SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ersun Yanal’dan inciler

Başarılı teknik adam, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın vizyonuyla “kurumsallaşma yolunda en çok çaba sarf eden, yatırım yapan kulüp” konumunda olduklarını dile getirdi.

Güncellenme: 11:42, 08/07/2014
Ersun Yanal’dan inciler

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kurumsal dergisi Terminal'e görüş veren Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, son şampiyonluklarını, Türkiye'de teknik direktör olmanın zorluklarını, takımın ruhunu ve büyük Fenerbahçe Ailesi'ni dergi okuyucularıyla paylaştı.

Fenerbahçe'nin, mücadele ettiği tüm branşlarda her zaman, tek ve değişmez hedefinin şampiyonluk olduğunu dile getiren Ersun Yanal, son derece deneyimli, profesyonel, ne yaptığını bilen ve takım ruhuna inanan bir oyuncu grubuna sahip olduklarını getirdi. Milli takımlarda görev yapan sporcuların katkısına da değinen Ersun Yanal, bu oyuncuların özellikle sezonun zor anlarında büyük katkısı olduğunu, sezona damgasını vuran galibiyetlerin tesadüf olmadığını, kazanma azminin, son dakikaya kadar maça asılmanın, galibiyete inanmanın büyük etkisi olduğunu ifade etti.

En kritik dönemlerde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın takıma yoğun ilgisi ve desteği olduğunu ifade eden Ersun Yanal, “Zor anlarda o hep yanımızdaydı” dedi. Bu son şampiyonluk sürecinde Fenerbahçe taraftarının her zaman olduğu gibi görevini muhteşem bir şekilde yerine getirdiğini belirten Yanal, “Hep söylediğim gibi; maçlar öncesinde ilk 11'i tahtaya yazarken önce taraftarımızı yazıyorum, ardından kadroyu oluşturuyorum. Bu birliktelik, kenetlenme, ‘Biz bir aileyiz' sloganının oluşturduğu enerji bize şampiyonluğu getirdi” diye konuştu. Futbol kulüplerine tam anlamıyla kurumsallığı getirmenin ve uygulamanın çok kolay olmadığını ifade eden Ersun Yanal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fenerbahçe, Başkan'ımızın vizyonuyla kurumsallaşma yolunda en çok çaba sarf eden, yatırım yapan kulüp konumunda. Kulübümüz, futbol dışındaki tüm branşları, Fenerium, Fenercell gibi milyonlarca lira piyasa değeri olan markalarıyla, FB TV, Fenerbahçe dergisi, Radyo Fenerbahçe gibi medya organlarıyla, spor ve sosyal tesisleriyle, sosyal medyadaki aracılığıyla milyonlarca taraftarıyla sürekli iletişim halinde olmasıyla, kurumsallığı sürekli geliştirerek hayata geçiriyor ve öncülük yapıyor.”

“İŞİN ZORLUKLARINDAN ÇOK, KEYİFLİ TARAFLARINA ODAKLANIYORUM”

Röportajında Türkiye'de teknik direktör olarak çalışmanın güçlüklerine de değinen Ersun Yanal, işin zorluklarından çok keyifli taraflarına odaklandığını, futbolculara da her zaman bunu tavsite ettiğini anlattı. Futbolun özünde eğlence odaklı, güzel vakit geçirme hedefli bir gösteri sporu olduğunu hatırlatan Yanal, “Ama tabii rekabet, şampiyonluk, kupa gibi faktörlerin içine girmesiyle zamanla çok daha farklı duyguları, heyecanları içinde barındırır ve şiddet içerir hale geldi” diye konuştu.

Tüm bunların futbolun içindeki unsurların ortak sorunu olduğunu kaydeden Ersun Yanal, “Türkiye'de ve özellikle Türkiye'nin en büyük takımı Fenerbahçe'de görev yapmaktan büyük bir mutluluk ve keyif duyuyorum. Onun dışındaki zorluklar, baskılar, sorunlar gelir geçer, mutluluk ve gurur baki kalır” dedi.