SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanyol basını, Di Stefano’yu uğurladı

Arjantin orijinli olup, 1953 yılında Real Madrid'e transfer olduktan sonra İspanyol futbolunun tarihine altın harflarle giren Alfredo di Stefano'nun ölümü, İspanyol futbol camiasında derin üzüntü yarattı.

Güncellenme: 11:23, 08/07/2014
İspanyol basını, Di Stefano’yu uğurladı

Hemen hemen tüm İspanyol gazetelerinin bugünkü manşetlerinin Di Stefano’ya ayrıldığı görüldü. Di Stefano’nun Real Madrid’de 9 numaralı formasıyla arkası dönük şekilde selamlarken fotoğrafını, beyaz sayfa üzerine kullanan Marca gazetesi, Real Madrid’in Alfredo di Stefano’ya saygıdan “9” numaralı formayı sonsuza dek takımdan çekmesini önerdi. “Teşekkürler yaşlı adam” ifadesini öne çıkaran Marca, Pele, Cruyff, Cristiano Ronaldo gibi futbol dünyasını önemli kişiliklerinin Di Stefano’ya başsağlığı mesajı gönderip, “Efsaneler asla ölmez” ifadelerini kullandıklarını kaydetti.

Di Stefano ile ilgili Brezilyalı eski futbolcu Pele, “Tarihin en büyük yeteneklerinden biriydi”, FIFA Başkanı Sepp Blatter “Benim favori futbolcumdu. Gördüğüm her şeyi ile tam bütün bir futbolcuydu. Bir efsane ayrıldı”, Real Madrid takım kaptanı İker Casillas, “Bir Real Madrid efsanesi. Hocam, her zaman sizi hatırlacağım”, Arjantinli futbolcu Lionel Messi, “Saha içinde ve dışında büyük bir kişilik ve efsaneydi”, Real Madridli futbolcu Cristiano Ronaldo, “Anıları her zaman kalbimizde yaşayacak. Teşekkürler”, Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti, “Futbol ve hayattaki örnek hareketleri sonsuza kadar kalacak. Futbol tarihinin en büyük yeteneklerinden biriydi”, Barcelona’nın eski teknik direktörü Johan Cruyff, “Büyük bir adam ve futbolcu aramızdan ayrıldı. En büyüklerden biriydi” mesajlarıyla Stefano’nun ölümünden duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Diğer spor gazetelerinden AS de “Di Stefano, Real Madrid’den gökyüzüne”, El Mundo Deportivo “Bir efsaneye güle güle. Efsanevi eski futbolcu kalp krizini atlatamadı ve futbol onun ölümüne ağlıyor. Barcelona da Real Madrid’e başsağlığı mesajı gönderdi” ifadelerini manşetine çıkardı.

İspanya’nın siyasi gazeteleri de Di Stefano’yu manşetine taşırken, El Pais “Futbolun dahisi öldü. Efsane artık efsane oldu”, El Mundo “Futbolu değiştiren adam. Her şeyiyle örnek ilk futbolcuydu”, ABC “Di Stefano: futbol. Güle güle Di Stefano”, La Razon “Her zaman görüşmek üzere yaşlı adam” ifadelerini kullandı.