SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cüneyt Çakır gözünü oraya dikti

Brezilya’da düdük çaldığı üç karşılaşmadan da yüzünün akıyla çıkan ve Dünya’nın en iyi hakemleri arasına girmeyi başaran Çakır, bugün geldiği noktayı dört yıl sonra Rusya’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda zirveye taşımak istiyor.

Güncellenme: 08:35, 11/07/2014
Cüneyt Çakır gözünü oraya dikti

40 yıl aradan sonra Dünya Kupası'nda görev yapan ilk Türk hakemi unvanını alan ve çarşamba akşamı oynanan Arjantin-Hollanda yarı final maçını yöneten Cüneyt Çakır yeni hedefini belirledi.

Brezilya'da düzenlenen organizasyonda önce Brezilya-Meksika, ardından Cezayir-Rusya, önceki gece de yarı final maçında düdük çalan FİFA kokartlı temsilcimiz, 2018 yılında Rusya'da organize edilecek 21. Dünya Futbol Şampiyonası'nda en önemli maça şimdiden gözünü dikti.

Cüneyt Çakır bu süreçte, ilk olarak UEFA organizasyonlarından birinde final maçı almayı planlıyor. Şampiyonlar Ligi veya UEFA Avrupa Ligi finalini kapabilmek için deneyimini ve performansını geliştirmeyi hedefleyen 38 yaşındaki hakemimiz, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda yer alabilmek için çalışacak.

Gerçek ve büyük hedefini 2018 Dünya Futbol Şampiyonası'nda final maçı olarak belirleyen Çakır, bugün geldiği noktayı zirveye taşımak için önündeki dört yıllık süreyi en verimli şekilde kullanma çabasında olacak. Bilindiği gibi daha önce FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda final yöneten Çakır,  EURO 2012'nin yanı sıra FIFA U20 Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finaller yönetmiş, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nde dördüncü hakemlik yapmıştı.

“HİÇ ENDİŞE DUYMADIM”

Çakır'ın yönettiği Arjantin-Hollanda maçını gururla izlediğini belirten MHK Başkanı Zekeriya Alp, “Samimiyetle söylüyorum, bu çocuğun yönettiği hiçbir maçtan önce endişe duymadım. Her seferinde aslanlar gibi yönetecek ve öyle dönecek dedim. Tek dileğim şanssız bir pozisyon yaşamaması idi. Nitekim Brezilya'da da görev yaptığı üç maçı başarıyla tamamladı ve dünya basınından övgüler aldı. İnanıyorum ki, Cüneyt Çakır'a final yolu açık. 2018'de onu en tepede görürsek kimse şaşırmasın” dedi. Alp, “Cüneyt'in bilgisi, hakemlik yeteneği ve en önemlisi fiziki performansı mükemmel. İşte seyrettik, yarı final maçının 120. dakikasında bile aynı eforla, pozisyonların hemen yanında idi. Bu kolay bir iş değil. Maçta futbolcu kadar koşan bir hakemin beyni 70. dakikadan sonra harcadığı oksijen nedeniyle istediklerini yapmasını engeller. Bunu aşabilmenin yolu çok iyi bir kondisyona sahip olmak. Cüneyt de buna sahip” yorumunu yaptı. Sadece hakemlikte değil, tüm mesleklerde başarının altın kuralının çalışmak olduğunu belirten Alp şöyle devam etti:

“Cüneyt futbolu biliyor. Okuyor, dünya futbolunu takip ediyor ve sürekli kendini geliştiriyor. En önemlisi çok çalışıyor. Bu arada Çakır'ın yardımcıları Bahattin Duran ve Tarık Ongun'u da ayrıca tebrik ediyorum. Özellikle ofsayt pozisyonlarında tereyağından kıl çeker gibi başarılı bir yönetim sergilediler. Bu ekip birlikteliği açısından da önemliydi.”

Skorer

Yayınlanma Tarihi:08:32,