SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MUHABİR: SÜLEYMAN BOĞA

Galatasaray’ın yeni teknik direktörü Cesare Prandelli, sarı-kırmızılı kulübün başkanı Ünal Aysal ile birlikte Türk Telekom Arena’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AYSAL: “GALATASARAY, TÜRKİYE’NİN…”

Basın toplantısında ilk olarak sarı-kırmızılı kulübün başkanı Ünal Aysal konuştu. Aysal, “Bugün Galatasaray, yeni bir sezonu yeni hocası ve yeni teknik ekibiyle açıyor. Dünya turu bir adımla başlar, biz de adımımızı atmak ve yeni bir sezonun yeni ufuklara açılışı, yeni ümitlerin ilk adımı olarak bu imza merasimini gerçekleştiriyoruz. Galatasaray 100 seneyi aşkın tarihi, başarıya doymayan hedefleriyle her zaman kendisini büyüten bir kulüptür. Galatasaray, Türkiye’nin batıya açılan penceresi olduğu gibi, batının da Türkiye’ye açılan penceresidir” dedi.

AYSAL: “ANLAŞMAMIZIN TEMELİNDE 4. YILDIZIN ÖTESİNDE…”

Sözlerien devam eden Aysal, “Hocamız da geçtiğimiz günlerde, oturup ufuklarımızı nasıl geliştireceğimize dair konuşma imkanı bulduk. Bugünkü anlaşmamızın temelinde, 4. yıldızın, 1 şampiyonluk daha kazanmanınötesinde geniş bir vizyon ve çok daha  geniş bir hedef mevcuttur. Bizi bugün biraraya getiren bu hedefler, bu vizyon ve bu büyük projedir. Bu vesileyle hocamıza, yeni teknik ekibe başarılar diliyor, hoşgeldin diyorum” ifadelerini kullandı.

SÖZ SIRASI PRANDELLI’DE

Sözlerine Türkçe selam vererek başlayan Prandelli, daha sonra Ünal Aysal’a teşekkür etti. Aysal ile iyi bir sinerji yakaladıklarını belirten İtalyan çalıştırıcı “Ünal Aysal insanın gözünün içine bakan ve çok karizmatik bir bey. Başkanla konuşurken, gözümün içine baktı ve dedi ki; ‘Ben 4. yıldızı istiyorum.’ Bu cümlenin böyle söylenmesi dahi adanmışlığın, isteği göstermenin önemli bir şeklidir. Kulübün tarihçesi çok büyük. Burada önemli olan başkanın dediği gibi önümüzdeki proje. Bahsettiğim proje öyle bir proje ki, sadece güzel futbol oynayan değil, hedefe ulaşacak bir Galatasaray kurmak istiyoruz. Tesisler gayet iyi durumda, orada işini çok iyi bilen insanlar var” şeklinde konuştu.

PRANDELLI: “ÖNCELİKLE TAKIM OLACAĞIZ”

Belirlenen hedeflere ulaşmak için camia olarak tek vücut olmaları gerektiğinin altını çizen Prandelli “Başarılı bir takım kurmak için taraftarı, yöneticisi, teknik ekibi ve oyuncusuyla aynı yere odaklanmamız gerek. Takım liderinin de bu duyguyu takıma aktarması lazım. Kadromuzda çok değerli sporcularımız var ama asıl önemli olan bu oyuncuları bir araya getirerek kuvvetli bir takım oyunu oynamak” dedi.

PRANDELLI: “BİR KURAL VARSA…”

Türkiye’de uygulanan yabancı sınırlaması ile ilgili Roberto Mancini’den bilgi alıp almadığı şeklindeki bir soruya yanıt veren Prandelli “Roberto Mancini’den Galatasaray ile ilgili duyduğum ilk şey, İstanbul’un güzelliği ve Galatasaray’ın ne kadar başarılı, kapasiteli çalışanları olduğudur. Kurallarla ilgili ise bir sıkıntımız olmaz. Bir kural varsa ona uyulur” ifadelerini kullandı.

TAKTİĞİNİ AÇIKLADI

Takıma oynatacağı futbol ile ilgili de bilgi veren Prandelli “En başında sistemle ilgili konuşacak olursak, 4 kişilik savunma ve 3 kişilik orta saha düşünüyorum. İleri hat değişebilir. Bununla ilgili analizlerimizi yapıyoruz. Biz bu konuda karar verdiğimizde sonucu sahada göreceksiniz” açıklamasında bulundu.

Galatasaray’dan ayrılan Mancini’yi de unutmayan Prandelli, vatandaşı ile ilgili “Takımla sezon başından çalışmaya başlarsanız, oyuncuları geliştirmek için daha fazla zaman yakalarsın. Roberto, İstanbul’a geldiği zaman vakti kısaydı. Sekizinci aldığı takımı, ikinci yaptı. Bizim hedefimiz, önümüzdeki dönemde kazanacak bir takım oluşturmaktır” dedi.

SNEIJDER VE SELÇUK DEĞERLENDİRMESİ

Hollandalı yıldız Wesley Sneijder ile ilgili görüşlerini belirten İtalyan çalıştırıcı “Wesley’nin oynadığı tüm maçları ilgiyle izledik. Wesley karşısına çıkan tüm sorunlara yanıt veren bir oyuncu. Hem Galatasaray’ın hem Hollanda’nın en önemli oyuncularından biri” ifadelerini kullandı.

Galatasaray kaptanı Selçuk İnan ile ilgili fikirlerini açıklayan Prandelli “Teknik kalitesi, kişiliği, liderlik vasıfları olan oyuncuları seviyorum. Pirlo gibi sessiz ama kazanma isteği olan oyunculardır bunlar. Bu oyunculardan ben verim alırım” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:17:35,