SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol aşkına borca batıyorlar…

Dünyanın en prestijli dergilerinden Time çok çarpıcı bir çalışmaya imza attı. Time'ın foto muhabiri Jason Andrews'ın "Siyah Elmaslar" adını verdiği çalışmasında, ülkemizin en popüler sporu futbol ile Batı Afrika arasındaki futbola dayalı insan kaçakçılığını ve büyük bir trajediyi görüyoruz.

Güncellenme: 15:37, 11/07/2014
Futbol aşkına borca batıyorlar…

Dünyanın en popüler sporu futbol çok farklı bir yüzüyle karşımızda. Time editörü Eric Dodds’un kaleme aldığı makalede, foto muhabiri Jason Andrews’ın “Siyah Elmaslar” çalışmasını ve fotoğraf altı açıklamalarını büyük bir trajediye ortak olarak okuyoruz.

“Güzel oyun” olarak da adlandırdığımız futbol özellikle dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası sayesinde çok büyük bir ilgiyi üzerinde topluyor ve milyarlarca insan yuvarlak topun çevresinde kitleniyor. Ancak bir de bu “güzel oyunun” görünmeyen, görülmek istenmeyen ve göz ardı edilen tarafı var. Jason Andrews’ın “Siyah Elmaslar” günlüğünde madalyonun diğer yüzünü çarpıcı bir şekilde görüyoruz. Afrika’dan insan kaçakçılığı yollarıyla ülkemize gelen bu gençler, çoğunlukla eğitimsiz ve tek becerileri futbol topuna hükmetmek. Jason Andrews’a göre, bu gençlerin, Batı Afrika’dan Türkiye’ye bir kulübün forması altında oynama hayallerini gerçekleştirebilmek için 5 bin doları insan kaçakçılarına ödemeleri gerekiyor. Zaten parası olmayan bu insanların bir de borç altında ilk adımı atması anlamı taşıyor bu durum. Hepsinin tek bir hayali var; Türkiye’yi sıçrama tahtası olarak kullanmak ve Avrupa’ya açılabilmek. 2011’den beri bu genç futbolcuları takip eden Andrews, başarı hikayesinden çok bulabildikleri her işte çalışarak ekmek parasını kazanmaya çalışan zor durumdaki insanların hayatlarına şahitlik ediyor. Aynı odaları, tuvaletleri, ekmeği ve hatta aynı işi paylaşan bu gençler, çok kötü şartlarda yaşıyorlar.

“Siyah Elmaslar” tam anlamıyla bir trajedi, öyküsü. Ve bu maceranın sonunda çok az mutlu son var. Jason Andreews’ın kadrajından Afrika’dan ülkemize yaşanan futbol merkezli insan kaçakçılığı ve ortaya çıkan kareler çok acımasız ve çarpıcı.

‘SİYAH ELMASLAR’IN GÜNLÜĞÜ

Nijeryalı eski futbolcu Adegeye, Ikorodu’da (Nijerya) futbolcu adaylarına Devlet Teknik Koleji’nde eğitim veriyor. (2014)

Lagos Nijerya’dan genç bir futbolcu adayı olan Akeem, Feriköy’de bir sahada ısınıyor. (2011)

İstanbul’da yaşayan futbolcular Sodiq ve Adegeye, Kurtuluş’ta antrenman öncesi ısınıyor. (2011)

Kurtuluş’ta bir apartman dairesini paylaşan 7 futbolcu adayından adını verenler Sodiq, Adegeye ve Akeem. (2011)

Kurtuluş’ta bir internet kafenin bodrum katında Afrikalı erkekler kişi başı 2 TL kadar ödeme yaptıktan sonra, Chelsea -Tottenham maçını izlerken. (2011)

Tanzanya için oynayan Nijeryalılar, Afrika Birlik Kupası’nda Fildişi ile oynayacakları maç öncesinde Kurtuluş’ta antrenman yapıyorlar. (2012)

Bu kare de bir Afrika Birlik Kupası maçından. Afrika Birlik Kupası her sene Feriköy’de bir sahada oynanıyor. (2012)

Afrikalı futbolcu Feriköy’de sahaya çıkmadan önce yapının içerisinde oturuyor. (2012)

Nijeryalı futbolcu Jerry akşam antrenmanından sonra İstanbul’da bir deniz kenarında serinliyor. (2011)

Nijeryalı futbolcu Akeem, Şişli’de yedi kişiyle paylaştığı bir apartman dairesinde geleneksel bir Gana yemeği olan Banku’yu arkadaşlarına servis etmek için hazırlıyor. (2013)

Nijeryalı futbolcu Dayo, haftanın beş günü antrenman yaptığı Feriköy’de bir sahanın yıkık binasında oturuyor. (2013)

Afrikalı bir rahip, Paskalya’da (bu fotoğraf çekilirken) yüzünü gizleyen futbolculara konuşuyor. (2013)

Bir futbolcu, Fatih Belediyesi Stadı’nda Afrika Dostluk Takımı antrenmanında çalışırken. (2013)

Nijeryalı futbolcular Feriköy’de antrenman yapıyor. (2013)

İki çocuğu olan Peter, Nijerya’da Teknik Kolej’in sahasında antrenman yaparken. (2014)

Eski bir profesyonel futbolcu olan Adegeye, Nijerya’da Teknik Kolej’de futbolcu adaylarına antrenmanlarında yardım ediyor. (2014)

Sunshine Stars’ın eski profesyonel futbolcusu Adeyege, Nijerya’da bir dostluk maçında omuzu çıktıktan sonra ufak apartman dairesinde dinleniyor. (2014)

Adeyege’nin ufak otyurma odası. Nijeryalı eski profesyonel futbolcu bu daireyi eşi ve kızıyla paylaşıyor. Adeyege’nin duvarını Türkiye’de geçirdiği dönemden kalan fotoğraflar süslüyor. (2014)

Kamerunlu bir temsilcinin Türkiye’de yürüttüğü futbolcu programında iki Nijeryalı futbolcu antrenman yapıyor. (2014)

Kamerunlu futbolcu temsilcisinin Türkiye’deki futbol programı kapsamında yapılan antrenmanlarda Nijeryalı futbolcular çalışmaya başlıyor. (2014)

Kurtuluş’taki ufak bir apartman dairesinde Nijeryalı futbolcular Akeem ve Dayo, Akeem’in küçük kardeşiyle bilgisayar yardımıyla konuşurken güzel vakit geçiriyor. (2014)

19 yaşındaki Nijeryalı futbolcu Dayo, Kurtuluş’ta bir arkadaşıyla paylaştığı apartman dairesinde otururken. (2014)

NTV Spor

Yayınlanma Tarihi:12:35,