SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Hezimet’ Avrupa manşetlerinde

FIFA Dünya Kupası yarı finalinde Brezilya'nın Almanya'ya 7-1 gibi "tarihi" bir farkla elenmesi, Avrupa ve dünya basınınında da manşetlerden düşmedi.

Güncellenme: 15:57, 09/07/2014
‘Hezimet’ Avrupa manşetlerinde

İngiliz basınından BBC, Dünya Kupası finali oynamaya hak kazanan Almanya’nın Brezilya’ya tarihindeki “en ağır mağlubiyeti” tattırdığını belirterek, “Bu maç evsahibi takımın küçük düşürülmesi ve tarihinin en büyük utancı olarak anılacak” ifadesini kullandı.

Guardian gazetesi de Almanya’nın futbolun krallığı tacını Brezilya’nın elinden aldığını ve bunu kendine özgü harika bir oyunla başardığını manşetine taşırken, “Brezilya çok ağır, aşırı ve inanılmaz bir düşüş yaşadı. Bu maç, futbol tarihine siyah kalemle altı çizilerek geçti” değerlendirilmesinde bulundu.

Independent, Brezilya’da maçtan önceki 4 gün boyunca Almanya maçının öneminden daha çok Neymar’ın sakatlığının gündemi belirlediğini vurgulayarak, Brezilyalı oyuncuların bu durumu maçın önünde tuttuğunu ve sonucunda “ülkenin en güzel kentlerinden birinde ülke futbolunun yıkıma uğradığı” yorumunda bulundu.

Telegraph, “Brezilya, Almanlar tarafından acımasızca küçük düşürüldü” başlığını öne çıkarırken, Brezilyalı taraftarların maçın ardından Almanya lehine tezahürat yaptığı vurguladı.

ABD basınından CNN, Brezilya’da futbolun nefes almanın ardından en önemli ikinci şey olarak görüldüğünü hatırlatırken, “Dünya Kupası’na evsahipliği yapan 200 milyon kişinin nefesi, dünya sıralamasında 2. sırada yer alan Almanya tarafından büyüleyici ve baş döndürücü bir futbolla çalındı” ifadesine yer verdi.

Fransız basınından L’equipe, maçın ardından Brezilya Teknik Direktörü Luiz Felipe Scolari’nin ağır hezimet nedeniyle Brezilya halkından özür dilediğine dikkati çekerken, yüksek tirajlı ekonomi gazetesi Financial Times ise Brezilya’nın hezimeti için “Dünya Kupası’nda dehşet şovu” başlığını öne çıkardı.

Yayınlanma Tarihi:15:56,