SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası organizasyonunun başarılı geçtiğini ve sağlanan bu başarının da 2016 Rio Olimpiyatlarını’nın iyi geçeceğinin bir işareti olduğunu söyledi.

İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Bach, bugünkü yürütme kurulu toplantısında, 2016 Rio Olimpiyatları hazırlıkları ve 2022 Tokyo Olimpiyatları olmak üzere iki önemli konuyu ele aldıklarını söyledi.

Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası ve aynı ülkede düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyatları’na yönelik Bach, “Brezilya’daki Dünya Kupası organizasyonu, 2016 Rio Olimpiyatları öncesinde çok umut verici geçiyor. 2016 Yaz Olimpiyatları’nın, sporsever Brezilyalılar sayesinde çok iyi geçeceğine inanıyorum. Brezilya’da düzenlenmekte olan Dünya Kupası öncesinde dile getirilen endişelerin gerçekleşmemesi memnuniyet verici” diye konuştu.

Brezilya hükümetinin, olimpiyat hazırlıklarına başladığını ifade eden Bach, Rio de Janerio şehrindeki olimpiyat çalışmalarının iyi gittiğini söyledi.

Bach, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yarışında, Oslo (Norveç), Almatı (Kazakistan) ve Pekin’in (Çin) aday şehirler olarak seçildiğini hatırlattı.

Olimpiyatlar için güçlü adayların seçilmesinden memnuniyet duyduğunu belirten Thomas Bach, teknik incelemeler sonrasında seçilen bu şehirlerin olimpiyatları daha iyi noktalara taşıyacaklarına inandığını söyledi.