SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Ben başarıya susamış hırslı…”

“Mancini’den Türk oyuncularla ilgili bilgi aldım. Ben de Galatasaray taraftarları gibi kaybetmeyi asla hazmedemem. Yıldızlardan çok başarıya susamış genç isimlerle mücadele etmek isterim”

Güncellenme: 11:32, 09/07/2014
“Ben başarıya susamış hırslı…”

AMK / ÖZEL

Huzurlarınızda Prandelli! “Başkan Aysal'ın G.Saray ile ilgili projelerini duyduktan sonra heyecanlanıp, teklifi kabul ettim”

“Seneye bu masadaki aynı kişilerle 4. yıldız takmış bir şekilde şampiyonluk kutlaması yapacağız” “Benim önceliğim para değil başarıdır. Ben de G.Saray taraftarı gibi kaybetmeyi hazmedemem” Aysal'ın Prandelli'nin onuruna verdiği yemekte İtalyan hocanın ekibi ve özel davetliler bir arada…

4. YILDIZI TAKMAYA GELDİM

“Mancini'den Türk oyuncularla ilgili bilgi aldım. Ben de Galatasaray taraftarları gibi kaybetmeyi asla hazmedemem. Yıldızlardan çok başarıya susamış genç isimlerle mücadele etmek isterim” Ayağının tozuyla… İstanbul'a gelir gelmez ünlü spor adamı Prandelli ile ilk röportajı ben yaptım.

Kendisiyle Ünal Aysal'ın şerefine verdiği özel yemekte tanıştım. Yemekte İtalyan teknik direktörünün birlikte geldiği ekibi ve Aysal'ın davet ettikleriyle birlikte 15 kişiydik. Prandelli ile yemek sırasında da… Yemekten sonra da konuştuk. Prandelli adam gibi adam… Bu tür spor adamlarıyla son dönemde karşılaşmak gerçekten zor. Burnu Kaf Dağı'nda (!) değil… Ne para… Ne şöhret, O'nu şımartmış… Yemek kültüründen tutun da davranışlarına kadar her şeyi ile… Tam bir İtalyancentilmeni… Ünal Aysal, Prandelli'ye beni tanıştırırken; Türkiye'nin ünlü bir gazetecisi…Ancak, yazdığı “Yaş 75 yolun yarısı” kitabıyla da ününe ün kattı, deyip…Arkasından da; Bu yıl 76 yaşına bastı sözünü eklemesi! İtalyan teknik adamın bana karşı saygısını iyice artırdı. Öyle ki; Otururken, kalkarken veya yürürken önceliği bana verip, “Buyrun”, diyordu. 76 yaşın (!) yardımıyla da ünlü teknik adamla kısa sürede kaynaştık.

* * * * * Prandelli'ye dedim ki; Duyduğum kadarıyla Dünya Kupası'nda elendikten sonra istifa etmenizi İtalyan Futbol Federasyon Başkanı Giancarlo Abate kabul etmemiş… Neden istifa kararınızın arkasında durdunuz, deyince ünlü İtalyan teknik direktörü Cesare

Prandelli şöyle konuştu; Başkan Ünal Aysal'ın Galatasaray'la ilgili projelerini dinledikten sonra çok heyecanlandım. Öte yandan, Galatasaray Spor Kulübü'nün de… Başkan Aysal'ın da Avrupa'da çok iyi bir ünü var.

Kime sorduysam hepsi de Sayın Ünal Aysal'ı ve Galatasaray'ı öve öve bitiremedi. Anladım ki, Ünal Aysal'ın da… Galatasaray'ın da Avrupa'da çok ayrı bir yeri var. Netice olarak, Ünal Aysal'ın teklifini kabul ettim.

İnanın! Başkan Aysal'la konuşmamızda maddi konular çok kısa sürdü. Hep kulübün hedeflerinden, projelerinden söz ettik. Kendisine çok inandım… Benim önceliğim para değil, başarıdır. Öyle ki; İstanbul'a geldiğim günün sabahı Sayın Abate'ye veda ziyaretine gittiğimde bile benim milli takımın başında olmam için tekrar ısrar etti. Ama, ben Aysal'a verdiğim sözün arkasında durdum.

Prandelli-Aysal-Akbay gece boyu sohbet etti Tam bir centilmen Yemek kültüründen tutun da davranışlarına kadar her şeyi ile, tam bir İtalyan centilmeni… Otururken, kalkarken veya yürürken önceliği bana verip, “Buyrun” diyordu… * * * * * Prandelli'ye dedim ki; Galatasaray'ın çok ateşli taraftarı vardır. Değil mağlubiyeti, beraberliği bile kabullenemez. Galatasaray taraftarı 2'nciliği bile beğenmez. Hep şampiyonluk ister. Bu konuda ne diyorsunuz? Futbol bir oyundur… Kesin konuşulmaz… Ama, seneye bu masadaki aynı kişilerle…. 4. yıldızı takmış… Karşımızda şampiyonluk kupası olduğu halde kutlama yapacağımıza inanıyorum.

Ben de Galatasaraylı taraftarlar gibi kaybetmeyi hazmedemem. Kazanmak için ne gerekirse kozlarımı oynarım. Prandelli'ye, Takım takviye ister mi, diye sordum. Şöyle anlattı. Gelmeden Mancini ile konuştum. Bana Türk oyuncularını övdü. Ancak, birkaç yere takviye yapılmasından söz etti… Kampta takımla birlikte olduktan sonra nelerin eksik olduğunu görüp ona göre karar vereceğim.

Ünlü İtalyan teknik adama sordum; Galatasaray'a Drogba gibi çok ünlü bir oyuncu almayı düşünüyor musunuz? Cevabı çok kısa ve netti; Hayır. Ben başarıya susamış, hırslı… Takım oyunu seven genç oyuncuları tercih ederim. Önemli olan Türkiye dahil… Dünyanın dört bir yanından kabiliyetli oyuncuları keşfedip onları yetiştirmek ve takıma kazandırmak isterim. Bu arada, Galatasaray Spor Kulübü'nün başına genel koordinatör olarak yeni getirilen Faruk Işık söze girip şöyle konuştu;

Sayın Akbay… Yeni hocamızın daha önce çalıştırdığı kulüplere bakarsanız… Geleceği olan gençleri keşfedip, sonra da onları başka kulüplere 5-6 katına satıp para kazandırdığını görürsünüz.

Örnek mi? Stevan Jovetic 6 milyon euroya Partizan'dan transfer edilip, 35 milyon euroya Manchester City'e… Felipe Melo 5 milyon euroya Almeira'dan Fiorentina'ya transfer edilip, 25 milyon Euro'ya Juventus'a … Pablo Osvaldo 3 milyon euroya Atalanta'dan alınıp, 7 milyon euroya Bologna'ya satıldı…. İsterseniz size daha başka örnekler de verebilirim. Bu konuşmaların sonunda anladım ki; Kulüp de… Taraflar da bu yeni hocalarını kabullenip çok sevecekler. Ve arkasında duracaklar…

 

 

Yayınlanma Tarihi:10:59,