SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanyol futbolseverler ve Real Madrid camiası, futbol dünyasının efsanevi ismi Alfredo Di Stefano’yu uğurluyor. Geçirdiği kalp krizi sonucunda 88 yaşında hayatını kaybeden Di Stefano’nun naaşı, 1953-1964 yıllarında futbolcu olarak kariyerinin en iyi dönemlerine imza attığı Santiago Bernabeu Stadı’na getirildi.

Şeref tribününe konulan Di Stefano’nun naaşı, TSİ 11.30’da ziyaretçilere açıldı. Di Stefano’nun naaşını görüp ona veda etmek isteyenler, stat dışına kadar taşan uzun kuyruklar oluşturdu.

Ailesinin beklediği Di Stefano’nun naaşını ilk ziyaret edenler arasında Real Madrid Kulüp Başkanı Florentino Perez, kulübün kurumsal ilişkiler müdürü Emilio Butragueno, takım oyuncularından Iker Casillas, kulübün eski futbolcularından Santamaria, Pachin, teknik direktör Jose Antonio Camacho, Real Madrid’in eski basketbolcusu Fernando Romay, UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, İspanya Olimpiyat Komitesi Başkanı Alejandro Blanco ve Meclis Başkanı Jesus Posada’nın da aralarında olduğu çok sayıda siyasetçi de yer aldı.

Di Stefano’nun naaşının yanına gelen ilk isimlerden Florentino Perez, “Bernabeu, onun fabrikası, evi, kutsal toprağıydı. Layık olduğu en büyük saygıyla burada anılacak. Zor bir gün ama aynı zamanda saygı ve hayranlık da var” dedi. Di Stefano’nun naaşının olduğu tabutun üzerine Real Madrid bayrağı konurken, onun döneminde kazanılan kupalar ile Di Stefano’nun fotoğraflarının ve “Teşekkürler Alfredo di Stefano” yazısının olduğu bir pano da salona yerleştirildi.

Öte yandan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da Florentino Perez’e çektiği telgrafta, “Başbakan olsam da Madridliyim. ‘Madridçiliğin’ bir idolü olan Di Stefano, gerek taktiği gerek fizik gücü ve teknik kalitesi gerekse futbolu içinde barındıran tüm unsurlarıyla bir efsaneydi. O, kulübün en şaşalı dönemlerinin başaktörü oldu” ifadelerini kullandı.

Akşam saat 22.30’a kadar veda etmek isteyenlere açık kalacak Di Stefano’nun naaşı, yarın da 09.30-15.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Di Stefano için yarın öğleden sonra aile içinde bir cenaze merasimi yapılması öngörülüyor.