SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Brezilya’nın sefiri Çakır

10 Temmuz 2014

Bir Dünya Kupası’nın daha sonuna geldik.  Finalin adı belli oldu. Sevinç, hüzün ve heyacanı hep birlikte yaşadık. Türkiye için en gurur verici şey ise, Cüneyt Çakır oldu. Malum, A Milli Takım’ın turnuvalara katılamaması artık kabullenebilir bir durum haline geldi!..

DÜNYA VİZYONU

Ilımlı, uzlaşmacı ve hoşgörülü tavrıyla Cüneyt Çakır 2014 Brezilya’da yönettiği maçlarda herkesin takdirini ve beğenisini kazandı. Türkiye’de görmediği hürmeti, ne yazık ki uluslararası platformda görüyor. Meslek hayatının 18. yılında Dünya Kupası yarı finali yönetmesi ve Doğan Babacan’dan bayrağı alması, Çakır’ın işini özenle yapmasından kaynaklanıyor.

ÇAKIR’IN KARNESİ ŞU ŞEKİLDE

Şampiyonlar Ligi: Yarı final. UEFA Avrupa Ligi: Yarı final. 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası : Çeyrek final. 2014 Dünya Kupası: Yarı final.

OFSAYTA DÜŞMÜYORLAR!

Cüneyt Çakır kadar kurmayları da 2014 Brezilya’da Türkiye’yi çok iyi temsil ettiler. Bahattin Duran ve Tarık Ongun. Her poziyonu çok iyi süzdüler. Koordinasyonu iyi sağladılar. Tartışmalı kararlarda iletişime hemen geçip noktayı koydular.

GEREKSİZ TEPKİLER

2012-2013 sezonunda Manchester United-Real Madrid maçında Alex Ferguson’un Cüneyt Çakır’a olan tepkisini unutmamak elde değil. Kitaplara bile konu olmuştu. Van Persie de Çakır hakkında küçümseyici sözler sarf etmişti. Nereden nereye! Persie ve Çakır Dünya Kupası yarı finalinde karşılaştı. Bir de Capello var. Çakır’ın insiyatif hakkının Rusya’dan yana kullanmadığını belirtmişti. Bir olaya herkes kendi penceresinden bakarsa o zaman adalet denen kavram olmaz.  Collina, Merk, Howard Webb, Urs Meier yönettikleri maçlarda hep kusursuzu mu oynadılar?

DIŞARIDA İYİ, İÇERİDE KÖTÜ

Herkesin dilinde şu var: “Cüneyt Çakır Türkiye’de iyi maç yönetemiyor.” Yukarıda anlatılan cümleyi iyileştirecek bir doktor daha bulunamadı. Bu Türk futbolunun kaderi…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek