık avcılığı sporuna ilginin git gide arttığını söyledi.

Yarışmacıların hem sığ bölgelerde hem de 30-40 metre derinlikte avlandığını belirten Özen, şöyle konuştu:

“Özellikle çok balık olan yeri tercih etmiyoruz. Amacımız, çok balık vurdurtmayı tercih etmek değil, en zor koşullarda avlanabilen, bu işteki en ustayı, en maharetliyi seçebilmek. Bu konuda da özen gösteriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Şampiyonası’nda 4’üncülük elde ettik. Bundan sonraki hedefimiz ise altın madalya almak. Erdek’teki yarışma sonunda ilk 8’e girecek sporcular, milli takım kampına davet edilecek. Seçilen sporcular ise milli takıma alınarak ekim ayında Peru’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek.”

Yayınlanma Tarihi:21:29,