SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Potada bir kriz daha kapıya dayandı. Akşam gazetesinde yer alan habere göre, F.Bahçe'nin yıldız oyuncusu Emir Preldzic devşirme kontenjanından Milli Takım kadrosuna alınmıştı. Ancak Slovenya'da tatilde bulunan Emir, sakat olduğunu bildirip, affını istedi. F.Bahçe kulübü de oyuncunun sakat olduğuna dair raporları federasyona gönderdi.

Final serisinde gösterdiği başarılı performansla dikkatleri çeken Emir'in sakatlığı konusuna ise kamuoyunda kuşkulu bakışlar var.

DAHA ÇOK TARTIŞILACAK GİBİ

Emir Preldzic’in Milli Takım’da oynamas›na rağmen yabancı sayılmasına tepki olarak kulübüyle ortak karar alarak böyle bir tavır sergilediği daha sonra anlaşıldı. Çünkü Türkiye Basketbol Federasyonu, yabancı kuralında değişiklik yapma ve Milli Takım’da oynayan devşirme oyuncuları yabancı saymama konusunda söz verdi.

Bunun üzerine Emir Preldzic’in de Milli Takım’a döneceği ve forma giymeye devam edeceği bildirildi. Bugün Çeşme’de yapılacak kampa katılacak olan Emir, İtalya kampında da takımla birlikte bulunacak.

KATILMAYANA 1 YIL CEZA VAR!

Milli Takım'a katılma koşulları Basketbol Federasyonu Disiplin Yönergesi'nin 27. Maddesinde düzenlenmiş durumda. Bu yönergeye göre federasyon isterse oyuncunun ya da kulübünün sunduğu raporu kabul etmeyip, kendi istediği bir sağlık kuruluşundan rapor isteyebilir.

İŞTE O MADDE

– 27. Temsili ve Milli Yarışmaya Katılmamak

– 27.1. Tebligata rağmen mazeretsiz olarak temsili ve milli yarışmalara veya bunlara ait hazırlık çalışmalarına katılmayan veya geç katılan veya çalışma ve yarışma yerini terk eden veya geçersiz bir mazeret öne süren sporcular bir aydan bir yıla kadar yarışmalardan men cezası ile cezalandırılır. Ayrıca olayın içeriğine göre ilgili kişilere altı aya kadar hak mahrumiyeti cezası verilebilir.

– 27.2. Sakatlık veya diğer sağlık sorunları nedeniyle temsili ve milli yarışmalara veya bunlara ait hazırlık çalışmaları için mazeret beyan eden sporcu, Federasyon tarafından belirlenecek bir sağlık kuruluşundan rapor getirmek zorundadır. Federasyon tarafından belirlenenlerden başka kuruluşlardan alınacak raporlar mazeret için geçerli sayılmaz.

 

 

Yayınlanma Tarihi:09:04,