SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Adası’nda düzenlenen toplantıda, yönetim kurulunu temsilen başkan Ünal Aysal, yöneticiler Ebru Köksal, Mehmet Cibara, Mehmet Karlı ve Mete İkiz hazır bulundu.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra yapılan oylamada ağustos ayı divan kurulu toplantısının düzenlenmemesine oy birliği ile karar verildi.

Başkan Ünal Aysal, Galatasaray Liv Hospital Erkek Basketbol Takımı’nın Fenerbahçe Ülker ile oynadığı Beko Basketbol Ligi play-off final serisinin son maçına çıkmama kararı hakkında açıklamalarda bulundu, Aysal’ın konuşmasının ardından üyelerin görüşleri alındı. Kürsüye gelen üyelerin bir kısmı maça çıkmama kararını desteklerken, bir kısmı sert eleştiriler yaptı.

Söz alan isimlerden sarı-kırmızılı eski yönetici Taner Aşkın, Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde Fenerbahçe Ülker ile oynanacak son maça çıkılmaması kararını sert bir dille eleştirdi.

Başkan Ünal Aysal’ın, Galatasaray tarihine kötü bir leke sürdüğünü savunaan Aşkın, şöyle konuştu:

“Galatasaray tarihi 500 senelik bir maziye sahip. Galatasaray Spor Kulübü ise 109 yıllık. Galatasaray, hiçbir zaman er meydanından kaçmadı. Bunun somut örnekleri her yerde var. Maça çıkardık, kazanır veya kaybederdik önemli değil ama Galatasaray’ın manevi değerleri çok şey kaybetti. Galatasaray’ın tarihine son derece kötü bir leke bastınız. Marka değerini konuşurken, Galatasaray’ın manevi değerlerini yok ettiniz. Buna sizin hakkınız yok. Bu sizin tasarrufunuzda değil. Gündem değiştirmekte üstünüze 2 veya 3 kişi var. Bu kulübü kurumsallaştıracağım diye geldiniz ama kulübü eğip, büktünüz.”

Mehmet Karlı: “Yeri geldiğinde kavga etmesini de biliriz”

Üyelerin konuşmalarının ardından yönetim kurulu adına söz alan Mehmet Karlı da yapılan ciddi eleştirileri saygıyla karşıladıklarını belirtti.

Maça çıkmama kararını aldıkları toplantıya, futbolda yaşananları da göze alarak girdiklerini dile getiren Mehmet Karlı, şunları kaydetti:

“Amacımız temel olarak bir prensip kararı almaktı. Biz burada da susarsak, ‘bu Galatasaray camiası da eser gürler ama yapmaz. Onlar ne de olsa monşerdir’ diyeceklerdi. Evet Galatasaray’da monşerlik vardır, eğitimli bir camiadır ama Galatasaray’ın temelinde Beyoğlu da vardır. Yeri geldiğinde kavga etmesini de biliriz. Kavga etmesini bildiğimizi göstermemiz gerekiyordu. Onun için bu adımı attık. Biz bu kavgayı devam ettirmek istemiyoruz ama bir şeyler değişmeden de hiçbir şey değişmemiş gibi davranamayız. Değişik senaryolar için değişik senaryolar olgunlaştırıyoruz.”

Karlı, maça çıkmama kararının duygusal nedenlerle alınmadığını belirterek, “Aldığımız karara yönelik ciddi eleştiriler oldu. Hepsini saygıyla karşılıyoruz. Aldığımız karar, kesinlikle duygusal nedenlerle alınmış bir karar değildir. Yönetim kurulunda genç ve heyecanlı isimlerin yanı sıra, aklı selim, sakin ve rasyonaliteyi duygusallığın önüne çıkaran isimler var. Maça çıkmak bizim için kolay olan taraftı. Maça çıkardık, aslanlar gibi bir takımımız, çok iyi bir koçumuz var. Kaybettiğimizde ise gerekçemiz açık olurdu. Kaybettiğimizi çok rahat açıklayabilirdik. Biz kolayı değil, zor olanı tercih ettik” diye konuştu.

Galatasaray Kulübü olarak yapılan haksızlıklar karşısında sustukça daha da üzerlerine gelindiğini savunan Karlı, sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün federasyonlar nezdinde kulübümüzü Türkiye’nin kirlenmiş spor ortamına çekmek için kasıtlı bir çaba yürütülüyor. Bunlar karşılığında ‘Sen doğru dur, eğri olan belasını bulur’ düşüncesiyle hareket ettik. Biz, bize saldıranlara dahi en ufak bir karşılık vermedik. Spor ortamının gerginliğine körükle gitmedik ama karşımızdaki örgütlü ekipler, tamamen nefret pompaladılar. Biz sakin durdukça, biz ‘susalım’ dedikçe, onlar daha da üzerimize geldi. Federasyonlarda adil kararlar almaya çalışanların üzerine gidildi, yerlerinden edildi. Aldığımız kararla tüm federasyonlara, ‘biz ara sıcak yapılacak, sizin kirli oyuncularınıza figüran olacak camia değiliz’ mesajını gönderdik. Galatasaray, er meydanından kaçmaz. O meydan erler tarafından kurulsun, biz her gün orada oluruz. Şaibeli adamlar tarafından kurulmuş, şaibeli meydanları yıkmak, ifşa etmek bizim görevimiz. Çıkmadığımız son maça atanan şaibeli hakem, rakip kulübün yöneticisine, ‘sen merak etme, her şey kontrol altında’ diyen birisi. Böyle bir hakemin karşısına sporcunuzu çıkarır mısınız? Buna rağmen serinin ikinci maçına çıktık ama o şaibeli şahıs maçı açık bir şekilde bizden aldı, karşı tarafa verdi.”

 

TBF’ye “Satılmışlar” tepkisi

Mehmet Karlı, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Kurulu’nun her maçın ardından toplanmasına rağmen, serinin 6. karşılaşmasından 3 gün geçmesine rağmen toplanamadığını söyledi.

Bu sırada bir üyenin, “satılmışlar” şeklinde tepkisi duyulurken, Karlı da divan kurulu üyesine yönelik, “Hissiyatıma tercüman oldunuz. Ben söylemiş oldum” karşılığını verdi.

TBF’nin oynanmayan son maç için kendilerinden savunma istediğini de belirten Karlı, “Biz de savunmamızı istiyorlarsa, oynanan 6 maçın gözlemci ve hakem raporlarını vermeleri gerektiğini ilettik. Basketbol Federasyonu, ne hikmetse o raporları veremiyor. Buradan soruyorum, o raporlardan neden korkuyorsunuz, neden vermek istemiyorsunuz? Yoksa o raporları değiştirmek mi istiyorsunuz?” ifadelerini kullandı.